Προς το περιεχόμενο

PA σύστημα κατάλληλο για πρόβες...


Zikfrid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

 

Ελπίζω να μπορέσω να θέσω το θέμα σωστά καθώς δεν το έχω πολύ με το αντικείμενο. Έχω ένα χώρο που θέλω να τον κάνω χώρο για πρόβες για τη μπάντα μας(προς το παρον δε με νοιάζει να γράφω). Τα όργανα που έχω ειναι κιθάρα, μπάσο, drums, πλήκτρα και φωνή. Αυτό που θέλω είναι πως μπορώ να τα συνδέσω σε ένα μείκτη και μετά σε ηχεία ώστε να μπορούμε να ρυθμίζουμε τις εντάσεις και να ακούγονται όλα τα όργανα. ο εξολπισμος που υπάρχει είναι ενισχυτές για κιθάρα και μπάσο, πλήκτρα, drums και ένας μείκτης και μικρόφωνο για τη φωνή.

 

Σκεφτόμουν οτι ίσως για αρχή να έριχνα στο μείκτη μόνο τα πλήκτρα και τη φωνή και να αφήσω τα άλλα τα όργανα με τους ενισχυτες τους. Αν προχωρήσω σε αυτη τη λύση τι χρειάζομαι; Χρειάζομαι και ενισχυτή για την κονσόλα; Τι ηχεία χρειάζονται για τη φωνή και τα πλήκτρα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kαλησπέρα.

τα σενάρια για την κονσόλα και τι θα χρειαστείς είναι τα εξής.

1.κονσόλα-ενισχυτής-ηχεία

2.αυτοενισχυόμενη κονσόλα-ηχεία

3.κονσόλα-αυτοενισχυόμενα ηχεία

 

όσο αφορά το τι θα βγάζεις από αυτά παίζουν πολλά τον ρόλο τους.Σίγουρα εγώ αν μιλάμε για  τίμιους ενισχυτές κιθάρας-μπάσου δε θα τα έβγαζα σ ένα προβάδικο από τα ηχεία.από την άλλη αν μιλάμε για practice combo ενισχυτές θα χρειαστείς μικόφωνα μπροστά από τα ενισχυτάκια τα οποία θα οδηγείς στην κονσόλα.

Επίσης πλην φωνής αν θες να βγάζεις τα πλήκτρα για παράδειγμα θα χρειαστείς και ένα D.I box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ντραμς άστα σκέτα όπως είναι βγάζουν αρκετά ντεσιμπέλ δεν χρειάζονται ενίσχυση.

 

Το μπάσο και η κιθάρα θα βγαίνουν από τους ενισχυτές τους.

 

Τα πλήκτρα και η φωνή θα πάνε στη κονσόλα, 1κανάλι xlr για τη φωνή και ένα stereo κανάλι για τα πλήκτρα το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα ζευγάρι αυτοενισχυόμενα ηχεία με τουλάχιστο 10" γούφερ πχ αυτά θα ήταν μια χαρά https://www.thomann.de/gr/the_box_ra10.htm

 

Δεν χρειάζεται να μπλέξεις ούτε με di ούτε με pc ούτε τπτ κρατήστε το σετάπ απλό εφόσον θέλετε μόνο πρόβες και εντάσεις χαμηλά για να μην υπάρχει κούραση. το μόνο που θα χρειαστεί είναι εφφέ στη φωνή λίγο βάθος, εάν θες πες μας ποια κονσόλα έχετε.

 

Σαφώς μπορεί να μπει και ένα ηχείο δεν χρειάζονται 2, απλά δεν θα βγαίνουν στερεο τα πλήκτρα δεν έγινε και τπτ για προβίτσα μια χαρά θα είναι.

 

Επίσης μπορεί να μπει και παθητικό ηχείο με ενισχυτή αλλά δεν υπάρχει λόγος να κουβαλάτε 800 πράγματα καλύτερα αυτοενισχυόμενο ηχείο.

 

Αυτά μόνο για πρόβα, υπόψιν για ηχογράφηση αλλάζουν τελείως τα δεδομένα και θα πρέπει να περάσουν όλα από τη κονσόλα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σαφώς μπορεί να μπει και ένα ηχείο δεν χρειάζονται 2, απλά δεν θα βγαίνουν στερεο τα πλήκτρα δεν έγινε και τπτ για προβίτσα μια χαρά θα είναι.

 

δυστυχώς αυτή η "απλοϊκή" θεώρηση είναι μια ακόμα audio αρβύλα και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα...

 

το δεύτερο ηχείο δεν χρειάζεται μόνο για την δημιουργία stereo effect, αλλά παίζει σημαντικό ρόλο και στην "διασπορά" του ήχου στον χώρο της πρόβας και στην "συχνοτική ακρίβεια" του ήχου που θα φθάνει στον κάθε ακροατή στην θέση που θα βρίσκεται (ειδικά στις κατευθυντικές υψηλές), αλλά και της συνολικής "ισχύος" που απαιτείται για την επίτευξη της επιθυμητής έντασης αυτού του ήχου...

 

αν λοιπόν υπάρχει οικονομική δυνατότητα το δευτερο ηχείο είναι απαραίτητο και όχι πολυτέλεια...  ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ευχαριστήσω γιατι όντως με βοηθησατε και πολυ μάλιστα.

 

Η κονσολα είναι η παλια η κλασικη η behringer...δεν έχω το μοντελο γιατι την έχει ένας φιλος σπιτι του.

 

Όπως το βλέπω θα πάμε με αυτοενισχυόμενα ηχεία, 2 καθώς υπάρχει το budget και ένα DI όπως προτείνατε για τα πλήκτρα.

 

Οι ενισχυτές κιθάρας μπάσου είναι πολλοί καλοι, λαμπάτοι οποτε θα τα αφήσω εκτός κονσολας αφου δε θα υπάρχει θέμα. Και ειναι μεγάλοι οπότε αντέχουν και εντάσεις.

 

Η σύνθεση θα είναι μόνο για πρόβα. Αν αποφασίσουμε για εγγραφή...θα σας ξαναενοχλήσω.

 

Μια ερώτηση ακόμα μόνο έχω. Το μέγεθος (watt κτλ) των ηχείων παίζει ρόλο ή αν είναι αυτοενισχυόμενα τότε δεν πρέπει να προσέξω μην κάψω πχ την κονσολα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κονσόλα δεν καίγεται από τα βατ των ηχείων.

Φροντίζεις μόνο τα βατ των ηχείων να είναι ...συγκρίσιμα νούμερα με αυτά των ενισχυτών των οργάνων.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το di δεν χρειάζεται για τα πλήκτρα, θα μπουν κατευθείαν με καρφί 1/4 στη κονσόλα -είτε σε ένα κανάλι mono-Left όπως η φωνή δηλ αλλά καρφί όχι xlr είτε 2 καρφιά σε ένα κανάλι stereo. Γενικά το di δεν θα σας χρειαστεί κάπου με το σετάπ που έχετε.

 

Το μέγεθος των watt είναι ανεξάρτητο από τη κονσόλα εφόσον είναι παθητηκή δεν παίζει ρόλο, ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα παίζετε όλα στο κόκινο και τέρμα  μπορεί να κάψετε tweeter κτλ καλό είναι τα equaliser να είναι flat, τα gain 0, εντάσεις κοντά στο 0 και master κάτω από το μισό περίπου ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα, ανάλογο σετάρισμα χρειάζεται και στο gain του αυτοενισχυόμενου από πίσω.

 

εάν είστε τελείως αρχάριοι καλό θα ήταν να σας στήσει κάποιος πιο έμπειρος τουλάχιστο τη πρώτη φορά και να σας δείξει πως κλείνουμε ηχεία-κονσόλα mutάρισμα κτλ κάποια βασικά.

 

επισης καλό θα ήταν να μπουν τα ηχεία σε βάσεις να είναι λίγο ψηλά σαν αυτές https://www.thomann.de/gr/millenium_bs2211b_mkii_set.htm ή αν μπουν κάτω να κοιτάνε προς τα επάνω ώστε να μη χάνετε ο ήχος. Θα χρειαστείτε και 2 καλώδια xlr https://www.thomann.de/gr/the_sssnake_sm10_bk.htm?ref=prod_rel_304849_2 5-6m να συνδεθούν στη κονσόλα τα ηχεία.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φροντίζεις μόνο τα βατ των ηχείων να είναι ...συγκρίσιμα νούμερα με αυτά των ενισχυτών των οργάνων.

 

TO ΒΑΣΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ που μας ενδιαφέρει όταν συγκρίνουμε ηχητικές εντάσεις, είναι η μέγιστη τιμή σε db SPL που μπορεί να αποδώσει, είτε ένας ενισχυτής οργάνου, είτε ένα σύστημα PA σε συνεχές πρόγραμμα  ... ΑΛΛΑ αν παρ ελπίδα δεν τη γνωρίζουμε, το τελευταίο που θα χρησιμοποιήσουμε ως αξιοποιήσιμο συγκριτικό κριτήριο είναι τα WATT...

 

το πρώτο που ψάχνουμε στα spec  η τιμή sensitivity... γνωρίζοντας την "ευαισθησία" του ηχείου μπορούμε να ξέρουμε πόσα db μπορεί να μας δώσει αν το τροφοδοτήσουμε με ένα watt στο ένα μέτρο απόσταση από αυτό...

 

αν λοιπόν αυτή είναι ας πούμε 80 db, ξέρουμε ότι έχουμε 80 db στο ένα μέτρο όταν το τροφοδοτήσουμε με 1 watt...

 

αν τώρα γνωρίζουμε ότι για; κάθε διπλασιασμό της ισχύος δεν παίρνουμε διπλάσια db, αλλά 3 μόνο db παραπάνω μπορούμε εύκολα να βρούμε (και κατόπι να συγκρίνουμε "χονδρικά") εντάσεις...

 

έτσι ξέρουμε στην παραπάνω περίπτωση ότι με ένα ενισχυτή  2 watt μπορούμε να έχουμε 83 db στο 1 μέτρο... με έναν των 4 w, 86 db, με έναν 8 w, 89 db, με έναν 16  w, 92 db, με έναν 32  w, 95 db, με έναν 64 watt , 98 db  στο 1 μέτρο και ούτε καθεξής...

 

συμπερασματικά, αν υποθέσουμε ότι η ευαισθησία ενός άλλου ηχείου είναι 98 db τότε βλέπουμε ότι μόλις με 1 watt έχουμε την ίδια ένταση με τον ενισχυτή των 64 watt του παραπάνω παραδείγματος...

 

ελπίζω αυτή την φορά να γίνεται αντιληπτό ότι με μόνο κριτήριο τα Watt, οι συγκρίσεις περί ηχητικών εντάσεων είναι απλά κατά κανόνα "άχρηστες"...  κάλλιστα, ένας ενισχυτής 10 watt, στην πράξη θα μπορούσε να ακούγεται 2 φορές πιο δυνατά από έναν 100 watt...

 

 

ΥΓ αυτή η "audio αρβύλα" είναι ίσως η παλιότερη και πιο "ισχυρή", μια και εκτός των μουσικών συνεπικουρείται και από την έλλειψη επαρκών spec που παρέχουν οι εταιρείες κατά την προώθηση των συσκευών τους... βέβαια έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας στο noiz τουλάχιστον, χρόνια τώρα να την απομυθοποιούμε, αλλά... O0 ;D

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου