Προς το περιεχόμενο

Απορία για πετάλι cry baby original


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προφανώς προτείνω αυτό που πιστεύω καλύτερο στην εκάστοτε περίπτωση αλλά και που θα έκανα κι εγώ αν ήμουν στην θέση του OP...

 

δε θεωρώ δύσκολο να σφίξει δύο βίδες αλλά πάντα, όλες οι απόψεις και οι προτάσεις που διατυπώνονται στα θέματα, ακολουθούνται ύστερα από απόφαση αλλά και (το σημαντικότερο) ευθύνη του ερωτώντα....

 

αν κρίνει πως δεν το'χει...φυσικά και να επιστρέψει αμέσως στο μαγαζί απ'όπου το αγόρασε και να του το αντικαταστήσουν ή και να του το διορθώσουν

(είναι πολύ απλή εργασία, έστω για έναν τεχνικό, για να θεωρηθεί χαλασμένο το πετάλι....να μην "έπαιζε", δε θα το συζητούσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Όπου το αφήσεις εκεί πρέπει να μείνει ούτε πάνω ούτε κάτω,αφού είναι καινούριο πα'ντο πίσω και πες τους πως έχει το πραμα

 

Το πήγα πίσω. Ο άνθρωπος ήταν πολύ εξυπηρετικός και χωρίς μα μου σου του. Το κουλό είναι ότι πήγε να μου δώσει ένα άλλο που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Τέλος πάντων, περιμένω να μου το αντικαταστήσουν.

 

Έτσι για του λόγου το ακριβές, δεν υπάρχει "original cry baby" φτιαγμένο από την Dunlop. Ο όρος χρησιμοποιείται για τα ιτάλικα cry babies των 60s-70s. H Dunlop απλά πρόλαβε να κλέψει το όνομα από την αυθεντική κατασκευάστρια που ήταν η Thomas Organ. Επίσης, για να μας μπερδέψει περισσότερο, έχει κοπιάρει και εσωτερικά στοιχεία όπως τα fasels για παραδειγμα τα οποία επίσης ουδεμία σχέση δεν έχουν ηχητικά με τα original.

 

Προφανώς και έχεις δίκιο απλά η συσκευασία γράφει original οπότε θεώρησα σωστό να γράψω ότι βλέπω.

 

Η "παντοφλα" του wah εχει ενα ελασμα που εφαπτεται στον αξονα κινησης της και ουσιαστικα την "φρεναρει" για να μενει εκει που την αφηνεις.

 

Το ελασμα στερεωνεται με δυο βιδες. Αν αυτες ειναι λασκα, η παντοφλα δεν μενει εκει που την αφηνεις.

 

Το ολο προβλημα ειναι θεμα σφιξιματος δυο βιδων.

 

Συγγνώμη θες να μου πεις ότι θα ρίσκαρα να ανοίξω ένα εντελώς καινούργιο πετάλι αντί να το πάω πίσω; Να το έπαιρνα μεταχειρισμένο και να το "εγχειρούσα" το καταλαβαίνω αλλά ένα καινούργιο προϊόν πρέπει να είναι από τη μάνα του οκ χωρίς μόντες. Προς θεού, δεν λέω ότι είναι δύσκολο να σφίξω μία βίδα αλλά στην τελική γιατί να ριψοκινδυνέψω να κάνω μία γρατζουνιά για την οποία μπορεί να μη μου το αλλάζουν μετά; Με την ίδια λογική άμα έρθει μία κιθάρα με λίγο σκασμένο βερνίκι στη γωνία τότε αντί να την δίνουμε πίσω να την βάφουμε με λίγο βερνίκι μόνοι μας. Έχω άδικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μωρέ σιγά...πάρε ένα κομπλέ κιτάκι με το whipple και ένα icar βάλτο σε οποιοδήποτε wha κάν' το και true bypass και καθάρισες...

 

Φίλε κάν'το μου λίγο λιανά γιατί ακούγεται πολύ ενδιαφέρον αλλά είμαι άσχετος. Δεν έχω ιδέα από αυτά διότι αν και παίζω πολλά χρόνια, έχω ένα pod 2.0 και με αυτό τα έκανα όλα. Δεν έχω ιδέα από πενταλάκια ή ό,τι άλλο τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική άμα έρθει μία κιθάρα με λίγο σκασμένο βερνίκι στη γωνία τότε αντί να την δίνουμε πίσω να την βάφουμε με λίγο βερνίκι μόνοι μας. Έχω άδικο;

συγκρίνεις ανόμοια πράγματα αλλά ναι...εγώ θα το πείραζα...και όπως κι εγώ, πιστεύω πως ο καθένας σου προτείνει τι θα έκανε αυτός...εσύ το επέστρεψες...καλά έπραξες και λειτούργησε η επιλογή σου...όλα καλά λοιπόν! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκρίνεις ανόμοια πράγματα αλλά ναι...εγώ θα το πείραζα...και όπως κι εγώ, πιστεύω πως ο καθένας σου προτείνει τι θα έκανε αυτός...εσύ το επέστρεψες...καλά έπραξες και λειτούργησε η επιλογή σου...όλα καλά λοιπόν! :)

 

Βασικά δε λειτούργησε διότι δε μου το άλλαξαν ακόμα  ;D. Πάντως σας ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη θες να μου πεις ότι θα ρίσκαρα να ανοίξω ένα εντελώς καινούργιο πετάλι αντί να το πάω πίσω; Να το έπαιρνα μεταχειρισμένο και να το "εγχειρούσα" το καταλαβαίνω αλλά ένα καινούργιο προϊόν πρέπει να είναι από τη μάνα του οκ χωρίς μόντες. Προς θεού, δεν λέω ότι είναι δύσκολο να σφίξω μία βίδα αλλά στην τελική γιατί να ριψοκινδυνέψω να κάνω μία γρατζουνιά για την οποία μπορεί να μη μου το αλλάζουν μετά; Έχω άδικο;

 

Εν μερει εχεις γιατι θα μπορουσες να πεις στο καταστημα να σου το κανουν εκεινοι. Αν σου δωσουν αλλο στο προσεχες μελλον, να ξερεις οτι ειναι πολυ πιθανο να ειναι το ιδιο που ειχες με σφιγμενες τις βιδες...  ;)

 

 

Άλλωστε, εδω φαινεσαι ετοιμος να ασχοληθεις με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ "μοντα":

 

Φίλε κάν'το μου λίγο λιανά γιατί ακούγεται πολύ ενδιαφέρον αλλά είμαι άσχετος. Δεν έχω ιδέα από αυτά διότι αν και παίζω πολλά χρόνια, έχω ένα pod 2.0 και με αυτό τα έκανα όλα. Δεν έχω ιδέα από πενταλάκια ή ό,τι άλλο τέτοιο.

 

Θελω να πιστευω, βασει οσων δηλωσες περι ασχετοσυνης, οτι δεν θα επιχειρουσες να αλλαξεις πηνιο και ποτενσιομετρο μονος σου (= σιγουρη καταστροφη του πεταλιου).

Οπως λοιπον θα το εδινες καπου να σου κανουν την αλλαγη, θα μπορουσαν να σφιξουν και δυο ρημαδιασμενες βιδες...  :)

 

...αλλα να ξερεις οτι μετα δεν θα σου το αλλαζει κανεις  ;D

 

Με την ίδια λογική άμα έρθει μία κιθάρα με λίγο σκασμένο βερνίκι στη γωνία τότε αντί να την δίνουμε πίσω να την βάφουμε με λίγο βερνίκι μόνοι μας.
ασχολιαστο...

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μερει εχεις γιατι θα μπορουσες να πεις στο καταστημα να σου το κανουν εκεινοι. Αν σου δωσουν αλλο στο προσεχες μελλον, να ξερεις οτι ειναι πολυ πιθανο να ειναι το ιδιο που ειχες με σφιγμενες τις βιδες...  ;)

 

Δεν έχεις άδικο αλλά ό,τι και να μου δώσουν θα έχει εγγύηση.

 

Άλλωστε, εδω φαινεσαι ετοιμος να ασχοληθεις με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ "μοντα":

 

Θελω να πιστευω, βασει οσων δηλωσες περι ασχετοσυνης, οτι δεν θα επιχειρουσες να αλλαξεις πηνιο και ποτενσιομετρο μονος σου (= σιγουρη καταστροφη του πεταλιου).

Οπως λοιπον θα το εδινες καπου να σου κανουν την αλλαγη, θα μπορουσαν να σφιξουν και δυο ρημαδιασμενες βιδες...  :)

 

...αλλα να ξερεις οτι μετα δεν θα σου το αλλαζει κανεις  ;D

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το πνεύμα σου εδώ. Αν μου εξηγήσει κάποιος τι εννοεί ο φίλος πιο πάνω τότε θα δω με τι θα ασχοληθώ. Δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάει, νόμιζα ότι ουσιαστικά βάζεις ένα ενδιάμεσο φίλτρο (σαν πεταλάκι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Topic hijacker.....

 

Χαιρετω παιδια και χρονια πολλα :)

Επειδη βλεπω οτι εχουμε ενα wah thread εδω και εχω καποιες αποριες(ως συνηθως) για να μην ανοιγω αλλο θεμα

θα ρωτησω εδω.

Λοιπον εγω παιζω με vox 847 και τωρα τελευταια το ουα εχει ψιλοψοφησει αυτο διορθωνεται με αλλαγη του pot?

Επισης τι βελτιωσεις μπορω να κανω? true by pass γινεται με μονο με ενα ενα δικοπτη?  κανα κιτακι για να δουλευει καλυτερα με τα fuzoπεταλα να εχετε να προτεινετε?

 

Ευχαριστω

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, Καλή Χρονιά να έχουμε, υπομονή επιμονή και ότι νεύρα μας πιάνουν μακάρι να το βγάζουμε σε δημιουργικότητα!

 

Μιά και το θέμα του φίλου Otto ## μάλλον έχει εξαντληθεί, και το Wah thread δεν δείχνει να έχει σβήσει, αρπάζω την ευκαιρία να πω και εγώ το πρόβλημά μου.

 

Έχω ένα Dunlop Crybaby CB-535Q το οποίο μετά από μερικούς μήνες μή-χρήσης, μέσα στις γιορτές που πήγα να το χρησιμοποιήσω παρατήρησα πως όταν το πετάλι φτάνει στο κάτω σημείο κάνει ένα περίεργο "χρούτσ-χρούτσ", ουδεμία σχέση με σκρατσάρισμα του pot. Να σημειώσω πως αυτό ακούγεται ΜΟΝΟ όταν υπάρχει έστω και ελάχιστο σήμα. Αν για παράδειγμα κρατήσω τις χορδές (=ησυχία) και κουνήσω το πετάλι, δεν ακούγεται τίποτα. Μόλις περάσει έστω και ελάχιστο σήμα, νάσου το "χρούτσ-χρούτσ", σαν να υπερ-ενισχύονται τα πρίμα. Άνοιξα το πετάλι και ρύθμισα τα πάντα, ψέκασα το pot, έλεγξα διαδρομές κλπ, ουδεμία διαφορά. Παίζει να έχω "γήρανση" κάποιοιυ εξαρτήματος και να βγαίνει το πρόβλημα. Αν δεν το λύσω σκέφτομαι ακόμα και να το αλλάξω...

 

Βοήθεια Πλήζ.

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου εξηγήσει κάποιος τι εννοεί ο φίλος πιο πάνω τότε θα δω με τι θα ασχοληθώ. Δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάει, νόμιζα ότι ουσιαστικά βάζεις ένα ενδιάμεσο φίλτρο (σαν πεταλάκι).

 

Θα σου εξηγησω εγω, αν δε σε πειραζει.

Τα βασικοτερα εξαρτηματα σ'ενα wah ειναι το πηνιο και το ποτενσιομετρο.

To Whipple ειναι ενα πηνιο το οποιο θεωρειται "καλυτερο" απο τα stock.

Ενα "καλυτερο" πηνιο προσφερει πιο "vocal"(πιο "ζουμερο", πιο ζωντανο) wahwah_ing.

Επισης το ICAR ποτενσιομετρο ειναι ενα ...ποτενσιομετρο με το λεγομενο ICAR taper.

Taper ειναι (χοντρικα και εν προκειμενω) ο τροπος με τον οποιο γινεται η μεταβαση απο το "w" στο "ah", και το "ICAR" ειναι η μια "ειδικη" μορφη taper που ειχαν τα παλια wahwah pedals των 60's.

Ολα αυτα μαζι δινουν εναν πιο original/vintage ηχο.

 

Λοιπον εγω παιζω με vox 847 και τωρα τελευταια το ουα εχει ψιλοψοφησει αυτο διορθωνεται με αλλαγη του pot?

Επισης τι βελτιωσεις μπορω να κανω? true by pass γινεται με μονο με ενα ενα δικοπτη?  κανα κιτακι για να δουλευει καλυτερα με τα fuzoπεταλα να εχετε να προτεινετε?

 

Οταν λες εχει ψιλοψοφησει τι εννοεις? Δεν κανει wahwah?

Μηπως συμπεριφερεται πιο πολυ ως volume? Γιατι αν ειναι ετσι διορθωνεται με την αντικατασταση ενος ηλεκτρολυτικου πυκνωτη.

 

Το true Bypass γινεται με αντικατασταση του διακοπτη και καποιες μικροτροποποιησεις.

 

Για καλυτερη συνεργασια με Fuzz ψαξε στο google τη φραση: foxrox retrofit kit.

 

μετά από μερικούς μήνες μή-χρήσης, μέσα στις γιορτές που πήγα να το χρησιμοποιήσω παρατήρησα πως όταν το πετάλι φτάνει στο κάτω σημείο κάνει ένα περίεργο "χρούτσ-χρούτσ", ουδεμία σχέση με σκρατσάρισμα του pot.

περιεργο αυτο...

 

σαν να υπερ-ενισχύονται τα πρίμα

 

αν ειδα καλα, το συγκεκριμενο εχει επανω και booster, μαζι με επιλογη 6 "φωνων", συν Q control...

 

Ισως κατι δεν παει καλα στο κυκλωμα του booster.

Μπορει να απενεργοποιηθει?

Αν ναι, εξακολουθει να κανει το θορυβο?

Το κανει και στις 6 φωνες?

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου