Προς το περιεχόμενο

Nord Modular G2 Engine


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

έχω ένα Nord Modular G2 Engine του κουτιού στα χέρια μου, το οποίο δεν έχω καταφέρει λόγω έλλειψης χρόνου να αξιοποιήσω.

Έχω ακούσει και διαβάσει πολύ καλά λόγια και αν και το έχω βάλει ήδη αγγελία προς πώληση σκεφτόμουν μήπως το έψαχνα λίγο παραπάνω και το κρατούσα, μερικοί μάλλον θα το θεωρείτε ως το καλύτερο digital (virtual analog) synth που κυκλοφορεί...

Τα presets του είναι αρκετά και πολύ καλά αλλά μάλλον το είδος της μουσικής που ασχολούμαι (rock, jazz) δεν σηκώνει πολλά τέτοια καλούδια, άλλωστε έχω ήδη άλλα 3 rack synths (roland xv5080, kurzweil pc2r, yamaha motif) με τα οποία κάνω εύκολα, καλά και γρήγορα την δουλειά μου.

Γενικότερα είμαι πολύ fun των racks (και αποφεύγω τα workstations με πλήκτρα) διότι μου δίνουν την δυνατότητα να προσαρμόζω καλύτερα τα διαφορετικά midi keyboard controllers ανά περίσταση (studio, πρόβες, live) και να γλιτώνω αρκετό κουβάλημα αφού πολλές φορές χρησιμοποιώ ως midi controller τον εξοπλισμό των studio ή σε μακρινά live νοικιάζω κάτι, παρ'όλα αυτά τους ήχους μου τους έχω πάντα, και τους κουβαλάω σε λίγα κιλά (racks) και τους εναλλάσσω ή τους πειράζω σχετικά εύκολα.

Παλαιότερα είχα παίξει μερικές ώρες με ένα demo roland v-synth xt και αν και δεν τρελάθηκα με τους ήχους του, είχα βρει ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα την λογική του, ειδικά με το input όπου γίνεται χρήση του ως εφεδιέρα ή γενικότερο processing μέσα από synth. Υποθέτω κάτι παρόμοιο θα μπορώ να κάνω και με το Nord Modular G2 Engine μιας και έχει 4 inputs, όμως ο Editor σε PC δεν είναι και η καλύτερή μου, ούτε έχω πλήρη γνώση παραμέτρων και ρυθμίσεων, συνήθως βάζω τον ήχο και αρχίζω να γυρνάω τα knobs/faders των racks με γνώμονα αυτό που ακούω, (σε αυτό με κέρδισε το v-synth xt, αν είναι rack, έχει αρκετά καλά realtime καλούδια) οπότε το ποντίκι δεν με πολύ βολεύει και ακόμη και αν αυτό το κάνω με midi controller, θα πρέπει να "καώ" αρκετές ώρες για να μάθω να το προγραμματίζω και πολύ περισσότερο για να μπορώ να το χρησιμοποιώ και να το πειράζω σε συνθήκες studio ή live.

 

Τα φώτα σας λοιπόν!!!:

Το χαιρετάω (πουλάω) και πάει σε κάποιον που έχει την όρεξη και θα πιάσει τόπο ή το κρατάω και το παλεύω λίγο ακόμη μπας και...

Για να ξεκαθαρίσω λίγο την κατάστασή μου, τα pads είναι πολύ μέσα στους ήχους μου αλλά τα leads ελάχιστα έως καθόλου. Από trance, electronica κλπ μουσικές δεν ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ. Έχει αρχίσει ήδη να με κατακτά η μαγεία της jazz και των φυσικών οργάνων όπως rhodes, hammond κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jazz και Rock παίζεις, χρόνο και διάθεση για να βγάζεις τα μάτια σου στο editing δεν έχεις, το πουλάς χωρίς συζήτηση.

 

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να προγραμματίσεις πχ κάποιους analog ήχους σε στυλ synth lead, αν σου χρειάζονται, και δε θα ήταν τόσο περίπλοκο. Παρόλα αυτά, δε θα αξιοποιούσες έτσι ούτε στο ελάχιστο τις δυνατότητές του, χώρια που για κάτι τέτοιο είναι σαφώς προτιμότερο ένα πιο άμεσο και λειτουργικό synth όπως πχ το Nord lead. Οπότε για μένα δώστο, τα modulars γενικά είναι για όσους θέλουν να την ψάξουν με τη σύνθεση ήχου μέχρι αηδίας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Περιεργο" rack, πρωτη φορα το ειδα. Ουτε οθονη πανω ουτε τιποτα. :( Ετσι που το βλεπω αυτο θελει ενα PC/laptop μονιμα πανω του αλλιως δεν βγαζεις ακρη. Αν ειχες το Nord Modular G2 το κανονικο με τα πληκτρα θα σου ελεγα να το κρατησεις, αλλα αυτο το rack ειναι αλλη ιστορια...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

έχω ένα Nord Modular G2 Engine του κουτιού στα χέρια μου, το οποίο δεν έχω καταφέρει λόγω έλλειψης χρόνου να αξιοποιήσω.

Έχω ακούσει και διαβάσει πολύ καλά λόγια και αν και το έχω βάλει ήδη αγγελία προς πώληση σκεφτόμουν μήπως το έψαχνα λίγο παραπάνω και το κρατούσα, μερικοί μάλλον θα το θεωρείτε ως το καλύτερο digital (virtual analog) synth που κυκλοφορεί...

Τα presets του είναι αρκετά και πολύ καλά αλλά μάλλον το είδος της μουσικής που ασχολούμαι (rock, jazz) δεν σηκώνει πολλά τέτοια καλούδια, άλλωστε έχω ήδη άλλα 3 rack synths (roland xv5080, kurzweil pc2r, yamaha motif) με τα οποία κάνω εύκολα, καλά και γρήγορα την δουλειά μου.

Γενικότερα είμαι πολύ fun των racks (και αποφεύγω τα workstations με πλήκτρα) διότι μου δίνουν την δυνατότητα να προσαρμόζω καλύτερα τα διαφορετικά midi keyboard controllers ανά περίσταση (studio, πρόβες, live) και να γλιτώνω αρκετό κουβάλημα αφού πολλές φορές χρησιμοποιώ ως midi controller τον εξοπλισμό των studio ή σε μακρινά live νοικιάζω κάτι, παρ'όλα αυτά τους ήχους μου τους έχω πάντα, και τους κουβαλάω σε λίγα κιλά (racks) και τους εναλλάσσω ή τους πειράζω σχετικά εύκολα.

Παλαιότερα είχα παίξει μερικές ώρες με ένα demo roland v-synth xt και αν και δεν τρελάθηκα με τους ήχους του, είχα βρει ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα την λογική του, ειδικά με το input όπου γίνεται χρήση του ως εφεδιέρα ή γενικότερο processing μέσα από synth. Υποθέτω κάτι παρόμοιο θα μπορώ να κάνω και με το Nord Modular G2 Engine μιας και έχει 4 inputs, όμως ο Editor σε PC δεν είναι και η καλύτερή μου, ούτε έχω πλήρη γνώση παραμέτρων και ρυθμίσεων, συνήθως βάζω τον ήχο και αρχίζω να γυρνάω τα knobs/faders των racks με γνώμονα αυτό που ακούω, (σε αυτό με κέρδισε το v-synth xt, αν είναι rack, έχει αρκετά καλά realtime καλούδια) οπότε το ποντίκι δεν με πολύ βολεύει και ακόμη και αν αυτό το κάνω με midi controller, θα πρέπει να "καώ" αρκετές ώρες για να μάθω να το προγραμματίζω και πολύ περισσότερο για να μπορώ να το χρησιμοποιώ και να το πειράζω σε συνθήκες studio ή live.

 

Τα φώτα σας λοιπόν!!!:

Το χαιρετάω (πουλάω) και πάει σε κάποιον που έχει την όρεξη και θα πιάσει τόπο ή το κρατάω και το παλεύω λίγο ακόμη μπας και...

Για να ξεκαθαρίσω λίγο την κατάστασή μου, τα pads είναι πολύ μέσα στους ήχους μου αλλά τα leads ελάχιστα έως καθόλου. Από trance, electronica κλπ μουσικές δεν ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ. Έχει αρχίσει ήδη να με κατακτά η μαγεία της jazz και των φυσικών οργάνων όπως rhodes, hammond κλπ...

 

 

Κουτοπονηρε ελληναρα γιαυτό το έβαλες 1300 ευρώ στις αγγελίες ..? η νορμαλ τιμή ειναι κανά 700ρι....

 

 

Τι να σου πω ...

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνω πως η νορμαλ τιμή του ειναι εκει που λες mamonu, νομιζω πως πιο συχνα το βλέπω στα 1000+

 

Κρατάω πισινή, επειδη μπερδευω τα διάφορα nord modular μοντελα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει μονο ενα Modular G2 στο eBay στα 2300$ (1744€) αλλα G2 Engine δεν βλεπω.

 

Edit:

Tα 1300 ευρω ειναι οντως υπερβολικα, αν σκεφτεις οτι καποιος πουλαει ενα Modular G2x στα 1400 ευρω, εδω στις αγγελιες του ΝΟΙΖ (για να μην αναφερω ενα Motif XS6 στα 1300...)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα αγοράσει κάποτε 550€ και τόσο το πούλησα σε φίλο ... Αυτο το 2009 νομίζω

 

Ας πούμε οτι 700-800 λόγω σπανιοτητας πληθωρισμού κλπ(ειναι 2012 τώρα πλέον ειναι vintage VA ;D)

 

Συνήθως νομιζω το βλέπεις 1000$ φίλε neeq... Επίσης πάντα παίζουν ρόλο οι τιμες του eBay που εγιναν πωλήσεις και όχι κάποιου που απλά βάζει ένα unrealistic reserve για παράδειγμα....

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνω πως η νορμαλ τιμή του ειναι εκει που λες mamonu, νομιζω πως πιο συχνα το βλέπω στα 1000+

 

Κρατάω πισινή, επειδη μπερδευω τα διάφορα nord modular μοντελα.

 

 

 

Το g2χ που πουλαει καποιο αλλο παλικαρι ειναι το expanded version του g2 ... Το expansion απο μόνο του κάνει 300-400$

Αρα non expanded non keyboard version σχεδόν ίδια τιμή με το expanded keys version ειναι  :o

 

 

Μόνο στις αγγελίες του νοιζ που άλλωστε παντα προσφέρουν άφθονο γέλιο για όλη την οικογένεια ...

τι να πρωτοθυμηθώ το dx7 που κάποιος πουλάνε 2000 €?

That's all folks....

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το dx7 που κάποιος πουλάνε 2000 €?

Αυτα εχει η κριση, σε σπρωχνει να ξεπουλας τα ωραια σου synths για ενα κομματι ψωμι... :(

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα εχει η κριση, σε σπρωχνει να ξεπουλας τα ωραια σου synths για ενα κομματι ψωμι... :(

 

Ενα κομμάτι ψωμί αντε και 5 και όχι ένα φούρνο .. ;D

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου