Προς το περιεχόμενο

Steel block - πως το αναγνωρίζουμε;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, αυτό πήρα. Αλλά το πρόβλημα το είχα από πριν με δυο διαφορετικά σετ pots (ibanez & fender) και με τους Bill Lawrence.  Με τους cs69 βέβαια εκτοξεύθηκε.Το πρόβλημα είναι μηχανικό θεωρώ...

 

χμμ...

 

τι κιθαρα ειναι?

 

υλικα? (ξυλα, βερνικια, γεγυρα, nut, κλειδια)

 

το λεω αυτο γιατι στην 1990 AmStd που εχω, οταν εβγαλα το μισο κιλο poly που ειχε στο bathtub route και εκανα nitro refin στο μανικι (+ fenderocallaham γεφυρα), εξαφανιστικαν τα εκνευριστικα ξερα-μεταλλικα πριμα και η κιθαρα κελαηδαει...

τυχαιο? δεν νομιζω...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

- Alder body ( ;) )

- μανίκι αυτό: http://www.allparts.com/SRO-FAT-Chunky-Replacement-Neck-for-Stratocaster_p_3507.html

- aged nitro finish (MJT)

- κλειδιά vintage από Αllparts

- brass nut

 

Το nitro refin το έκανες μαζί με την αλλαγή του τρέμολο(υ);

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε το brass nut και βάλε κόκκαλο :D

 

Και το truss rod  παίζει ρόλο στο τί συχνότητες θα παρουσιάσει συνολικα το μπράτσο, δεν λέει το συγκεκριμένο τι έχει μέσα, καλό ειναι να ειναι κοντα στο original.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το truss rod  παίζει ρόλο στο τί συχνότητες θα παρουσιάσει συνολικα το μπράτσο, δεν λέει το συγκεκριμένο τι έχει μέσα, καλό ειναι να ειναι κοντα στο original.

 

VINTAGE TR έχει.

 

Βγάλε το brass nut και βάλε κόκκαλο

 

οντως στις ΑΝΟΙΚΤΕΣ χορδες το brass nut δινει αρκετα πριμα,οχι βεβαια στις υπολοιπες θεσεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε το brass nut και βάλε κόκκαλο :D

 

Και το truss rod  παίζει ρόλο στο τί συχνότητες θα παρουσιάσει συνολικα το μπράτσο, δεν λέει το συγκεκριμένο τι έχει μέσα, καλό ειναι να ειναι κοντα στο original.

Δηλαδή λες ότι παίζει ρόλο στον ήχο και το νατ το οποίο στο 90% των νοτών είναι πίσω από το δάχτυλο και δεν έχει σχέση με τον παλμό της χορδής;

(Edit: κι εγώ της σχολής SF είμαι...)

Το truss rod το σκέφτηκα κι εγώ αλλά δεν θα φτάσω ως εκεί... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε καλου κακου και τις ρυθμισεις του ΕΝΙΣΧΥΤΗ σου... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ την έχω τσεκάρει σε πέντε ενισχυτές και σε τρια μόντελερς. Επίσης, ούτε τα tones της κιθάρας βοηθάνε - αν και γενικά προτιμώ να παίζω με όλα ανοιχτά (θεωρώ ότι έτσι "αναπνέει" ο ήχος καλύτερα ;D ;D)...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VINTAGE TR έχει.

 

οντως στις ΑΝΟΙΚΤΕΣ χορδες το brass nut δινει αρκετα πριμα,οχι βεβαια στις υπολοιπες θεσεις.

Συμφωνώ για τις ανοικτές χορδές αλλά μετά επεμβαίνει και το ψυχοακουστικό φαινόμενο :D

 

Μήπως έπαιξες με κάποιο άλλο όργανο κάποιο καιρό και τ αυτιά σου άλαξαν άποψη χωρίς να το καταλάβεις?

 

Αλαξε μανίκι να μας πεις αν δείς διαφορές.

Επειδή το θέμα σου ειναι στα πρίμα θεωρώ οτι είναι κατι που ειναι σε άμεση επαφη με τις χορδές: nut, τάστα, saddless, χορδές  και μετα οτιδήποτε άλλο.

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να δεις αν είναι το block από stainless steel η από zinc. Ο πιο απλός (όπως κάποις ανέφερε) είναι να προσπαθήσεις να το γρατζουνίσεις ή να το τρυπήσεις. Γενικά το stainless steel είναι πολύ πιο σκληρό και μάλλον δεν θα μπορέσεις να γρατζουνίσεις  το μέταλλο εύκολα (π.χ. με κατσαβίδι).

Σε σχέση με τα πρίμα, έχω παρόμοιο θέμα σε μια κιθάρα με stainless steel τάστα. Ο ήχος είναι ωραίος αλλά έχει μια "ακουστική" ποιότητα στα πρίμα (εννοώ σαν ακουστικής κιθάρας) που δεν την κάνει βολική για γενική ηχογράφηση (στα καθαρά - γιατί στα dist "κελαηδάει").

 

Αν ήθελα να διορθώσω την κατάσταση (δεν θέλω καθώς έχω κι άλλη strat) θα δοκίμαζα να βάλω άλλα saddles δηλαδή θα έβγαζα τα fender 57/62 stamped stainless steel saddles και θα έβαζα κάποια από τα διάφορα κακάσχημα πλαστικά τύπου graphtech.

Εναλλακτικά, μπορεί να έβαζα ένα φύλλο τεφλον 1-2mm ή άλλο αντίστοιχης συμπεριφοράς πλαστικό κάτω από τα βιδάκια των saddles.

Αλήθεια, μια και αυτό είναι πολύ εύκολο και άμεσα αναστρέψιμο δεν κόβεις μια λωρίδα από μια πιστωτική κάρτα ή κάτι ανάλογο να το σφηνώσεις κάτω από τα saddles να μας πεις κι εμάς τι γίνεται?  ;D

(Έκανα και σκίτσο)

 

Έλα, 15 λεπτά για ξεκούρδισμα/σεταπ/κούρδισμα θα χάσεις :D  Αν είχα μαζί μου (εδώ στο χωριό) μια strat θα το δοκίμαζα.  ;)

 

 

saddle_damper.png.0d7870f838e19c0a5c119e574ea6bdae.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω την πιστωτική το απόγευμα και θα αναφέρω. Ίσως να αλλάξω και μανίκΗ απλώς για δοκιμή.

 

Νάσο, έχω τρεις κιθάρες συνέχεια τριγύρω και παίζω συνέχεια με όλες. Τις ξέρω καλά. Η ιστορία με τα πρίμα είναι πολύ καιρό τώρα (όπως είπα από τότε που είχα Bill Lawrence επάνω) αλλά με τους CS69 παράγινε το κακό.

 

Γενικά, θα της άλλαζα την Παναγία, αλλά πρόκειται για τη ρελικιασμένη που μου έφτιαξε ο Mark Jenny και θέλω να μείνω όσο πιο κοντά στο original ρελικιασμένο look γίνεται.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου