Προς το περιεχόμενο

Απλή (?) ερώτηση για keyboards και ήχους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Έχω έναν φίλο που έχει το Ensoniq SQ1. Το παλικάρι έχει μια απορία την οποία δεν μπορούσα να του λύσω (ρώτησε εμένα επειδή εγώ ασχολούμαι με Cubase και λοιπές ιστορίες). Λοιπόν, η απορία ήταν το εάν μπορεί να "πάρει" έναν ήχο για midi που έχει φτιάξει στο Cubase με κάποιο Vst Instrument και να τον αποθηκεύσει στο πλήκτρο του. Δυστυχώς (για αυτόν) εγώ είμαι μπασσίστας και η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλά από πλήκτρα, γι'αυτό ρωτάω εσάς.

 

Γίνεται αυτό το πράγμα? Αν δεν γίνεται ακριβώς, τι μπορεί να κάνει για να χρησιμοποιεί σε live τους ήχους που έχει δημιουργήσει στον Η/Υ. Φαντάζομαι ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει ένα laptop ή ένα PC αλλά δεν θέλει κάτι τέτοιο (γενικότερα η χρήση Η/Υ σε live είναι λίγο επίφοβη - σ.σ.: "Τι εννοεί Crirical Error η μ*λ*κ*α !?!!? " -).

 

Οποιαδήποτε απάντηση είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να σαμπλαρει(sampling) αυτους τους ηχους. Ειναι σχετικα δυσκολη διαδικασια και ισως να μην μπορει, η να μην αξιζει τον κοπο να το κανει.

Εαν θελει να παιξει τους ηχους αυτους, πρεπει να παρει lapotop, ανεξαρτητος του ρισκου.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν' date=' η απορία ήταν το εάν μπορεί να "πάρει" έναν ήχο για midi που έχει φτιάξει στο Cubase με κάποιο Vst Instrument και να τον αποθηκεύσει στο πλήκτρο του.[/quote']

Οχι. Το Ensoniq SQ1 ειναι synthesizer και οχι σαμπλερ.

Αν δεν γίνεται ακριβώς' date=' τι μπορεί να κάνει για να χρησιμοποιεί σε live τους ήχους που έχει δημιουργήσει στον Η/Υ. [/quote']

Να χρησιμοποιησει σαμπλερ οπως AKAI, EMU ή κανα Triton/Fantom κ.τ.λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου