Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie f-30 συζήτηση


Paladin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι Mesa Boogie έχουνε βαρύ ήχο.Εγώ λέω για την χροιά του distortion.Εντάξει ο powerball και ο savage και ο SE έχουνε ωραία distortions.Απλά δεν ξέρω, είναι αυτό που είπα πρίν.

 

Βρήκα αυτά:

 

http://acapella.harmony-central.com/forums/showthread.php?s=&threadid=885856&highlight=mesa+boogie

 

κοιτάχτε πρώτο πόστ τη signature του τύπου.Μπόλικα κλιπάκια.

 

Επίσης ένας f50, που ουσιαστικά είναι ίδιος με τον f30 μόνο που είναι 50 watt.

 

http://koti.mbnet.fi/ojakola/Tommi%20Inkila%20-%20Building%20The%20Mood.mp3

 

Δέν ξέρω άν ο τύπος τον έχει μπουστάρει πάντως ακούγεται μια χαρά distortion.

 

Επίσης βρήκα και για Engl:

 

http://www.rocksolidamps.com/sounds.php

 

1000 ευρώ έχει ο Engl Fireball η κεφαλή και 1300 περίπου από Thomann ο F-30 ο combo.Είναι περίπου δηλαδή στα ίδια λεφτά, h F-30 κεφαλή έχει και λίγο λιγότερο.Ο Fireball μπορεί να έχει παραπάνω distortion,αλλά δεν ξέρω, το tone του F-30 μου αρέσει πιό πολύ.Γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν kai οι Engl μπορει να γινουν πολυ σκληροι δεν σε υποχρεωνει κανεις....

 

Ας πουμε εγω εχω τον Fireball και παιζω power..

 

Οσο για τον F-30 θεωρω οτι ειναι πανακριβος για αυτο που περνεις..

 

Αλλα ακομη δεν ξερω τί μουσικη παιζεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ,ο F-30 ακουγεται σαν κουτακι!

 

μπορεις βεβαια να προτιμησεις τον F-50 καθως δεν διαφερει μονο στα watt αλλα και στις τελικες λυχνιες ,εχει 6L6 ενω ο F-30 EL84........

 

νομιζω ομως πως αν κατσεις και ψαξεις τον screamer θα βρεις αυτο που θελεις.

 

Εγω τον ειχα 1 χρονο και μου πηρε καιρο να βρω τον ηχο μου . Βασικα το μεγαλο μυστικο βρησκεται στο presence ,τo οπιο ειναι λιγο ευαισθητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω από rock,blues μέχρι metal.Κυρίως lead κιθάρα αλλά και ρυθμικά.Και προσπαθώ να μάθω και jazz τώρα.Μόλις πρόσφατα έμαθα ότι οι Blind Guardian χρησιμοποιούν και Engl, οπότε αυτό σώζει κάπως την υπόληψή τους:P (των Engl). Πάντως εξακολουθώ να θεωρώ ότι οι Mesa Boogie έχουνε πιό πολύ προσωπικότητα.Και επειδή έχω αρχίσει να παίζω και άλλα είδη εκτός απο metal θεωρώ ότι ένας Boogie στύλ μπορεί να με καλύψει καλύτερα.

 

Υ.Γ είδα αυτό που είπες για τον f-50.Ξεφεύγει όμως πλεόν απο την τιμή των 1000-1200.Και άμα έπαιρνα Mesa Boogie θα έψαχνα καλά πρώτα για κάποιον μεταχειρισμένο, αλλά εδώ στην Ελλάδα δεν βρίσκεις εύκολα και απο ebay κολλάω να πάρω.¶μα αλλάξεις λάμπες στον f-30?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ,εσυ διαλεγεις

 

απλα σου λεω οτι η αυτκρατορια των ΕΝGL μεγαλωνει...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

οσο αναφορα στις λυχνιες ,

 

Oι EL84 δεν εχουν καμια σχεση με τις 6L6.

 

οποτε αλλαγη δεν γινεται !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙλε Paladin διαβαζωντας ολοκληρο το θεμα ειδα πως αναφερεσαι στην ποιοτητα και στον χαρακτηρα του γκαζιου που αναζητας.Αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν εχεις κολλησει με τον F30 και απλα δεν εισαι σιγουρος πως σου φτανει το γκαζι του ή απλα εχεις καποια συγκεκριμενη χροια στο μυαλο σου και την αναζητας.

Στην πρωτη περιπτωση παρε τον f30 παρε και ενα booster που θα το χωνεις στα σολα και εισαι αρχηγος,γιατι δεν νομιζω να μην σου φτανει το γκαζι του για ρυθμικα 8O 8O :D

 

Στην δευτερη περιπτωση,προσωπικη μου εκτιμιση ειναι πως θα πρεπει να βγαλεις απο το μυαλο σου κολληματα του στυλ engl - θρασαδικοι ενισχυτες κλπ,να παρεις την κιθαρα σου και να ξεκινησεις και συ παλικαρι μου την ατελειωτη αναζητηση για τον ηχο που εχεις μεσα στο κεφαλη σου,δοκιμαζοντας οτι ενισχυτη μπορεις να δοκιμασεις :D

 

Αυτα απο μενα.

καλες αγορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙλε Paladin διαβαζωντας ολοκληρο το θεμα ειδα πως αναφερεσαι στην ποιοτητα και στον χαρακτηρα του γκαζιου που αναζητας.Αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν εχεις κολλησει με τον F30 και απλα δεν εισαι σιγουρος πως σου φτανει το γκαζι του ή απλα εχεις καποια συγκεκριμενη χροια στο μυαλο σου και την αναζητας.

Στην πρωτη περιπτωση παρε τον f30 παρε και ενα booster που θα το χωνεις στα σολα και εισαι αρχηγος' date='γιατι δεν νομιζω να μην σου φτανει το γκαζι του για ρυθμικα 8O 8O :D

 

Στην δευτερη περιπτωση,προσωπικη μου εκτιμιση ειναι πως θα πρεπει να βγαλεις απο το μυαλο σου κολληματα του στυλ engl - θρασαδικοι ενισχυτες κλπ,να παρεις την κιθαρα σου και να ξεκινησεις και συ παλικαρι μου την ατελειωτη αναζητηση για τον ηχο που εχεις μεσα στο κεφαλη σου,δοκιμαζοντας οτι ενισχυτη μπορεις να δοκιμασεις :D

 

Αυτα απο μενα.

καλες αγορες![/quote']

Συμφωνω με τον φιλο stavrillian ....

Ο μονος κανονας για να κανεις σωστη και επιτυχημενη αγορα ειναι:

"Παιρνω την κιθαρα μου στην πλατη και δοκιμαζω!!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω εγώ τους Peavey 6505;;Δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο θα ανταποκριθούνε στο blues που αναφέρεις :? αλλά σίγουρα έιναι μια προσιτή επιλογή για rock εως metal.Όχι πως οι ENGL είναι ιδανικοί αν και ο Powerball έχει τόσες διαφορετικές ηχητικές επιλογές που ίσως κάνει τη δουλειά.

 

Εν τέλει για όλα αυτά που θέλεις θα αντιπρότεινα τον f30 γιατί δε θα καλύψει τις απαιτήσεις σου πιστεύω

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε ' date='προσπαθω να βοηθησω το παλικαρι και εσυ πεταγεσαι σαν κλ@νια προσπαθωντας να με διορθωσεις ενω δεν εχεις διαβασει καν ολο το topic του?????????????????????????????ελεος.. :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :?[/quote']

 

Φιλαράκι, αν κάποιος έχει παράδοση να πετάγεται σαν κλ@νιά χωρίς να διαβάσει το topic αυτός είσαι εσύ, ή θέλεις να στα θυμήσω;

 

Συμμαζέψου λοιπόν, και πρόσεχε πως μιλάς, ειδικά αν ο άλλος έχει απόλυτο δίκιο να στη λέει. :evil:

 

Γύρω στα 4 με 5 άτομα σε αυτό το χώρο ανταλλαγής απόψεων πετάνε απόψεις άσχετες με σκοπό τί ? Το μονο που με ευχαριστεί είναι ότι δεν το βλέπω μόνο εγώ !!!!

 

 

 

 

Φίλε abrahas κάποιος μαζεύει αστεράκια !!!!! Αν κατάλαβες τί εννοώ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου