Προς το περιεχόμενο

Nord Modular G2 Engine


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι από 'μένα.

ΟΚ, καταλαβαίνω ότι τα 1300 που έβαλα είναι πολλά, αλλά τόσο έφυγε (αγοράστηκε) το τελευταίο που είδα σε bidding στο ebay κάπου τον Νοέμβριο, ξεκινώντας από τα 900. Μάλλον η ζήτηση και βάσει σπανιότητας διαμορφώνει και την τιμή προσφοράς, συν του ότι είναι και άψογο το συγκεκριμένο. Δεν έχω πρόβλημα να πέσω σε τιμή, αλλά δεν είμαι διατεθιμένος να το "σκωτώσω" μιας και δεν βιάζομαι να το δώσω, άλλωστε στο ebay είδα G2x (keyboard) που φεύγουν με 1900 ή και 2000ευρώ:

http://www.ebay.com/itm/300822332078

http://www.ebay.de/itm/110993116931

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληκτρολογος - καιροσκοπος - απατεωνας δηλαδή .....  ;D

Δείγμα των καιρών.... O tempora o mores

 

Ασε φίλε μου μην "το σκοτώνεις" .... Τώρα που το ακουμπήσες κιόλας έχει ανεβεί εκθετικα η αξία του....

 

Αυτά με τα expansion τα έκανες γαργαρα ε?

 

 

Δεν πειράζει ... Βάλτο όσο θες ... Απλα μην περιμένεις λύπηση  ;D

 

Επίσης άμα θες παραπάνω προσοχή στην πώληση σου πλήρωσε 10 € παραπάνω και κάνε την αγγελία σου gold.

 

Μην γεμιζεις ένα fake-thread με σαλια ώστε να δώσεις προσοχή στο υπερτιμολογημενο σου rack....

 

Edit: είδα οτι αλλάξες την τιμή σε κάτι πιο φυσιολογικό που αντανακλά και την αξία του..

Σωστός απλα έπρεπε εξαρχής να είταν εκεί...

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά, συγγνώμη, μην βαράτε, όπως ξαναείπα έβαλα αυτήν που βρήκα στο ebay, εγώ ούτε είπα ότι 1300 είναι τιμή σκώτωμα, ούτε τα 1000 αλλά ούτε καν και τα 800. Έβαλα μια αρχική τιμή και βάσει ζήτησης θα την ρίξω και θα διαμορφωθεί η φυσιολογική για την αγορά, αλλιώς προφανώς και θα μου μείνει να το κοιτάω, δεν θέλει πολύ μυαλό.

Στην αγγελία έγραψα και γράφω "τιμή συζητήσιμη" και το εννοώ.

Άλλωστε ο καθένας μπορεί να μου κάνει μια προσφορά αν θέλει, δεν απέκλεισα κάτι.

Επίσης να πω την ποσωπική μου άποψη ότι, όσο καλό είναι να κάνεις μια ερώτηση ή να δώσεις μια συμβουλή σε έναν άνθρωπο, άλλο τόσο κακό είναι να του την "πεις".

Το παρόν θέμα δεν το άνοιξα για την πώληση αλλά για την χρήση του synth, για την πώληση υπάρχει η αγγελία.

Ευχαριστώ και πάλι συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπερνάω τα υπερβολικά σχόλια (ΙΜΟ) για την αγγελία σου και περνάω στο ζουμί.

Το είδος μουσικής που ασχολείσαι (αναφέρομαι κυρίως στη jazz), στην κλασσική του μορφή σίγουρα δεν αποτελεί πλέον πρόσφορο χώρο για ένα VA. Το nord modular είναι ένα πλήρες modular σύστημα ωστόσο που μπορεί να προγραμματισθεί για να ταιριάζει ηχητικά σε διάφορα μουσικά είδη (μην μένεις μόνο στους ευρέως διαθέσιμους τυπικoύς electro ήχους όταν σκέφτεσαι VA).

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος δες τα παρακάτω βιντεάκια με ένα alesis micron και ένα microkorg

 

 

 

και στις δύο περιπτώσεις το feel είναι τελείως jazzy αλλά οι ήχοι ξεκάθαρα electro.

 

Tέλος πάντων, για να αξιοποιήσεις το modular θέλεις σίγουρα αρκετό χρόνο και ενασχόληση με τον προγραμματισμό του και πειραματισμό με τους ήχους που θα φτιάξεις.Και δεν είναι απαραίτητο ότι στο τέλος η όλη φάση θα σου "κάτσει" μουσικά.Στη θέση σου θα του δινα λίγο ακόμα χρόνο (1-2 μήνες) προσπαθώντας ταυτόχρονα να "φέρω" και τη μουσική μου σε λίγο πιο πειραματικά μονοπάτια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Από αυτό που είδα κι εγώ στα βίντεο, δεν με βλέπω και πολύ θετικό.

Ειδικά για το Jazz κομμάτι, μάλλον με τίποτα. Στα rock, επειδή παίζουμε και δικά μας, υπάρχει κάποιο περιθώριο πειραματισμού αλλά και πάλι, για τις VA ανησυχίες μου ίσως με βόλευε κάτι τέτοιο μικρό και με πολλά κουμπάκια όπως αυτά τα βίντεο.

Οπότε προς το παρόν μάλλον περιττό μου είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως ενα roland sh201 (συνανταται στις αγγελίες στα 200-300), ή ακομα καλυτερα, αν θες ρακ, το SH-32, θα ειναι πιο καταλληλη επιλογη. Φθηνα, με πολυ καλό ήχο και αμεσα στη δημιουργια ηχων.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά, συγγνώμη, μην βαράτε, όπως ξαναείπα έβαλα αυτήν που βρήκα στο ebay, εγώ ούτε είπα ότι 1300 είναι τιμή σκώτωμα, ούτε τα 1000 αλλά ούτε καν και τα 800. Έβαλα μια αρχική τιμή και βάσει ζήτησης θα την ρίξω και θα διαμορφωθεί η φυσιολογική για την αγορά, αλλιώς προφανώς και θα μου μείνει να το κοιτάω, δεν θέλει πολύ μυαλό.

Στην αγγελία έγραψα και γράφω "τιμή συζητήσιμη" και το εννοώ.

Άλλωστε ο καθένας μπορεί να μου κάνει μια προσφορά αν θέλει, δεν απέκλεισα κάτι.

Επίσης να πω την ποσωπική μου άποψη ότι, όσο καλό είναι να κάνεις μια ερώτηση ή να δώσεις μια συμβουλή σε έναν άνθρωπο, άλλο τόσο κακό είναι να του την "πεις".

Το παρόν θέμα δεν το άνοιξα για την πώληση αλλά για την χρήση του synth, για την πώληση υπάρχει η αγγελία.

Ευχαριστώ και πάλι συγγνώμη.

 

Nothing.

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου