Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι οξυμωρο να τσακωνομαστε για αριστερες και δεξιες αντιληψεις σε μια χωρα που οτι και συστημα να επικρατουσε ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα αποτυγχανε! Τι τραγικο να βλεπεις καθε μερα τον αδαη κοσμο να παραπονιεται για τα δεινα του και να μην αντιλαμβανεται οτι φταιει αυτος για οτι συμβαινει! Η μονη ''ιδεολογια'' που θριαμβευσε στην Ελλαδα και εχει παραμεινει αιωνες τωρα ειναι ο Οθωμανισμος! Παντου βλεπω κοινωνικα αμορφωτους ραγιαδες (συμπεριλαμβανομενου και του γραφοντος) να προσπαθουν να πηδηξουν απο το καραβι που βουλιαζει βριζοντας τους παντες (αριστερους,δεξιους,κεντρωους) εκτος απο τους εαυτους τους! Τι αστειος και τραγικος ταυτοχρονα ειναι ο υπαλληλος του δημου που εφερνε χαρτι απο γιατρο στην υπηρεσια του για να παει σε γραφειο και να μην μαζεψει σκουπιδια και αφου παει στο γραφειο, χωρις να εχει τα προσοντα για αυτο, να μην εξυπηρετησει κανεναν αλλα να δημιουργησει μονο προβλημα με τις απαιτησεις και τις παραξενιες του! Τι αστειος και τραγικος ταυτοχρονα ειναι ο καθε γονεας που θελει ακεραιο το στρατο και τα συνορα του, να μην μπαινουν οι λαθρο, ειναι υπερπατριωτης αλλα ψαχνει βυσμα να φερει το παιδι του στην Αθηνα. Τι αστειος και τραγικος ταυτοχρονα ειναι ο αγροτης που δηλωνε ξενα χωραφια και δημοσια περιουσια για να παιρνει επιδοτησεις, αλλα τωρα που ελεγχθηκε βγαινει και διαμαρτυρεται γιατι θα του τις κοψουν! Τι αστειος και τραγικος ταυτοχρονα ειναι ο καθενας μας που πεταει τον καφε του απο το παραθυρο και βριζει μετα το κρατος και τις υπηρεσιες για την βρωμια που επικρατει στους δρομους και στις παραλιες μας! Ποσο αστειοι μπορει να γινομαστε οταν προσπαθουμε να πεισουμε ο ενας τον αλλον για το πολιτευμα που επικρατει στη Σουηδια, οταν εχουμε τοσο λιγη κοινωνικη μορφωση που πολυ απλα δεν μπορουμε να το κατανοησουμε! Αν λοιπον ψαχνεται για το συστημα το οποιο εχει θριαμβευσει στην Ελλαδα και εχει παραγκωνισει τα υπολοιπα, μη μαλωνετε και νευριαζεται αδικα, το εχετε μπροστα σας! Στο σπιτι σας, στη γειτονια σας και στη δουλεια σας! Τον ωχαδερφισμο! Cheers!

 

Δεν συμφωνώ με αυτή την ανάλυση/τοποθέτηση. Στην ουσία της είναι εξίσου μηδενιστική και σκοταδιστική με οτιδήποτε αρθρώνεται από τα σκοτεινότερα σημεία της ελληνικής επικράτειας.

 

Ίσως να εκπλήξει τον γράφοντα, αλλά εγώ προσωπικά δεν ανήκω σε καμία από τις κατηγορίες που περιγράφει, και ξέρω πολλούς άλλους που δεν ανήκουν επίσης. Επίσης, είτε έχει συναίσθηση είτε όχι, απλά περιγράφει περιπτώσεις παραβατικής συμπεριφοράς που όλες έχουν σαν άξονα το Δημόσιο, ακριβώς δηλαδή αυτό που ισχυριζόμαστε ότι έχει (προ-πολλού) εκφυλιστεί σε φωλιά παραβατικότητας και ατιμωρησίας.

 

Μπορεί να ικανοποίησε τον γράφοντα το πόνημά του, με την έννοια ότι μπορεί να του εξασφάλισε ένα κέλυφος "άτρωτων" πεποιθήσεων, αλλά αν ποτέ έφτανα να αισθάνομαι τόσο λίγος ως Έλλην, θα ήμουν τουλάχιστον ευχαριστημένος που είμαι Ευρωπαίος, και εκεί ολόκληρο το ποστ του ακυρώνεται.

 

 

Σ.Σ. : Επειδή διαβάζω διάφορους να επικαλούνται το τι γίνεται στην Ισπανία, τους ενημερώνω ότι ξέρω (πέραν πάσης αμφιβολίας) ότι δεν έχουν δει Ισπανό ποτέ στη ζωή τους εκτός από τον κινηματογράφο και την τηλεόραση. Τόσο σίγουρα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σ.Σ. : Επειδή διαβάζω διάφορους να επικαλούνται το τι γίνεται στην Ισπανία, τους ενημερώνω ότι ξέρω (πέραν πάσης αμφιβολίας) ότι δεν έχουν δει Ισπανό ποτέ στη ζωή τους εκτός από τον κινηματογράφο και την τηλεόραση. Τόσο σίγουρα.

 

Δεν άφησα νύχι για νύχι περιμένοντάς σε να το επιβεβαιώσεις.

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άφησα νύχι για νύχι περιμένοντάς σε να το επιβεβαιώσεις.

 

Το λεπτό χιούμορ σου δεν έγινε αντιληπτό.

Μπορείς να προσπαθήσεις πάλι αν θέλεις.

Έχουμε τόση ανάγκη το γέλιο....

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

5) Δεν μπορώ να φανταστώ τραγούδι που να αναφερεται π.χ. στο επιτόκιο προθεσμιακών λογαριασμών ή στα δομημένα ομόλογα.

 

Μπρίτς

111040523.jpg

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανθρωπος αλλαζει, λογικευει, μορφωνεται και καλλιεργειται.

Ετσι φυγαμε απο την εποχη του homo sapiens.

Τι? Ποτε εγινε αυτο?scare000.gif Μιλατε ρε παιδια, χαμπαρι δεν πηρα... :(

Και πως λεγομαστε τωρα?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ίσως επειδή είμαι εξαιρετικά δημιουργικό άτομο (και καλά... :P), επείδη είμαι συνθέτης, επειδή, επειδή, επειδή... με ενοχλεί αρκετά, εώς πολύ να συντάσεται κανείς με μία ιδεολογία που καλύπτει τα πάντα, κατα κάποιο τρόπο.

 

Τι εννοώ.

 

Μιλούσα πριν 3-4 μέρες με 5-6 φίλους. Οι Μαρία που την ξέρω από 5 χρονών, την αγαπώ με αγαπά, κλπ. Τον άντρα της που είναι γαμώτα άτομα και συνεργαζόμαστε αφού είναι τυπογράφους. Και 4 φίλοι τους/αδέρφια τους.

 

Όλοι λοιπόν, είχαν εξαιρετικά συγκερκιμένες ιδέες για διάφορα πολιτικά θέματα. Να σημειωθεί (όπως φαίνεται και στο νοιζ), ότι αν και κοινωνικός και γενικά πολιτικά σκεπτόμενος, σπάνια πιάνω συζήτηση πάνω σε τέτοια θέματα. Γιατί ξέρω ότι γρήγορα το πράγμα θα μπλέξει.

 

Εεεε λοιπόν, με αυτούς του 6 έμπλεξα σε συζήτηση τέτοια! Και μου έφυγε η ψυχή... Γιατί, όχι μόνο δε με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν (δεν είμαι μάρτυρας του Ιεχωβά), αλλά ούτε κοιτάω να πειστώ από φίλους με αρκετή ρακί.

 

Έλα που όμως άκουσα τα θεόκουφα απ'αυτούς! Και αυτοί ακούσαν τα θεόκουφα από μένα! Αλλά εγώ ήμουν ένας και μοναδικός με τις ιδέες που υποστήριζα, ενώ οι άλλοί ήταν 5-6 που υποστήριζαν τα ίδια (και γελάγανε με τα "σύντροφε" και τα χαχαχούχα τους). Κάπως με πείραξε που ήμουν μόνος. Κάπως έννιωσα παράξενα που έπρεπε να πάρω μέρος στη συζήτηση. Αλλά ακόμη περισσότερο μου την έδωσε που με είχαν για εξωγήινο... Κανονικό alien από το prometheus ήμουν!

 

Απλά να σημειώσω ότι και η Μαρία και ο άντρας της (Αντώνης) ήταν μια χαρά στα όσα είπαμε και δεν πλακωθήκαμε καθόλου με αυτούς! Αλλά με τους άλλους, που δεν τους ξέρω κι όλας... μπρρρ...

 

__________________

 

Το παραπάνω είναι αληθινό, αλλά τυχαινει να έχει πάρα πολλά κοινά σημεία με τα βασικά θέματα του... θέματος:

 

1. Δε πείθει κανείς, κανέναν, εκτός αν υπάρχει πραγματικά όρεξη να μάθει και αυτό σπανίζει.

2. Ήρεμα τέτοιες συζητήσεις δε γίνονται εύκολα.

2α. Εκτός αν ξέρεις τον άλλο (SF, trolley, κλπ) οπότε και δεν αρπάζεσαι με αυτούς.

2β. Με τους άλλους όμως μια χαρά.

3. Εν τέλη συμπεράσματα δε βγαίνουν και ακόμη περισσότερο με τη χρήση παραδειγμάτων (όπως αυτό το μπουρδοβίντεο στα Γαλλικα... Μπάζει σε πάρα πολλά σημεία (που τώρα δε τα θυμάμαι, αλλά καθώς το έβλεπα έλεγα "μα καλά... δεν είναι ακριβώς έτσι")... και σίγουρα παρουσιάζει μία πολύ συγκεριμένη άποψη από μία πολύ συγκεκριμένη μεριά.

 

Αυτά τα ολίγα...

 

Συγνώμη που δε συμμετέχω. Όπως προ-είπα, σπάνια το κάνω και επιπλέον είναι γιορτές, δεν είμαι μόνος (ΥΑΥ) και όλα καλά τέλος πάντων. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου