Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

;D

 

Εγώ πάλι (προσπαθώ να) είμαι στο στάδιο 3. Δεν περισσέυουν λεφτά για στριπτιζάδικο! 

 

Ναι ξέχασα να αναφέρω  ότι το στάδιο 4 έχει προαπαιτούμενο να είσαι "παλιός πελάτης", οπότε τα κορίτσια σε ξέρουν και σου κάμουν και δόσεις.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδιά... τα είπαμε... η χώρα έχει χρεωκοπήσει και εμείς λέμε "ω, τι κρίμα.. δεν θα ξαναπαίξω Ραχμάνινοφ". Από ένα σημείο και μετά νομίζω ότι κάνει πλάκα ο Τέρρυ, διότι ξέρω ότι είναι πανέξυπνος και καταλαβαίνει τα εξής:

 

α) ότι αν είμασταν έξω από την Ευρωζώνη θα τον είχαμε πραγματικά πιεί (όχι τις γαργάρες που κάνουμε τώρα).

 

β) ότι με την... άλλη υποψήφια κυβέρνηση θα είμασταν ήδη έξω από την Ευρωζώνη.

 

Από εκεί και πέρα, οι περισσότεροι φόροι (όχι το χαράτσι των ακινήτων, φυσικά) είναι μία μεγάλη μαλακία, αλλά... το ίδιο ισχύει με τα περισσότερα πράγματα.. περιμένει κανείς για το καλύτερο.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν σκεφτεις οτι το ακινητο ηταν παντα στην Ελλαδα ο καλυτερος τροπος ξεπλυματος του μαυρου χρηματος δεν το βρισκω καθολου κακη ιδεα...

 

 

Όχι βέβαια, κάνεις μεγάλος λάθος. Οι χιλιάδες μεζονέτες-βίλες-εξοχικά με τα αντίστοιχα φιλέτα οικοπέδων στη Χαλκιδική και παντού αποκτήθηκαν όλες με τον τίμιο ιδρώτα των εργαζομένων. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να μιλήσουμε.

Γιατί εγώ πληρώνω 4.000,00 € / χρόνο και είμαι ανασφάλιστος στην ουσία- αφού "πήδηξαν' το ταμείο μου με τη συγχώνευση.

Και αν ΔΕΝ πληρώσω....δεν θα έχω μπλοκάκι (δίοτι δεν θα μου θεωρήσουν βιβλία).

Το ίδιο είναι λοιπόν.

Ας με άφηναν να επιλέξω ιδιωτική ασφάλεια και να μην εξαρτούν τη θεώρηση των βιβλίων μου από την ασφαλιστική μου ενημερότητα.  

 

 

Μαζί σου με 1000

 

Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί το ίδιο πράγμα για του ίδιους λόγους. Τι στην ευχή τους πληρώνω;

 

Την μια απεργούν οι γιατροί γιατί δεν τους έχουν πληρώσει, την άλλη δεν δίνουν φάρμακα τα φαρμακεία γιατί δεν τους έχουν πληρώσει... Όμως την άλλη την παράλλη... καληνύχτα.

 

Και εγώ είμαι διαβητικός, δηλαδή κάθε μέρα μπάπα μπούπα ινσουλίνες. Και να τα 20ευρα γιατί σου λέει ραντεβού στον γιατρό μετά από δύο μήνες- οπότε κλείνω ραντεβού σαν ιδιώτης. Και θα μου πεις γιατί; Διότι ξέρω εγώ αν θα δίνουν τότε φάρμακα τα φαρμακεία; Και αν δεν έχω χάσει συνταγές λόγω των φαρμακείων...

 

Όσο για σύνταξη... καλά αυτό είναι ανέκδοτο.

 

Και γιατί όλα αυτά; Για την ενημερότητα που είπες, για να έχω τον Στάλιν να μου σκάει τα 650 ΧΑΡΑΤΣΙ για να δουλέψω...

 

Ε, όχι κύριε πρόεδρε...  

 

 

@Πάνο μου 99,9% είμαι πεπεισμένος (και συμφωνώ) ότι εκτός ευροζώνης θα έχει...πιώμα.

 

Αλλά, βιωματικά στις ημέρες που διανύουμε, αισθάνομαι ότι τον πίνουμε στο 100%  ;D

 

Όσο για το καλύτερο, οι «επιταγές» της κ. Λαγκάρντ για μονιμοποίηση των χαρατσιών, δεν αφήνουν περιθώριο για αισιόδοξες (για εμάς) προβλέψεις.    

 

         

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή το έχω σκεφτεί και εγώ , κατά πόσο "συμφέρει" να δουλεύεις υπό αυτάς τας συνθήκας....και στο πλαίσο "κάνω υπομονή", που λέει και ο Trolley...

Κατέληξα στο εξής:

 

Η δουλειά στην ουσία τώρα (γι΄αυτό και παραμένω και δεν γίνομαι πρίγκιπας ακόμα)  , σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις μια σχετική ρευστότητα σχεδόν ανά πάσα στιγμή…τίποτα παραπάνω.

 

Ας πούμε αυτή τη στιγμή που γράφω έχω στην τσέπη μου 500,00 €.

 

Από αυτά μου ανήκουν τα 50,00 € και τα οποία τα έχω ήδη ξοδέψει  ;D ;D ;D.

 

Αυτά τα 500,00 € θα μου δώσουν τη δυνατότητα να «κινηθώ» το Σ/Κ.

Στην ουσία δηλαδή «θα βάλω χέρι» σε αυτά τα λεφτά..μέχρι τη Δευτέρα.

 

Τη Δευτέρα θα πάω να δώσω π.χ τα 250,00 € και θα περιμένω να λάβω την Τρίτη άλλα π.χ 200,00 € για να καλύψω τα κενά που δημιούργησα το Σ/Κ.

 

Αν σπάσει αυτή η αλυσίδα….θα αρχίσουν οι επιπλοκές. ;D ;D ;D

Είναι σαν να παίζω monopoly.  :P ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια, κάνεις μεγάλος λάθος. Οι χιλιάδες μεζονέτες-βίλες-εξοχικά με τα αντίστοιχα φιλέτα οικοπέδων στη Χαλκιδική και παντού αποκτήθηκαν όλες με τον τίμιο ιδρώτα των εργαζομένων. ;D ;D ;D

 

Και οχι μονο...ακομα και οι..."φτωχοι" το ιδιο εκαναν, ξερεις ποσους ηλικιωμενους ξερω  που εχουν σπιτι μονο και μονο επειδη "ενταξει δεν εχω συνταξη επειδη δουλευα μαυρα και δεν πληρωνα φορους και ΙΚΑ ,αλλα τουλαχιστον εκανα ενα σπιτακι για να βαλω το κεφαλι μου απο κατω"?

 

Απο την αλλη θα μου πεις με την Πασοκοδραχμη ,που καποιοι τωρα λιγουρευονται,τι να εκαναν οι ανθρωποι που με 25% πληθωρισμο & με τοσες ΥΠΟΤΙΜΗΣΕΙΣ,  μεσα σε 5-6 χρονια εχανες το ΚΕΦΑΛΑΙΟ οποιοασδηποτε ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗΣ  είχες?

 

Αναγκαζοσουν να τα κανεις τουβλα τα λεφτα σου.... ::)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Αν σπάσει αυτή η αλυσίδα….θα αρχίσουν οι επιπλοκές. ;D ;D ;D

Είναι σαν να παίζω monopoly.  :P ;D ;D

 

 

Να είσαι συνετό αγόρι (στα περί των οικονομικών) γιατί και το επάγγελμα σου τραβά την... κατηφόρα  ;D

 

Η δουλεία της καλής μου έχει σχέση με τους... χασοδίκες και φυσικά έχει πάθει τον «θάνατο της αλεπούς», διότι οι κ.κ. συνήγοροι έχουν φορέσει και αυτοί την (επαγγελματική) μαύρη πλερέζα- μετακυλίοντας την φυσικά και στην καλή μου. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οχι μονο...ακομα και οι..."φτωχοι" το ιδιο εκαναν, ξερεις ποσους ηλικιωμενους ξερω  που εχουν σπιτι μονο και μονο επειδη "ενταξει δεν εχω συνταξη επειδη δουλευα μαυρα και δεν πληρωνα φορους και ΙΚΑ ,αλλα τουλαχιστον εκανα ενα σπιτακι για να βαλω το κεφαλι μου απο κατω"?

 

 

Το πιο φοβερό είναι όμως η γκρινια.

Τις προάλλες γκρίνιαζε κάποιος γνωστός μου (που φοροδιαφέυγει τρελλά βέβαια) για το φόρο πολυτελείας στο τζιπ των 2500 cc. Ειλικρινά σπάραξε η καρδιά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να είσαι συνετό αγόρι (στα περί των οικονομικών) γιατί και το επάγγελμα σου τραβά την... κατηφόρα  ;D

 

Η δουλεία της καλής μου έχει σχέση με τους... χασοδίκες και φυσικά έχει πάθει τον «θάνατο της αλεπούς», διότι οι κ.κ. συνήγοροι έχουν φορέσει και αυτοί την (επαγγελματική) μαύρη πλερέζα- μετακυλίοντας την φυσικά και στην καλή μου.  

 

Για να μην παρεξηγηθώ….βέβαια όσοι είναι στο ελεύθερο επάγγελμα το ξέρουν καλά….πολλές φορές για να πάρεις μια δουλειά, πρέπει να πληρώσεις πρώτα. ;)

 

Με φώναξε π.χ το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο να εγγράψω υπέρ του μια προσημείωση.

 

Όλα τα έξοδα τα δικαστικά τα πλήρωσα από την τσέπη μου (δεν μου τα προκατέβαλε) και στις 20 του επόμενου μηνός, με φώναξε να με πληρώσει.

 

Έτσι δουλεύει ο ιδιωτικός τομέας.  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γιατί εγώ πληρώνω 4.000,00 € / χρόνο και είμαι ανασφάλιστος στην ουσία- αφού "πήδηξαν' το ταμείο μου με τη συγχώνευση.

Και αν ΔΕΝ πληρώσω....δεν θα έχω μπλοκάκι (δίοτι δεν θα μου θεωρήσουν βιβλία).

ή φυλακή σιγά -σιγά...

Βρε χαζούλη για το καλό σου γίνονται αυτά!

Το κοινωνικό κράτος φροντίζει για να μη πάθεις τίποτα... :D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου