Προς το περιεχόμενο

Ebow


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά. Έχει παίξει κανείς με το Ebow? Διαφημίζεται σαν ηλεκτρονική πένα-δοξάρι πές το όπως θές. Υπάρχει εμπειρία να το αγοράσω ή θα πετάξω τα λεφτά μου? (δεν είναι πολύ ακριβό 80 ευρώ στον Τηομμαν).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειναι καλη φαση αν εισαι τυπος που γουσταρει τους περιεργους ηχους feedbacks και λοιπα,σιγουρα τα λεφτα σου δεν θα ειναι πεταμενα αλλα θελει υπομονη και αυτο.δεν ειμαι κατοχος αλλα το χω δει σε αρκετους κιθαριστες και θα θελα και γω να πειραματιστω καποια στιγμη... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο JAM έχει ασχοληθεί με το eBow και το χρησιμοποιεί και πολύ καλά! Μάλλον είναι σε θέση λοιπόν να σου δώσει τις πληροφορίες που επιθυμείς. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος,δεν το χρησιμοποιώ πολύ,αλλά τα λεφτά του τα βγάζει.Μοιάζει μονοδιάστατο σαν ήχος αλλά δεν είναι,μπορείς να κάνεις φοβερά πράγματα με αυτό.Δεν κάνει μόνο εξωκοσμικούς ήχους feedback αλλά παίζει κανονικά και μελωδίες και arpegios κλπ μόλις εξοικειωθείς.

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/blue/thedirectorscat.wma

 

Εδώ έχω ανεβάσει ένα κομματάκι που είχα γράψει παλιά με ebow.Ακου αν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο JAM έχει ασχοληθεί με το eBow και το χρησιμοποιεί και πολύ καλά! Μάλλον είναι σε θέση λοιπόν να σου δώσει τις πληροφορίες που επιθυμείς. :wink:

 

Με κάνεις και κοκκινίζω... :oops:

 

:wink:

 

Το e-bow είναι φανταστικό εργαλείο !!! Μπορείς να βγάλεις πολλούς ωραίους ήχους και πολλά κόλπα :wink:

 

Νομίζω τα samples που έχουν στην σελίδα τους :

http://www.ebow.com/ebow/sounds.htm

 

είναι πλέον αντιπροσωπευτικά και θα σε διαφωτίσουν πλήρως για το τι μπορείς να κάνεις :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάνεις και κοκκινίζω... :oops:

 

:wink:

 

Το e-bow είναι φανταστικό εργαλείο !!! Μπορείς να βγάλεις πολλούς ωραίους ήχους και πολλά κόλπα :wink:

 

Νομίζω τα samples που έχουν στην σελίδα τους :

http://www.ebow.com/ebow/sounds.htm

 

είναι πλέον αντιπροσωπευτικά και θα σε διαφωτίσουν πλήρως για το τι μπορείς να κάνεις :wink:

 

Βρε ουστ από δω... μετριόφρονα!!!! :P :P :lol: :lol: :lol:

 

Έχω και εγώ μια ερώτηση, πόσο ρόλο παίζουν οι χορδές που χρησιμοποιείς στην κιθάρα καθώς και αν έχει σταθερή γέφυρα ή τρέμολο; Ξέρω ότι ακούγεται too much αλλά τελικά έχει διαφορά στο πως συμπεριφέρεται το eBow? :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο (για την ακρίβεια δεν το έχω χρησιμοποιήσει με κιθάρα χωρίς σταθερή γέφυρα) όμως να χάσει sustain αποκλείεται !

 

Αυτό που παίζει σίγουρα μεγάλο ρόλο είναι οι μαγνήτες...και σε ποιο σημείο του μαγνήτη θα το έχεις από πάνω...

 

Με humbuckers γενικότερα λειτουργεί πιο ωραία + το γεγονός ότι έχουν 2 hotspots...και έχεις μεγαλύτερη γκάμα ήχων και "τεχνικών"...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με humbuckers γενικότερα λειτουργεί πιο ωραία + το γεγονός ότι έχουν 2 hotspots...και έχεις μεγαλύτερη γκάμα ήχων και "τεχνικών"...

 

+1.000

Πάνω σε μια LP και μια Stratocaster π.χ. το e-bow συμπεριφέρεται πολύ διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσε καποιος να μας πει τι ακριβως κανει;;;;; 8O 8O 8O

 

Λιγο πιο συγκεκριμενα εννοω..... :?

 

Για σένα...βασανισμένο αγόρι... http://en.wikipedia.org/wiki/E-bow 8O

 

Στην ουσία το e-bow προκάλει στις χορδές παλμούς και κάθετα προς την διευθυνσή τους. Έτσι προσομοιώνει σε ένα βαθμό τον ήχο που θα έβγαζε ένα δοξάρι, αλλά με μεγαλύτερο sustain.

Στην ουσία ο ήχος του μοιάζει με ένα ατελείωτο, αλλά μελωδικό (με την έννοια ότι οι αλλαγές των τόνων ακούγονται ξεκάθαρα) feedback και είναι κατάλληλο κυρίως για intros και solos αλλά με λίγη εξάσκηση μπορείς τελικά να παίξεις οτιδήποτε με το e-bow. Απλά ο ήχος θα θυμίζει κάτι μεταξύ κιθάρας και synth strings... 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου