Προς το περιεχόμενο

Ebow


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποτίθεται οτι λειτουργεί καλύτερα σε διπλούς μαγνήτες απ'ότι σε μονούς.Πάντως,χωρίς να ξέρω το πως λειτουργεί ακριβώς όσον αφορά στους μαγνήτες,λειτουργεί και σε ακουστική(εννοώ σκέτη ακουστική)!!!!!!!Δηλ δεν χρειάζεται μαγνήτη για να λειτουργήσει,μόνο χορδές.

 

@antouan_z:Σαν δονητής δε λειτουργεί γιατί δεν δονείται το ίδιο.Συστήνω παλιό κινητό. :lol: :lol:

Στο κομμάτι που ανέβασα,ότι δεν είναι ακουστική είναι ebow.Kάποιοι λένε οτι ακούγεται σαν κλαρίνο με τον συγκεκριμένο τρόπο(neck στην Tele,volume στο 1/3 και tone κλειστό)

 

@geofet:Kάποιους από τους ήχους του μπορείς να τους βγάλεις και με άλλους τρόπους,πχ slow gear,μιξεράκι του φραπε κλπ.Αλλά όχι όλους,έχει πολλές επιλογές στους ήχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλο το ebow αλλα αν θέλετε να κάνετε κατι πραγματικά ενδιαφέρον με την κιθάρα σας παρτε 2 μαθήματα απτον θεό

 

http://www.youtube.com/watch?v=EIuoS4ivFV4

 

http://www.youtube.com/watch?v=cHp9VQAhFuQ

 

εγώ θα το δοκιμάσω μια απο αυτές τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο το ebow αλλα αν θέλετε να κάνετε κατι πραγματικά ενδιαφέρον με την κιθάρα σας παρτε 2 μαθήματα απτον θεό

 

http://www.youtube.com/watch?v=EIuoS4ivFV4

 

http://www.youtube.com/watch?v=cHp9VQAhFuQ

 

εγώ θα το δοκιμάσω μια απο αυτές τις μέρες.

 

Bάλε κρουστικό όμως για να παίξεις αντρικά :lol: :lol:

Ή δοκίμασε με κάτι τέτοιο:

E70200.jpg ή E70300.jpg και γιατί όχι και αυτό? 1-1x.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λιγο εκτος θέματος αλλα τι εννοεις σοβαρότητα?εγω σοβαρα μιλαω θα το δοκιμάσω το μόνο που σκέφτομαι είναι πως θα κολλήσω τις πέννες.

 

 

blue κορόιδευε οσο θές ομως μια μέρα το black & decker μου θα με κάνει διάσημο :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...απ'ότι βλέπω δεν ακούσατε τα κλιπάκια στο site tou ebow...γι αυτό και συνεχίζετε να έχετε απορίες στο πως ακούγεται...(να το παίξω και λίγο αυστηρός δάσκαλος...8) )

 

Για το πως βγαίνουν αυτοί οι ήχοι...

 

Κατ'αρχήν παίζεις πολύ με το tone της κιθάρας...

Με τελείως κλειστό tone και καθαρό ήχο βγάζεις ήχο "φλαουτέ" ενώ με λίγο ανοιχτό tone "κλαρινέ"

Για πιο mellow ήχους απομακρύνεις το ebow από το χοτ-σποτ του μαγνήτη (προς την γέφυρα)

 

Η κλασική χρήση του είναι με λίγο overdrive και delay (βασικό στοιχείο)...:wink:

 

μαζί με το ebow υπάρχει μια κασσετούλα με instructions και ηχητικά παραδείγματα...τα έχω κάνει και mp3...αν θέλετε τα ανεβαζω κάπου αλλά από δευτέρα μιας και τώρα είμαι Γιάννενα... :wink:

 

πς - τι περίπου δείχνουν τα παραπάνω βιντεάκια ? δυστυχώς εδω που ειμαι εχω dial-up...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ JAM είμαι σίγουρος ότι είσαι ο μόνος σοβαρός. Από πυ το αγόρασες και πόσο εάν επιτρέπεται?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο σοβαρότητα κύριοι...ξεφύγατε!

 

Αγαπητέ JAM είμαι σίγουρος ότι είσαι ο μόνος σοβαρός. Από πυ το αγόρασες και πόσο εάν επιτρέπεται?

 

Φίλε Marathon' date=' το count δίπλα στο nick σου λέει '7 post'. Μήπως θα έπρεπε να περιμένεις να μείνεις λίγο περισσότερο σ'αυτό το forum πριν αρχίσεις να κάνεις συστάσεις και κρίσεις περί της σοβαρότητας των μελών του;

 

Το θεωρείς ευγενικό να απαξιώνεις τόσα μέλη που απάντησαν στο θέμα σου;

 

Πιστεύω ότι μια συγνώμη θα ήταν [b']πολύ [/b]κατάλληλη κίνηση σ'αυτό το σημείο... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τους προλαλησαντες..............

 

 

-Ρε φιλε..ελα σπιτι να σε κερασω ενα καφεδακι;;;

-Οκ φιλε..θα ερθω...αλλα πες την γυναικα σου να φοραει εκεινα τα προστυχα που μου αρεσουν....αλλιως δεν παταω πουθενα...

-Ενταξει ρε φιλε..ελα...αν θες...μπορεις να την γαμ....ς κιολας!!!!Εγω δεν θα σας ενοχλησω....

 

 

Αυτος ο αλληγορικος διαλογος....εκπροσωπει την δικη μου αποψη στο θεμα......... :D :D :D

 

Καλημερα........Με αγαπη. :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου