Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie f-30 συζήτηση


Paladin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ο φτηνότερος Mesa Boogie.Ποιά είναι η άποψή σας? Και κυρίως, can it do metal? Στο harmony central κάτι παλικάρια έχουνε βάλει και κλιπάκια με f-30 που παίζουνε metal.Χωρίς πετάλι εννοείται.Δεν είναι το brutal distortion του Rectifier αλλά έχει κάμποσο πάντως.

 

Ακούω κάποιους που λένε ότι οι Mesa Boogie δέν αξίζουν για τις ευρωπαϊκές τους τιμές.Υπάρχει κάτι αντίστοιχο, με ωραίο αμερικάνικο ή modern ήχο σε πιό χαμηλή τιμή (από τα 1300 του f-30 π.χ) που να έχει και αρκετό distortion ή όσο ο f-30?

 

Αλλά για πείτε γνώμες για την σειρά f.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για κοιτα και τους ENGL Fireball -Powerball....

 

Εγω εχω τον Fireball ,και ειμαι υπερευχαριστημενος!!!!

 

Εχει τοση παραμορφωση που δεν θα σου χρειαστει ,και τα μπασα του ειναι πολυ σφιχτα σε σχεση με ρεκτιφαιερ......

 

ωραια καθαρα-φοβερη παραμορφωση ,κοστιζει γυρω στα 1000Ευρω αν και ειναι head....

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

 

 

για τον f-30 εχω ακουσει καλα λογια για τα καθαρα του ,αλλα στην παραμορφωση ζοριζεται λιγο ,και ειναι και βρομιαρης.......βασικα δεν αξιζει την ευρωπαικη τιμη του....

 

τωρα αν θες ντε και καλα combo κοιτα τον Engl Screamer ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοιτα και τους ENGL Fireball -Powerball....

 

Εγω εχω τον Fireball ' date='και ειμαι υπερευχαριστημενος!!!!

 

Εχει τοση παραμορφωση που δεν θα σου χρειαστει ,και τα μπασα του ειναι πολυ σφιχτα σε σχεση με ρεκτιφαιερ......

 

ωραια καθαρα-φοβερη παραμορφωση ,κοστιζει γυρω στα 1000Ευρω αν και ειναι head....

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

 

 

[/quote']

 

Δεν βλέπω κάπου απάντηση στην συγκεκριμένη ερώτηση που έκανε το παλικάρη !!!!!!!

Δεν ρώτησε για κανένα ENGL ή FENDER ή PEAVEY .

Ρώτησε για mesa !!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η ευρωπαϊκή αντιπρόταση είναι ουσιαστικά οι Engl? Αυτό που δεν μου αρέσει στους Engl είναι ότι έχουνε γίνει δημοφιλείς σάν θρασάδικοι ενισχυτές και γενικά γύρω απο αυτόν τον χώρο διότι τους χρησιμοποιούν όλο thrash και death metal συγκροτήματα.Απο όσο τους έχω δοκιμάσει, δεν λέω καλοί είναι αλλά έχουνε πιό τραχυά χροιά.Οι Mesa Boogie είναι πιό γλυκοί στο distortion.

 

Τον Screamer τον δοκίμασα.Αρχικά την κεφαλή με 4Χ12 καμπίνα όπου είχε πολύ distortion αλλά ήτανε κάπως bright και πολύ βρώμικο, fuzzy, περισσότερο σάν overdrive παρά σάν distortion.Δοκίμασα και τον combo και εκεί μου φάνηκε ότι είχε πολύ λιγότερο distortion.Ίσως είναι και θέμα καμπίνας.

 

Πάντως δεν θεωρώ τους Engl σαν αντίστοιχους ενισχυτές με Mesa Boogie.Στην ποιότητα του distortion.Διότι καθαρά έχουν καλά.

 

Ο F-30 δέν μου φάνηκε να έχει τραχύ distortion ,αλλά πάλι απο ένα clip δεν μπορείς να καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω κάπου απάντηση στην συγκεκριμένη ερώτηση που έκανε το παλικάρη !!!!!!!

Δεν ρώτησε για κανένα ENGL ή FENDER ή PEAVEY .

Ρώτησε για mesa !!!!!!!!

 

Εντάξει ρώτησα για ευρωπαϊκή αντιπρόταση που να έχει παρόμοιο αμερικάνικο ή μοντέρνο ήχο.

 

Οι Engl είναι όντως μία αντιπρόταση απλά ξενερώνω που βλέπω όλο σε forum φωτογραφίες τους με ανάποδους σταυρούς στάμπες πάνω στις καμπίνες τους και τέτοια και που χρησιμοποιούνται κατά κόρον από θρασάδες.Κι εγώ ακούω καμιά φορά κάνα θρασάκι έτσι για την εκτόνωση, αλλά δεν γουστάρω ο ενισχυτής που θα πάρω να είναι χαρακτηρισμένος από ακραία μουσική σκηνή.Κόλλημα είναι αυτό το ξέρω.Σύν ότι όπως είπα δεν μου πολυαρέσει η ποιότητα και η χροιά του distortion τους.

 

Θέλω να ακούσω και άλλα όμως για τον F-30.Τον έχω βρεί σε ένα μαγαζί αλλά ο πωλητής είναι τόσο κολλημένος που χωρίς να έχεις την κιθάρα σου δεν θα σε βάλει να τον ακούσεις.Θέλω απλώς να ακούσω γενικά το distortion του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοιτούσα την περίπτωση κεφαλής-καμπίνας, χωρίς συζήτηση Laney VH100R ;)

 

Κατ'εμε οι Laney είναι η ευρωπαική αντιπρόταση των Boogie.

 

Τώρα σε combo έβγαζε παλιότερα τον VC50 που είναι "περίπου" η έκδοση του VH100R, αλλά έχει σταματήσει η κυκλοφορία του.

 

Θα έλεγα να ρίξεις και σε αυτήν την περίπτωση ένα βλέφαρο.

 

Τώρα για το αν οι Engl είναι θρασάδικοι... η Engl βγάζει και το signature μοντέλο του Blackmore... πάντως η αλήθεια είναι πως έχουν αρκετά βαρύ ήχο τουλάχιστον 2-3 κεφαλες που έχω παίξει.

 

BTW δοκίμασε και τον Ashdown Fallen Angel, ο οποιός αν και παίζει σε διαφορετικό οικονομικό "γήπεδο" είναι μια πολύ αξιόλογη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω κάπου απάντηση στην συγκεκριμένη ερώτηση που έκανε το παλικάρη !!!!!!!

Δεν ρώτησε για κανένα ENGL ή FENDER ή PEAVEY .

Ρώτησε για mesa !!!!!!!!

 

Ρε φιλε ,προσπαθω να βοηθησω το παλικαρι και εσυ πεταγεσαι σαν κλ@νια προσπαθωντας να με διορθωσεις ενω δεν εχεις διαβασει καν ολο το topic του?????????????????????????????ελεος.. :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :?

 

 

Οσο αναφορα τον ενισχυτη,

 

Ο Screamer δεν εχει καμια απολυτως σχεση με Fireball-Powerball αν και με καταλληλες μετατροπες διορθωνεται το λιγο ggggggg που εχει.

 

για τις κεφαλες αυτες τωρα, παιζουν οτι θες μεχρι το πιο extreme ....

Ακουσε τους πρωτα και μετα πες μου.... 8) 8) 8) 8) 8)

 

Aν θες ακουσε τα τελευταια cd Jag Panzer ...o Broderick παιζει με Powerball..

 

o F-30 δεν εχει καμοια σχεση με rectifier .... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε ' date='προσπαθω να βοηθησω το παλικαρι και εσυ πεταγεσαι σαν κλ@νια προσπαθωντας να με διορθωσεις ενω δεν εχεις διαβασει καν ολο το topic του?????????????????????????????ελεος.. :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :?[/quote']

 

Φιλαράκι, αν κάποιος έχει παράδοση να πετάγεται σαν κλ@νιά χωρίς να διαβάσει το topic αυτός είσαι εσύ, ή θέλεις να στα θυμήσω;

 

Συμμαζέψου λοιπόν, και πρόσεχε πως μιλάς, ειδικά αν ο άλλος έχει απόλυτο δίκιο να στη λέει. :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμμαζέψου λοιπόν, και πρόσεχε πως μιλάς, ειδικά αν ο άλλος έχει απόλυτο δίκιο να στη λέει. icon_evil.gif

 

Δεν νομιζω οτι εχει απολυτο δικιο....

 

Το παλικαρι ρωτησε για αντιστιχο της MESA στην Ευρωπη ,και κατα τη γνωμη μου αυτοι ειναι οι ENGL. Αν και δεν εχουν τοσο ιδιο ηχο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Boogie γενικώς δέν είναι συγκεκριμένα "μεταλάδικοι" ενισχυτές. Μπορείς να βγάλεις ένα σωρό ήχους απο δάυτους. Οι rectifiers θεωρούνται η μοντέρνα άποψη για high gain ήχο σε αντίθεση με τους marshall που ήταν λίγο παλιότερα.

Θα σου έλεγα να τσιμπίσεις κιθάρα σου και να πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά μέχρι να βρείς τον ενισχυτή που θα σου κάτσει.

Εγώ είμαι boogie, boogie, boogie. Παίζω κυρίως ροκ-μπλούζ και διάφορα και μ'έχουν καλύψει πλήρως. Έχω τον Nomad 45 και την προενίσχυση V-twin. Από γκάζι είναι κομπλέ. Όσον αφορά τους Engl, εμένα όταν τους ψιλοέψαχνα μου φάνηκαν πολύ ουδέτεροι. Τσέκαρε τους Ashdown Fallen Angel γιατί εμένα μου είχαν κάτσει αρκετά καλά. Πολύ βολικοί και από δυνατότητες και από φράγκα και ο συγκεκριμένος βγάζει ΓΚΑΖΙ. Κοίτα άμα είναι και για κανα Randal μπας και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου