Προς το περιεχόμενο

Απορία για πετάλι cry baby original


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sos. Το πετάλι όταν είναι ενεργό ακούγεται μια χαρά αλλά όταν θέλω να το κάνω bypass είναι απαράδεκτο. Τραγικό. Για πες τι έκανες γιατί μου έρχεται να το σπάσω.

 

Πως ακριβώς το έκανες?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα σε όλους, Καλή Χρονιά να έχουμε, υπομονή επιμονή και ότι νεύρα μας πιάνουν μακάρι να το βγάζουμε σε δημιουργικότητα!

 

Μιά και το θέμα του φίλου Otto ## μάλλον έχει εξαντληθεί, και το Wah thread δεν δείχνει να έχει σβήσει, αρπάζω την ευκαιρία να πω και εγώ το πρόβλημά μου.

 

Έχω ένα Dunlop Crybaby CB-535Q το οποίο μετά από μερικούς μήνες μή-χρήσης, μέσα στις γιορτές που πήγα να το χρησιμοποιήσω παρατήρησα πως όταν το πετάλι φτάνει στο κάτω σημείο κάνει ένα περίεργο "χρούτσ-χρούτσ", ουδεμία σχέση με σκρατσάρισμα του pot. Να σημειώσω πως αυτό ακούγεται ΜΟΝΟ όταν υπάρχει έστω και ελάχιστο σήμα. Αν για παράδειγμα κρατήσω τις χορδές (=ησυχία) και κουνήσω το πετάλι, δεν ακούγεται τίποτα. Μόλις περάσει έστω και ελάχιστο σήμα, νάσου το "χρούτσ-χρούτσ", σαν να υπερ-ενισχύονται τα πρίμα. Άνοιξα το πετάλι και ρύθμισα τα πάντα, ψέκασα το pot, έλεγξα διαδρομές κλπ, ουδεμία διαφορά. Παίζει να έχω "γήρανση" κάποιοιυ εξαρτήματος και να βγαίνει το πρόβλημα. Αν δεν το λύσω σκέφτομαι ακόμα και να το αλλάξω...

 

Βοήθεια Πλήζ.

 

 

το προβλημα αυτο συνηθως συμβαινει απο leaky capacitor(googlare το και θα βρεις απειρες πληροφοριες) οχι απαραιτητα απο γηρανση καποιου εξαρτηματος. εαν ανοιξης το wah πανω στην πλακετα θα βρεις ενα ηλεκτρολητικο πυκνωτη 4,7uf 25volt. εαν πιανουν τα χερια σου παρε 5-6 απο τον φανο στα εξαρχεια και αλλαξε τον λογικα θα διορθωθη το προβλημα. προσοχη στην πολικοτητα του πυκνωτη το "-" παει στην γειωση. αλλαζοντας το pot δεν θα καταφεερεις τιποτα μιας και θα σου ξανακανει τα ιδια αξιζει ομως να το αλλαξεις με ενα icar καθως θα σου δωσει πολυ καλυτερο sweep range και η εναλλαγη απο "w" σε "ah" θα γινεται πιο ομαλα με καλυτερο αποτελεσμα. αν θες κατι να ρωτησεις και γνωριζω ωστε να σε βοηθησω μπορεις να μου στειλεις και pm.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου