Προς το περιεχόμενο

Living with Fire


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Σας ευχαριστάμε όλους για τον χρόνο σας!!!

 

@ AuditoryDriving

Σε ευχαριστούμε πολύ MAN!

 

Πολυ καπνιζετε.... :P

Περα απ'αυτο, πολυ καλο κομματι, και ωραιο βιντεο. ;)

;D ;D

Πιο πολύ ώρα μου πήρε να αερίσω…παρά να κάνουμε το κομμάτι…ήταν ένας «άτυπος διαγωνισμός…..δεν ξέρω ποιος κέρδισε…… :P

 

 

                                    Υ.Γ. Πού είναι τα τομ και το βαθύ? ::)

 

Μου χαλούσαν το πλάνο..τα πήγα στην κουζίνα…. ;D

 

 

Μοναδική ένσταση, λόγω της οποίας μάλιστα σας βάζω 3, είναι ότι έβαλες τον Παπαδόπουλο να παίξει με Les Paul. Θα σας έβαζα 2 αλλά μετά είδα ότι τουλάχιστον είναι με P90s.  ;D

 

Σπύρο, ένα σΕ λέω..

Μόνος του τη διάλλεξε….ανάμεσα σε πολλές FENDER επιλογές μάλιστα (να σημειωθεί αυτό- του είχα έτοιμη κουρδισμένη strat ;D)

 

Το δίδυμο της συμφοράς :P σε νέες ωραίες περιπέτειες  :D

Σημειολογικές αναφορές εκ του οβίδεο.

1. λεφτά δεν έχουμε για πετρέλαιο ,ξυλόσομπα δεν αγοράσαμε λόγω αιθαλομίχλης ,οπότε ο τραγουδιάρης έριξε ένα κασκώλ ίνα αποφύγει το κρύωμα.

2. το άναμμα του φόκου στο τασάκι ακολουθεί η διαδικασία αποτρίχωσης της κότας που έφαγαν αργότερα οι κατάκοποι από τις εγγραφές και τα γυρίσματα του οβίδεον ρόκερς  ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

@ Sakis_Gallo

 

Σάκη μ’ σε ευχαριστούμε ΠΑΡΑΑΑ ΠΟΛΥΥΥ

 

@ TERRY

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

ΥΓ1: Τελικά μου φαίνεται ότι πρέπει να προγραμματίσω κάποιες διακοπές στην Κοζάνη

 

 

Άντε ντε,…να μας κυκλοφορήσεις να πάρομε και λίγο αξία.  ;)

 

 

3 Λάκη τελείωσε η Μπιλ Κριμ ? πολύ λουσμένο το βρίσκω το  :oμαλλί.

.....

 

Α ναι, Λαααααααααααααααααααααααααακηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη  Θα γεμίσουν νικοτίνη οι κεφαλές του κασετοφώνου (είναι και τρεις)

 

Θώδωρε…το μακρίνω…. ;D ;D ;D ;D

..και εχω καθαριστικόν…σπέσιαλ….αύριο θα γυαλίσω και το capstan ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

@ ΣΤΡΑΤΟ.....

 

.....Λοιπόν, αν υποτεθεί ότι το κομμάτι είναι κουπλέ-ρεφρέν.

 

Το κουπλέ ήταν έτοιμο μουσικά-γραμμένο (το είχα γράψει πριν δύο μέρες, έτσι στο άσχετο, όπως και έχω περίπου 100 τέτοια παρόμοια, ανεκπλήρωτα…..λόγω μη έμπνευσης..από βαρεμάρα ;D ;D ;D).

 

Έρχεται ο Σταύρος….αποφασίζουμε να το κάνουμε,

- «Έχεις τίποτα;» (ρωτάει).

-«Έχω αυτό», του λέω, «είναι πρόσφατο, αλλά είναι απλά μια ιδέα…δεν το έπιασα».

-«Μου αρέσει, φέρτο», λέει.

 

Λοιπόν, δεν κάνω πλάκα.

Με το που πάω να κάνω καφέ, είχε βγάλει ρεφρέν…

…..Με το που στήνω κάμερα..τρίποδες, φωτίζω….είχε βγάλει το σόλο.

1η μέρα (8 ώρες ηχογράφηση….από τις 20:00 – 04:00).

Πρόχειρο mix….και του το καίω σε cd, to sleep on it….

 

2 μέρα…..

Έρχεται με μελωδία φωνής και στίχους κατά τις 19:00….(έχω ολοκληρώσει εγώ το Mix της μουσικής- σε ένα πρώτο επίπεδο).

Ηχογραφούμε φωνή μέσα σε δύο ώρες……ενώ εγώ πατάω ταυτόχρονα το “rec” στο cubase…και στην camera. ;D ;D

 

Τέλος ηχογράφηση.

 

Και από εδώ αρχίζει ο αγώνας δρόμου…..μια μιξάρω εγώ…μια ο Σταύρος….κυριολεκτικά με βάρδιες…..για κάνα 2ωρο (κουράζεται ο ένας- το πιάνει ο άλλος).

Όταν δεν μιξάρω….πλανάρω…

 

Του κάνω τρεις προτάσεις στο τελικό master…και από κοινού διαλέγουμε …αυτό που ακούμε. (σύνολο 4- 4 και μισή ώρες)

 

2 «καλά» ξενύχτια για μοντάζ (από κάνα 4 ώρες έκαστο)…και τέλος.

 

Γενικές παρατηρήσεις:

1. Αν έχεις τον Σταύρο…ΔΕΝ ανησυχείς ΠΟΤΕ για μελωδία φωνής ή για guitar solo.

2. Δεν είχαμε χρόνο για διαφωνίες…..εκτός από κανα - δύο , τόσο στη σύνθεση- όσο και στη μίξη-  και στα πλάνα.  

3. Είχα ΠΟΛΥΥΥΥ καιρό να έχω κάποιον που να εμπιστεύομαι 100% , και να δουλέψω ομαδικά……είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις ΠΛΑΤΕΣ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάκη σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση και λεπτομερή σου απάντηση.

Αυτό το post σου πρέπει να γίνει sticky.

Τα έγραψες όλα στην κυριολεξία.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΟΒΕΡΟ!

Κομματαρα,σουπερ το ΑΟΡορεφραιν και τα σολα-ωραια και τα λεγκατα,ηταν μεσα αυτη τη φορα-το βιντ τα σπαει.

Θα συμφωνησω με Φουζιο για τα κοριτσα.

Και απ οτι φαινεται Λακη τη φυλαγες του αλλουνου απο τοτε που σου χε παρει την κιθαρα βιαιως.

Τα σπασατε αδελφια!

Χρονια πολλα και καλη χρονια να χομε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζηλέυω σαν π....ης.

Ζηλέυω τη κομματάρα, τη παρέα, όλα. Δηλ. όχι όλα, το τσιγάρο το 'χω κόψει εδώ κι' ένα χρόνο (και κάτι). :D

Χρόνια πολλά παιδιά και καλή χρονιά.

 

 

 

Υ.Γ. Εκπληκτικός ήχος, λες και ηχογραφήθηκε σε στουντιάρα. Εύγε.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαστε καταπληκτικοί και οι δύο. Δεν έχω λόγια. Ο γιος μου κόλλησε με το βίντεο. Πρέπει να το έχει δει πάνω από 15 φορές. Συγχαρητήρια και καλή χρονιά και στους δυό σας.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστουμε ολους για τα σχολια! :)

 

Προσωπικα με τετοιες φασεις,εχοντας καλη παρεα και κουλ δημιουργους-συνεργατες σαν το Λακη,νιωθω οτι απολαμβανω την συγχρονη μουσικη τεχνολογια που προσφερει απειρα οπλα στο σημερινο home producer-director-artist.

 

Ο Λακης εχει κατακτησει 100% τα τεχνολογικα presets που οδηγουν σε υψηλα στανταρτς παραγωγης για τα δεδομενα του χωρου και του χρονου τα οποια μαστιζουν τον σημερινο εραστη της δημιουργιας... ;)

Τα σεβη μου!

 

Περασα υπεροχα και το χρειαζομουν γιατι εδω στα πεθερικα μονο τρωω και κοιμαμαι... 8)

 

Καλη χρονια σε ολους με υγεια και δημιουργικοτητα! :-*

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κομμάτι μπράβο!

 

Όντως πολύ τσιγάρο,έχει ένα χρόνο και κάτι ψιλά που το έκοψα και τώρα σιγά σιγά βγαίνω από την φάση του "σκοτώνω άνθρωπο"  ;D ,αν και δεν θα ήθελα να το ξαναρχίσω βλέπω κάτι τέτοιες φάσεις και το νοσταλγώ όπως επίσης και με τον καφέ.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε παίδες . Ειλικρινά σας χαίρομαι ! Επικροτώ τη διάθεση για original .Σε τόσο περιορισμένο χρόνο οι περισσότεροι θα αποφάσιζαν "ας γράψουμε μια διασκευή " .

Well done !

Το κομμάτι πολύ ωραίο,με ιδιαίτερα catchy refrain !

Μου άρεσε το αντικαπνιστικό vibe του clip και ο χορηγός στο 1.55 (CocaCola).

Για το solo ΟΚ ,Παπαδόπουλος ,τι να λέμε..

Λάκη,από κινηματογράφηση απλά.. ΜΠΡΑΒΟ. Έχεις πάει σε άλλο level πλεον και πολύ το γουστάρω!!

Πάντα τέτοια όταν βρίσκεστε  :)

 

Καλή χρονιά να έχετε χωρίς writer's block,με υγεία και χαμόγελα για τα απλά και καθημερινά πράγματα :)

 

fail1: Σταύρο βγάλε το κασκόλ ;D

fail2: Σταύρο άσε κάτω τη les paul .Το ήθελα με strat το βίδεον ;D

 

ps:Lakis,το.. παραπέτασμα που δεν ξέρω πώς λέγεται ,κάνει δουλειά στην εγγραφή φωνής ? Δηλαδή ,μειώνεται η "δωματιίλα" ?   :D

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου