Προς το περιεχόμενο

Ebow


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία, το κατάλαβα αυτό με τα hotspots...

 

Σε κιθάρα με... σαπουνάκια (P-90) τι συμπεριφορά να περιμένω; Τα συγκεκριμένα σαπουνάκια είναι Alnico (οι P-90 έχουν 2 Αλνίκο μαγνήτες).

 

Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον το eBow και έχω αναβάλλει αρκετές φορές την απόκτησή του... τώρα με βάλατε στο λούκι πάλι παλιόπαιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όπως είναι γνωστό ο jonn (μου μιλάω στο τρίτο πρόσωπο από σεβασμό και ευγένεια :lol: :lol: ) "βαράει" σχεδόν αποκλειστικά με humbuckers αλλά "ψήνεται" χοντρά για κιθαρόνι με P-90s τελευταία...

Χωρίς λοιπόν ίδιαν εμπειρία αλλά από συζητήσεις και ανταλλαγές απόψεων ακούγεται Βασίλη πως ο συνδυασμός e-bow + P90s μπορεί να έχει 2 πιθανά αποτελέσματα:

1.)Κορυφαίο ήχο αν ο κιθαρίστας ξέρει να χειρίζεται καλά το volume της κιθάρας του

2.)Τον απόλυτο μικροφωνισμό εάν δεν ξέρει! :oops:

 

Τουλάχιστον αυτές οι πληροφορίες έχουν φθάσει στα δικά μου αυτιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΗΝΧ John........ακουγεται αρκετα ενδιαφερον αν και με τρομαζουν λιγο οι δονησεις/παλμοι που αναφερες..... :lol:

Θα αξιζε παντως μια δοκιμη...... :D :D

 

 

Επισης το κομματι που μας λινκαρε ο Blue σχετικα με το ebow ..ηταν αρκετα καλο....αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω και πολλα απο την λειτουργια του..να ξεχωρισω δηλ τον ηχο του στο αυτι μου... 8O

 

Πιστευετε οτι σαν ebow θα μπορουσε να λειτουργησει και ενας δονητης αρκετα ισχυρος; :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είναι γνωστό ο jonn (μου μιλάω στο τρίτο πρόσωπο από σεβασμό και ευγένεια :lol: :lol: ) "βαράει" σχεδόν αποκλειστικά με humbuckers αλλά "ψήνεται" χοντρά για κιθαρόνι με P-90s τελευταία...

Χωρίς λοιπόν ίδιαν εμπειρία αλλά από συζητήσεις και ανταλλαγές απόψεων ακούγεται Βασίλη πως ο συνδυασμός e-bow + P90s μπορεί να έχει 2 πιθανά αποτελέσματα:

1.)Κορυφαίο ήχο αν ο κιθαρίστας ξέρει να χειρίζεται καλά το volume της κιθάρας του

2.)Τον απόλυτο μικροφωνισμό εάν δεν ξέρει! :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευετε οτι σαν ebow θα μπορουσε να λειτουργησει και ενας δονητης αρκετα ισχυρος;

 

Αν είναι μεταλλικός δεν αποκλείεται...

 

Δεν ξέρω αν φοράς χειροπέδες πως αντιδρούν οι μαγνήτες... :D :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευετε οτι σαν ebow θα μπορουσε να λειτουργησει και ενας δονητης αρκετα ισχυρος; :lol: :lol:

 

Τοποθετημένος που ακριβως??? :twisted:

 

Παντως αν πάρει την "κάτω" βόλτα ο δονητης σίγουρα έχει απότέλεσμα τρελλό shred από το ζόρι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Adam Jones των Tool πάντως είχα διαβάσει ότι χρησιμοποιούσε το Εpilady(μπορει να κάνω και λάθος στο όνομα..λογικό άλλωστε),αυτό που χρησιμοποιούν οι γυναίκες για να ξυρίσουν τα πόδια τους..για το ρόλο του Εbow..

btw το Εbow "λέει" πολύ με delay..τουλάχιστον εγώ έτσι το χρησιμοποιώ κυρίως..όχι με slapback αλλά με αρκετά msecond..όσο με παίρνει βέβαια με το Memory Man..στον neck τον μαγνήτη πάντα...θέλει όντως κάποια εξοικείωση..κυρίως όσον αφορά το volume

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου