Προς το περιεχόμενο

Windows Vista?


mindcry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά πιστεύω πως τα πράγματα είναι πολύ απλά όσον αφορά στην μουσική.

Αν δεν μπορείτε να έχετε ξεχωριστό υπολογιστή που να είναι μόνον DAW,

τότε μπορείτε να έχετε τον σκληρό δίσκο /δίσκους,

στο ειδικό συρτάρι που επιτρέπει να αλλάζετε τον δίσκο.

 

Δηλαδή για τον ίδιο υπολογιστή έχετε και έναν ακόμα δίσκο

σεταρισμένο με λειτουργικό κανονικά, αλλά μόνον τα προγράμματα μουσικής.

 

ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Ούτε καν antivirus.

 

Βγάζετε τον έναν δίσκο και βάζετε τον άλλο,

και ουσιαστικά έχετε ένα δεύτερο μηχάνημα. :idea:

 

Εγώ έχω χρόοοονια να κάνω φορμά,

και το μηχάνημα αν και παλιό, πάει σφαίρα. :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι κάτι καινούργιο αυτό....Αν δείς το GUI σε Linux θα πάθεις....Και σχετικά με το 3D περιβάλλον υπάρχει είδη σε Linux....

 

καλως η κακως ολα τα νεα χαρακτηριστικα των αναμενομενων vista' date=' ειναι ηδη μερος τηεκαθημερινοτητας για εναν linux user..

 

αν θελετε να δειτε μερικες εικονες απο το μελλον των λειτουργικων, καλως η κακως θα πρεπει να δειτε το linux εν δρασει... τα λογια ειναι περιττα, γι αυτο δειτε :

[ι']αυτο το βιντεο ειναι καπως "ειδικο" μια και ο εκνευριστικος σφυριζων τυπος χρησιμοποιει touchscreen, κατι που δεν ειναι απαραιτητο..[/ι]

 

http://www.youtube.com/watch?v=1n-6oEcAZ80

 

αυτη η 3d-προεκταση desktop λεγεται XGL,μπορει να μπει σε οποιαδηποτε linux διανομη, δεν ειναι μονιμο, δηλαδη ειναι επιλογη σου ποτε θα ειναι ανοιχτο και ποτε οχι, και οσα βλεπετε ειναι μονο η αρχη, μια και ειναι σε πειραματικο σταδιο ακομα..

το εγκατεστησα στο μοναδικο μου λειτουργικο, Debian Unstable Gnu/Linux, επαιξα μαζι του και εντυπωσιαστηκα, αλλα προτιμω πιο "σπαρτιατικη" διαχειρηση desktop, τουλαχιστον μεχρι στιγμης..

επισης στο linux, υπαρχουν εδω και καιρο 64-bit εκδοσεις, οπως και υποστηριξη διπλου πυρηνα:wink:

 

τωρα σχετικα με τα αναμενομενα vista, αυτο που μεχρι στιγμης εχει ανακοινωσει η ms, ειναι οτι θα σταματησει πολυ γρηγορα η υποστηριξη για xp. δηλαδη επι της ουσιας, θα εκβιασουν εταιριες και κοσμο να μεταβει στα vista. και αντε, σε ενα pc-studio, μπορεις να κρατησεις τα xp, αλλα σε ενα pc με προσβαση στο ιντερνετ, ειναι λιγακι δυσκολο να εισαι χωρις υποστηριξη, που σημαινει οχι service packs, patches κλπ. βεβαια εχω μια διαισθηση οτι κατι τετοιο δεν θα ισχυσει.

παντως η beta που κυκλοφορησε, θελει παρα πολυ δουλεια για να κυκλοφορησει, αν και η ms εχω μια εντυπωση οτι παντα κυκλοφορει αρκετα παραπλανητικες beta :roll: εντυπωσεις γνωστων μου που την δοκιμασαν, ειναι οτι ειναι ελαφρια, σε σχεση με οσα εχουμε ακουσει, ομορφα, αλλα αυτητη στιγμη εχουν μεγαλα προβληματα ασφαλειας στο internet. βεβαια beta ειναι , μην τα κατακετραυνωνουμε κιολας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα πρεπει να δειτε το linux εν δρασει... τα λογια ειναι περιττα' date=' γι αυτο δειτε :

... [/quote']

 

Όλα καλά mechmg93, φοβερό δείχνει, αλλά...

 

Γιατί σφυρίζει συνέχεια αυτός ο χαζοβιόλης;; :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα πρεπει να δειτε το linux εν δρασει... τα λογια ειναι περιττα' date=' γι αυτο δειτε :

... [/quote']

 

Όλα καλά mechmg93, φοβερό δείχνει, αλλά...

 

Γιατί σφυρίζει συνέχεια αυτός ο χαζοβιόλης;; :lol: :lol: :lol:

 

σφυριζει γιατι ειναι μεγαλος poser :-) και θελει να γινει ακομα πιο εκνευριστικος:)

ξεχασα να αναφερω οτι το Xgl δεν χρησιμοποιειται μονο με touchscreen. η default χρηση του ειναι με mouse και keyboard shortcuts.

 

και γιια να μην ειμαστε και πλεονεκτες, το expose(οταν εμφανοιζονται ολα τα ανοιχτα παραθυρα σε σμικρυνση και επιλεγεις αυτο που θες), αποτελει κυριο χαρακτηριστικο του mac os Χ εδω και χρονια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό' date=' αλλά μάλλον πρέπει να κόψω το ψωμί με μαρμελάδα μπροστά στο πισί... :lol:[/quote']

 

Ναι ρε gamoto, και το σκάλισμα της μύτης αποκλείεται κι αυτό παντάπασιν... ! :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πιστεύω πως τα πράγματα είναι πολύ απλά όσον αφορά στην μουσική.

Αν δεν μπορείτε να έχετε ξεχωριστό υπολογιστή που να είναι μόνον DAW,

τότε μπορείτε να έχετε τον σκληρό δίσκο /δίσκους,

στο ειδικό συρτάρι που επιτρέπει να αλλάζετε τον δίσκο.

 

Δηλαδή για τον ίδιο υπολογιστή έχετε και έναν ακόμα δίσκο

σεταρισμένο με λειτουργικό κανονικά, αλλά μόνον τα προγράμματα μουσικής.

 

ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Ούτε καν antivirus.

 

αυτές είναι οι μανάβικες λύσεις στις οποίες δυστυχώς μας ώθησαν τα windows...

 

ξέρεις τι απόλαυση είναι φίλε ιχνηλάτη να τρέχεις στο macosx το logic με ένα (σχετικά) βαρύ project και: να είσαι online,να κατεβάζεις torrents,internet browser ανοικτός,acrobat reader + ichat (application σαν το messenger) χωρίς pops/cracks?

και εννοείται χωρίς κανένα ειδικό σετάρισμα στο λειτουργικο...

 

και εννοείται άφοβο σερφαρισμα ,όπως σε όλα τα unix λειτουργικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτές είναι οι μανάβικες λύσεις στις οποίες δυστυχώς μας ώθησαν τα windows...

 

ξέρεις τι απόλαυση είναι φίλε ιχνηλάτη να τρέχεις στο macosx το logic με ένα (σχετικά) βαρύ project και: να είσαι online' date='να κατεβάζεις torrents,internet browser ανοικτός,acrobat reader + ichat (application σαν το messenger) χωρίς pops/cracks?

και εννοείται χωρίς κανένα ειδικό σετάρισμα στο λειτουργικο...

 

και εννοείται άφοβο σερφαρισμα ,όπως σε όλα τα unix λειτουργικά...[/quote']

Φίλε spirou, συμφωνώ ότι το Mac OS είναι αισθητά καλύτερα σαν λειτουργικό σε σχέση με τα Windows αλλά αν η λύση των Windows είναι "λαχαναγορίτικη", τότε το Mac είναι ελιτίστικη!

 

Είναι αυταπόδεικτο ότι η Apple είχε (και έχει) ένα καταπληκτικό προϊόν στα χέρια της και κατάφερε να το κάνει προνόμιο των λίγων και ευπόρων, κλειδώνοντάς το στα πανάκριβα μηχανήματά της. Έπρεπε να αλλάξουν όλη τη hardware αρχιτεκτονική τους για να πέσουν οι τιμές των Mac; Αν μπορούσε ο κόσμος να πάρει ευκολότερα ένα Mac ή αν μπορούσε να υπάρξει Mac OS σε PC, τι θα γινόταν;

 

Εν ολίγοις, δίκιο έχεις αλλά όσο καραγκιόζηδες είναι στη Microsoft (για την ποιότητα των Windows) άλλο τόσο είναι στην Apple (για την ηλίθια πολιτική τους).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις' date=' δίκιο έχεις αλλά όσο καραγκιόζηδες είναι στη Microsoft (για την ποιότητα των Windows) άλλο τόσο είναι στην Apple (για την ηλίθια πολιτική τους).[/quote']

 

+100000 Alchemist ;)

 

προσωπικα δεν θα ηθελα να τρεχω mac os X στο pc μου. θα ηθελα, τα macintosh να μην ειναι καν pc, αλλα να εχω το 2(3 πυρηνο κλπ)πυρηνο G5(G6 κλπ κλπ) powerpc μου το οποιο θα ειχα προμηθευτει σε λογικη τιμη.. :roll:

 

οσο σκεφτομαι την προπαγανδα εναντια στην αυτοκρατορια των wintel(pc με windows/intel), ακομα γελαω.. υπηρχε ολοκληρο section στο επισημο site της apple που αποδυκνειε την τεραστια υπεροχη της αρχιτεκτονικης powerpc ενεντια στα "μπρικια" της intel..:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι-οχι :lol: :lol:

για να μην παρεξηγηθώ,δεν "καταδικάζω" τα ίδια τα windows,απλά τον τρόπο με τον οποιο είναι δυνατόν να κάνουμε μερικές φορές τη δουλειά μας...

 

για μια απλή χρήση τα windows xp είναι super.κι ας είναι 5-6 χρόνων λειτουργικό.δεν έχω τις ίδιες απαιτήσεις μεταξύ μιας τελευταίας διανομής linux, του macosx tiger και των windows xp.

σκεψου πόση εξελιξη υπήρχε απο τα windows 95 μέχρι τα xp (επίσης διάστημα 6 χρόνων).

 

όσο για τους ιούς,μπορεί τα ίδια τα windows να είναι διάτρητα,σκέψου όμως πως αν σερφάρεις με έναν απλό user account σχεδόν ποτέ δεν έχεις πρόβλημα.επίσης τα windows τα χρησιμοποιεί η συντριπτική πλειοψηφία γι αυτό υπάρχουν και τόσο πολλοι ιοι για αυτά...

 

όλα αυτά για απλή χρήση.

 

αν θες να κάνεις pro χρήση,χωρίς πονοκεφάλους και bsod,τότε καλύτερα να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να έχεις το κεφαλι σου ήσυχο.

γνώμη μου πάντα.

άσε που τώρα πια τα mac ΔΕΝ είναι πιο ακριβα απο τα pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου