Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

, πρέπει να δοκιμάζουμε προτάσεις που προέρχονται απο χώρους εκτός των "δοκιμασμένων" ούτως ειπείν...με όλους τους κινδύνους -και όλες τις επιφυλάξεις...

 

Δυστυχως οπως σου ανελυσα και παραπανω ΟΥΔΕΙΣ ενδιαφερεται για κατι ΝΕΟ και...μη δοκιμασμενο (ενταξει υπερβαλω,ενδιαφερομαστε εσυ και εγω και καμμια 10αρια εδω μεσα... ;D)

 

Κατα την ταπεινη μου αποψη για τη μαυρη μας καταντια φταιει η ΑΠΟΥΣΙΑ μιας πνευματικης και οικονομικης ΕΛΙΤ στην Ελλαδα (ολες οι επιτυχημενες οικονομικα χωρες ΕΧΟΥΝ μια τετοια Ελιτ,ακομα και οι ..Αρχαιοι ημων...προγονοι ειχαν )...μια και η εγχωρια Ελιτ δεν ειναι....Ελιτ αλλα κατι μπατζανοβλαχοι που κατεβηκαν απο τα βουνα και εγιναν ψευτοελιτ με τα..τσαρουχια του...Παπανδρεου και της ρεμουλας (ή με το δοσιλογιλικι και την αρπαγη των περιουσιων αμεσως μετα τον Β' Παγκοσμιο Πολεμο για να μη βγαζουμε και τους δεξιους απο το μοιρασμα της ευθυνης....)  

 

Γιατι χωρις ΕΛΙΤ (κυριως πνευματικη αλλα και οικονομικη) να καθοδηγει τον κοσμακη ..δουλεια δεν γινεται ....και οι λαοπλανοι κυριαρχουν...

 

Αν και τωρα ανοιγω μεγαλη κουβεντα το ξερω..(και θα με κατηγορησουν και για....αριστοκρατη και φιλοβασιλικο ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/oikonomiki_krisi/roympini_h_ellada_eite_twra_eite_ligo_meta_tha_xreokophsei.1784812.html

 

για να δουμε...

 

εγώ απλά συμφωνώ με αυτόν τον άσχετο καιροσκόπο....   :)

 

Καλά κι αυτός. Σαν το τέλος του κόσμου ένα πράγμα, όποτε η πρόβλεψη αποτυγχάνει μετακομίζουμε την ημερομηνία για μετά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ, αλλά ειδικά αυτούς καλά κάνουν και τους γεμίζουν τύψεις αφού είχαν την ευκαιρία ΑΠΕΙΡΕΣ φορές να πετάξουν έξω όλα τα μπουμπούκια της πολιτικής αλλά αντ' αυτού τους ξαναέβαζαν μέσα. Γιατί άραγε;

 

Παλι υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτώσεις. Δε μπορουμε να τα φορτωνουμε ισομερως. Καποιοι ψηφίζανε για να βολεψουν τα παιδια και τους εαυτους τους, και ο παππους μου πχ, επειδή του το αφησε «ευχη και καταρα» ο μπαμπας του, να ψηφιζει «κεντρο», επειδή πηγαν να τον σκοτωσουν οι «γκριζ'λυκ'» (δεξιοι), και οταν ζητησε βοήθεια απο το κομμα (κκε) τον πυροβολησαν και απο κει.

 

Στα 85 του ψηφισε ΣΥΡΙΖΑ και δεν το ειπε σε κανεναν. Ντρεποταν.

 

Είναι βλάκας? Μας εφερε εδω που ειμαστε? Ολα αυτα ναι.

 

Φταιει? Για μένα όχι. Ουτε ιντερνετ ειχε, ουτε να πολυδιαβαζει ξερει, ουτε μεγαλωσε σε ενα απολιτικ περιβάλον όπου μπορεις να πηδας απο κομμα σε κομμα.

 

Δεν προσπαθω να τον απαλλαξω απο ευθυνες. Αλλα δεν του φορτωνω το ίδιο φταίξιμο με αυτον που ψηφισε για να μπει ο γιος του στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κι αυτός. Σαν το τέλος του κόσμου ένα πράγμα, όποτε η πρόβλεψη αποτυγχάνει μετακομίζουμε την ημερομηνία για μετά.

 

και ποιο το αποτέλεσμα? ο ασθενής παραμένει στη ζωή με περισσότερα συμπτώματα, το να παρατείνεις την κατάσταση και μάλιστα με επειδείνωση δεν σημαίνει οτι απέτυχε η πρόβλεψη, είδες καμια λύση στον ορίζοντα ρεαλιστική? αν ναι δείχτη μου κ μένα....

αντίθετα οικονομικά η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα μπορεί να τεκμηριώθεί σαν λύση, όπως κ την τεκμηριώνει ο εν λόγο κύριος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω φτανουμε στο σημειο να γεμιζουμε ενοχες, ανθρωπους που σε ολη τους τη ζωή δουλευαν σα σκυλιά (απο τα 5 τους), επειδή δεν πεθαναν αρκετα νωρις...

 

ναι αλλα ΕΙΣΦΟΡΕΣ πληρωναν ΟΛΟΙ τους? ;D ;D

 

Χθες μιλαγα με μια γνωστη μου,ηλικιωμενη κυρία,που ΟΝΤΩΣ δουλευε σαν σκυλι απο τα 10 της...και μου παραπονιοταν οτι παιρνει αστεια συνταξη.....οταν της ειπα οτι λυπαμαι γιατι ειναι κριμα τα τοσα λεφτα που εδωσε στο ΙΚΑ ...με κοιταξε σαν ...εξωγηϊνο..."σιγα μην εδινα και εισφορες στο ΙΚΑ,μαυρα δουλευα ,γιατι η αδερφη μου που ηταν τραπεζικος και βγηκε στη συνταξη στα 48...εδινε νομιζεις εισφορες και παιρνει 2500 ευρω/μηνα συνταξη?ΓΙΑΤΙ να δωσω εγω?" μου ειπε..

 

Απο την αλλη οντως ειναι τραγικο να βλεπεις ανθρωπους σαν τον..πατερα μου π.χ που βγηκε στη...συνταξη στα 72...να παιρνει μετα απο 54 χρονια εισφορων (ηταν πολιτικος μηχανικος και πληρωνε ΤΣΜΕΔΕ απο το...πανεπιστημιο) να παιρνει σκαρτα 1000 ευρω το μηνα εχοντας πληρωσει πολλες χιλιαδες για εισφορες.....και να του τα κοβουν και αυτα...

 

αντίθετα οικονομικά η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα μπορεί να τεκμηριώθεί σαν λύση, όπως κ την τεκμηριώνει ο εν λόγο κύριος

 

παρολο που τον...ειχα καθηγητη ο κυριος αυτος ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΕΙ...το εθνικο νομισμα ειναι για χωρες οπως η..Ιαπωνια ,οχι η Ελλαδα..και φυσικα δεν αντεχει σε σοβαρη κριτικη η αποψη περι..επιστροφης στο εθνικο μας νομισμα...μια και ο πληθωρισμος και η αλλεπαλληλες υποτιμησεις  θα εξαφανισουν οποιοδηποτε συγκριτικο πλεονεκτημα...(και ετσι κι αλλοιως το προβλημα της Ελλαδας ΔΕΝ ειναι το...νομισμα...για να μη μιλησουμε για το τεραστιο προβλημα  ΕΙΣΑΓΩΓΩΝ που θα προκυψει))

 

ΑΣΤΕΙΕΣ αποψεις απο καποιον που (οπως εσυ φανταζομαι) δεν εχει ζησει επι...δραχμης..και φαντασιολογει (ασε που οποτεδηποτε εχει υπαρξη ταυτοχρονη κυκλοφορια σκληρου και μαλακου νομισματος εχει γινει του...κουτρουλη ...γαμος...βλεπε Αργεντινη...και ασε που δεν υπαρχει και ΙΣΤΟΡΙΚΟ προηγουμενο αλλαγης νομισματος απο σκληρο σε...χαρτοπετσετα για να μπορει να γινει οποιαδηποτε σοβαρη εκτιμηση)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατόπιν όλων αυτών, εκείνο που μένει πλέον είναι να προτείνετε τι -και ποιούς- να ψηφίσουμε στις επόμενες εκλογές.

Δεν υποκρύπτεται καμμία ειρωνική διάθεση στην πρόταση μου.

 

..............................................................................

 

εφόσον αποδεδειγμένα τα υπάρχοντα πολιτικά σχήματα που άσκησαν και ασκούν εξουσία απέτυχαν -εκτός αν δεν συμφωνείτε- στο να φέρουν ισορροπία στις ψυχές και τις τσέπες των κατοίκων της χώρας, πρέπει να δοκιμάζουμε προτάσεις που προέρχονται απο χώρους εκτός των "δοκιμασμένων" ούτως ειπείν...με όλους τους κινδύνους -και όλες τις επιφυλάξεις...

 

  Αυτό αξιότιμε κ. Ηλία δεν νομίζω αν αποτελεί ''λύση'' κατα την ταπεινή μου γνώμη. Επειδή τα δοκιμασμένα απέτυχαν, δεν σημαίνει καθόλου ότι θα μας σώσουν τα ''μη δοκιμασμένα'' Ας πούμε η Χ.Α., ΚΚΕ (σε κυβερνητικό επίπεδο, γιατί σε συδικαλιστικό...  ::) ) είναι μη δοκιμασμένα. Αυτό δεν σημαίνει καθόλου ότι εκεί που άλλοι απέτυχαν,΄θα φέρει την επιτυχία (μάλλον την διεθνή απομόνωση και η σημερινή κατάντια θα είναι παιδικό πάρτυ μπροστά της). Φυσικά δεν λέω ότι φωτογραφίζετε κάποιο συγκεκριμένο κόμμα (προς θεού!!) απλά είπα ενα ακράιο παράδειγμα, που κάποιος θα μπορούσε να εκλάβει ως κάτι ''με όλους τους κινδύνους και όλες τις επιφυλάξεις''.

 

  Αν διαβάσατε το προηγούμενο ποστ μου, κάπου ανέφερα ότι οι συγκυρίες θα δημιουργήσουν τις περιστάσεις για να τελειώσει η μεταπολίτευση πραγματικά, και να σχηματιστούν υπεύθυνες συμμαχίες βάσει της απλής αναλογικής που θα ισχύσει (ελπίζω) ως εκλογικός νόμος στις επόμενες εκλογές. Εκεί θα δείτε ποια κόμματα, μη δοκιμασμένα και προφανώς νεοσχηματισμένα, έχουν την υπευθύνότητα να προχωρήσουν στην αναστύλωση της οικονομίας, και ίσως να τα εμπιστευτείτε από καρδιάς χωρίς να χρειαστεί να ψηφίσετε δια της ατόπου απαγωγής, καθώς δεν θα ισχύει το τρομοκρατικό και εκβιαστικό δίλλημα ότι πρέπει να σχηματίσουμε κυβέρνηση αναγκαστικά με τα ''δοκιμασμένα'' αλλιώς μας πετάνε από την Ευρώπη. Οπότε θα μπορέσουμε να στείλουμε στο διάολο και τα δοκιμασμένα  ;D  ;)

 

http://www.protothema.gr/blogs/blogger/post/?aid=244855&cid=117

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ θεε....  ::) ::)

 

Η Κυπρος δεν ειναι κομμουνιστικο κρατος.. Ουτε ενα κρατος μετατρεπεται αυτοματα σε κομμουνιστικο επειδη εκλεγεται κομμουνιστης(?!?!?!) προεδρος.

Να προσεχουμε και λιγο τι λεμε...

 

 

Μα πού είπα ότι είναι κομμουνιστικό κράτος? Ο πρόεδρος είπα ότι είναι κομμουνιστής. Κομμουνιστικά κράτη θεωρώ την Κίνα του Μάο και την Β. Κορέα. Ευτυχώς που η Κύπρος φυσικά δεν είναι.

 

Εγω δεν εχω διαβασει το μνημονιο, εσυ το εχεις διαβασει?

 

Θέλοντας να ενημερωθώ επιγραμματικά διάβασα διάφορα άρθρα που είναι πανεύκολο να βρεις στο ίντερνετ, όπου το εξηγούν με απλά λόγια.

 

http://www.capital.gr/stoupas/Article.aspx?id=1498890

 

(ρίξε μια ματιά, χαράτσια, τέλη επιτεύματος, και αλλα τέτοια ωραία δεν θα δεις πουθενά :)  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντίθετα οικονομικά η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα μπορεί να τεκμηριώθεί σαν λύση, όπως κ την τεκμηριώνει ο εν λόγο κύριος

 

Σε παραπέμπω στην δοκιμή χλωρίνης.

 

Κύριοι (γιατί από κυρίες στο noiz δεν μας βλέπω δυνατούς  ;D), το γεγονός ότι κάτι δεν έχει δοκιμαστεί σε ένα πρόβλημα για την επίλυσή του, ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ δεν αποτελεί εχέγγυο επιτυχίας. Είναι τόσο, μα τόσο, μα τόοοοοοοσο απλό.

 

Και ο εν λόγω κύριος μπορεί να τεκμηριώσει ότι θέλει, δεν θα είναι αυτός που θα θέλει μισό μισθό για ένα καρβέλι ψωμί μετά.

 

Καταλάβετε κάτι, λύσεις (ο Θεός να τις κάνει) που δεν αφήνουν χώρο για "ούπς, γράψε λάθος, πάμε πάλι απ'την αρχή" ΔΕΝ μπορούν να εφαρμοστούν παρά μόνο αν τις θέλουν ΟΛΟΙ και γνωρίζουν τα ρίσκα ΟΛΟΙ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλάβετε κάτι, λύσεις (ο Θεός να τις κάνει) που δεν αφήνουν χώρο για "ούπς, γράψε λάθος, πάμε πάλι απ'την αρχή" ΔΕΝ μπορούν να εφαρμοστούν παρά μόνο αν τις θέλουν ΟΛΟΙ και γνωρίζουν τα ρίσκα ΟΛΟΙ.

 

Τι "γραψε λαθος -παμε παλι απο την αρχη" αρχηγε μου μου λες?....

Στην Χιροσιμα (γιατι μονο με την ατομικη εκρηξη στη Χιροσιμα μπορει να συγκριθει μια επιστροφη στη δραχμη ) γραψανε ...λαθος? (ενταξει οι...Ιαπωνες το πηραν απο την αρχη το...θεμα μετα τον πολεμο αλλα ειναι....Ιαπωνες.....)

 

 

 

Συμφωνω απολυτα,αλλωστε ετσι κυβερνιώνται και τα περισσοτερα Ευρωπαϊκα κρατη..απλα ειναι θεμα...ωριμανσης του λαου....(βεβαια μετα ΠΟΙΟΣ θα μας διορισει στη ΔΕΗ?ε?ΠΟΙΟΣ? ;D)

 

Θέλοντας να ενημερωθώ επιγραμματικά διάβασα διάφορα άρθρα που είναι πανεύκολο να βρεις στο ίντερνετ, όπου το εξηγούν με απλά λόγια.

 

Ε καλα δεν ειναι και Αλτουσερ... ;D...επειδη δεν το καταλαβε ο..Χρυσοχοϊδης δεν παει να πει οτι ενας μεσος Ελληνας με IQ ανω του.....50 δεν μπορει να καταλαβει τα ΒΑΣΙΚΑ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου