Προς το περιεχόμενο

Steel block - πως το αναγνωρίζουμε;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα συνειδητοποίησα ότι το έβαλα σε λάθος φόρουμ. Μπορεί κάποιος μοντ να το μεταφέρει στις κιθάρες; Ευχαριστώ και συγγνώμη.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τώρα συνειδητοποίησα ότι το έβαλα σε λάθος φόρουμ. Μπορεί κάποιος μοντ να το μεταφέρει στις κιθάρες; Ευχαριστώ και συγγνώμη.

 

Τι τρέμολο είναι και σε τι κιθάρα??

 

πχ κάποια της wilkinson εχουν sb κάποια zink ,αν ειναι callaham δεν το συζηταμε ,αν ειναι Φ mexico, squier κλπ εξαρταται , πες μοντελο και χρονολογια μηπως μπορεσουμε να προσδιορισουμε τη φαση.... αλλιώς αν θες μπορώ να ζυγίσω τα δικά μου να σου πω στο περιπου. (Πρόσφατα πήρα ένα φτηνό wilkinon με steel block και εμεινα υπερευχαριστημενος για το value for money) δεν ειναι καλαχαμ τόσο, εκει το οργανο κελαηδαει ,ζωντανευει κλπ ,γεμιζει αρμονικες ,σκαει καλυτερα, εχει καλυτερο σασταίην και αλλα τετοια νερντοκιθαριστικά. (με ολη τη γεφυρα απο steel όμως)

Βγαίνοντας off topic είχα παλια μια prs annapolis του 91 με όλη τη γεφυρα μονοκόμματο steel. block ένα με το plate...

 

oπότε με λιγα λογια ξεβιδωσε το, ζυγισε το  και θα δουμε σε ποιο ballpark περίπου εισαι. Είναι βαμμένο μαύρο η γκρι??

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε Νάσο οι άλλοι αλλά κι εσύ; ;)

Λοιπόν, για να δώσω και στον Γιώργο, ο οποίος σωστά έπιασε το νόημα, να καταλάβει τι ζητάω, έχω ένα τρέμολο του οποίου δεν ξέρω τι είναι το block, δλδ αν είναι τσίγκος ή ατσάλι (μπρούτζος δεν είναι θα φαινόταν).

Ωχ φάνηκε οτι δεν ειμαι στρατοκάστερος :D

Οπως λέει και ο Αργύρης θα το βρείς απο την..καταγωγή του.

 

αλλιώς δοκίμασε αυτό που λέει και η GFS αν το χτυπήσεις το ατσάλι ή ο μπρούτζος θα αντηχήσουν ο τσίγκος τίποτα ;D

 

The GFS block is made from REAL Solid steel- Lead-free ROHS compliant steel- When you bang it with a screwdriver it goes "PING" and not "thunk...". The ball ends sit close to the BOTTOM of the block just like my 63, and it ONLY takes a USA standard 10-32 thread trem arm.

 

Καλή Χρονιά σε όλους!

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο Νάσος. Thanks, δεν το είχα σκεφτεί το ηχητικό.

Τελικά μάλλον μιλάμε για τσίγκο.

 

Αργύρη το ζύγισμα επίσης δεν είναι πραγματικό κριτήριο γιατί δεν ξέρουμε για τι όγκο μιλάμε...

Το τρέμολο είναι ένα Allparts που δεν αγόρασα εγώ. Η εταιρεία βγάζει και zinc και steel blocks...

Για πες για το Callaham. Προς τα εκεί βαδίζω καθώς με ελκύει πολύ αυτό το κολπάκι με την τρεμολότρυπα.

http://www.callahamguitars.com/blocks.htm#block_chart

 

Γι' αυτό λες δεν ακούγομαι καλά με την .... :o, έχει zinc? 

 

Δεν ξέρω γιατί δεν ακούγεσαι καλά εσύ αλλά εγώ σε μια Strat μου είχα Bill Lawrence και δεν έμεινα ικανοποιημένος - είχα πολλά shrilling πρίμα. Μετά έβαλα CS 69 και ναι μεν ο ήχος άλλαξε αλλά τα περίεργα πρίμα παρέμειναν (granted ότι οι CS69 δεν είναι οι καλύτεροι δυνατοί μαγνήτες όταν θες να κόψεις πρίμα). Έτσι ψάχνω τις αιτίες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ειναι απλο...αν ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ οτι ειναι απο ατσαλι η κιθαρα ακουγεται και μαμω,ενω αν πιστευεις οτι ΔΕΝ ειναι απο ατσαλι η κιθαρα θελει...."βελτιωση".. ;D 

Hehe afto...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί δεν ακούγεσαι καλά εσύ αλλά εγώ σε μια Strat μου είχα Bill Lawrence και δεν έμεινα ικανοποιημένος - είχα πολλά shrilling πρίμα. Μετά έβαλα CS 69 και ναι μεν ο ήχος άλλαξε αλλά τα περίεργα πρίμα παρέμειναν (granted ότι οι CS69 δεν είναι οι καλύτεροι δυνατοί μαγνήτες όταν θες να κόψεις πρίμα). Έτσι ψάχνω τις αιτίες.

 

το steel block θα σου δωσει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ πριμα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τα πρίμα ακριβώς το πρόβλημα μου. Είναι... χμμμμ... η ποιότητά τους, η συχνότητά τους... Είναι διαπεραστικά και οξέα.

Και στα δύο σετ μαγνήτες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα, μια από τις πιο εύηχες κιθάρες μου που έχει τον πιο (κατά τη γνώμη μου βέβαια) "παληό" ήχο, αυτόν που έχω στ' αυτιά μου από τους δίσκους μου, είναι μια Road worn strat που έχει zinc block.  ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τα πρίμα ακριβώς το πρόβλημα μου. Είναι... χμμμμ... η ποιότητά τους, η συχνότητά τους... Είναι διαπεραστικά και οξέα.

Και στα δύο σετ μαγνήτες.

 

...απο ηλεκτρικα μερια κοιταξες καθολου? (ποτενσιομετρα, πυκνωτη, καλωδια, διακοπτη, βυσμα)

 

αυτα τα "shrill highs" στα βγαζει και ακουστικα?

 

btw, εχοντας κατι απο callaham σε ολες μου τις strat (ειτε full γεφυρα, ειτε block, ειτε saddles) μπορω να πω οτι πουθενα δεν εχω προβλημα με ενοχλητικα πριμα!

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απο ηλεκτρικα μερια κοιταξες καθολου? (ποτενσιομετρα, πυκνωτη, καλωδια, διακοπτη, βυσμα)

Τα άλλαξα κι αυτά. Δις. Τίποτα...

 

Ναι και στα ακουστικά, και στους ενισχυτές και στα μόντελερς και στα πάντα όλα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου