Προς το περιεχόμενο

Απορία για πετάλι cry baby original


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πετάλι πρέπει να μένει εκεί που το αφήνεις άμα δεν το κάνει γύρνα το πίσω και πάρε  και ένα μοντέλο με  true bypass.off topic :πλέον υπάρχουν πολύ καλύτερα και φτηνότερα wah.

 

Ωχ αυτό που φοβόμουν είναι δηλαδη. Θα το παω πισω λοιπον. Για πες ποια wah εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όπου το αφήσεις εκεί πρέπει να μείνει ούτε πάνω ούτε κάτω,αφού είναι καινούριο πα'ντο πίσω και πες τους πως έχει το πραμα

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα αφού το αγόρασες από εδώ μάλλον δεν θα έχει ποικιλία οπότε πας στα ποιο ακριβά της ίδιας εταιρίας .Ψάξε οπωσδήποτε για true bypass διότι το συγκεκριμένο πετάλι πραγματικά "ρουφάει"  τον τόνο της κιθάρας .άμα έχει επιλογές Q  κτλ τόσο το καλύτερο.Πάνε χρόνια που ασχολούμουν με τα wah αλλά είμουν κολλημένος με μόντες κτλ,δεν ξέρω τι αλλαγές έχουν κάνει στα κυκλώματα  για να σου προτείνω μοντέλο

Αυτό εδώ πάντως είναι πολύ καλύτερο...http://www.thomann.de/gr/artec_apw7.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "παντοφλα" του wah εχει ενα ελασμα που εφαπτεται στον αξονα κινησης της και ουσιαστικα την "φρεναρει" για να μενει εκει που την αφηνεις.

 

Το ελασμα στερεωνεται με δυο βιδες. Αν αυτες ειναι λασκα, η παντοφλα δεν μενει εκει που την αφηνεις.

 

Το ολο προβλημα ειναι θεμα σφιξιματος δυο βιδων.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στάλθηκε από: alderbody

Εισαγωγή παράθεσης

Η "παντοφλα" του wah εχει ενα ελασμα που εφαπτεται στον αξονα κινησης της και ουσιαστικα την "φρεναρει" για να μενει εκει που την αφηνεις.

 

Το ελασμα στερεωνεται με δυο βιδες. Αν αυτες ειναι λασκα, η παντοφλα δεν μενει εκει που την αφηνεις.

 

Το ολο προβλημα ειναι θεμα σφιξιματος δυο βιδων.

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά δεν είναι δουλειά του παιδιού να το φτιάξει και δεν είναι και εύκολο να φτάσεις σε αυτές τις βίδες χωρίς τα κατάλληλα εργαλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έτσι για του λόγου το ακριβές, δεν υπάρχει "original cry baby" φτιαγμένο από την Dunlop. Ο όρος χρησιμοποιείται για τα ιτάλικα cry babies των 60s-70s. H Dunlop απλά πρόλαβε να κλέψει το όνομα από την αυθεντική κατασκευάστρια που ήταν η Thomas Organ. Επίσης, για να μας μπερδέψει περισσότερο, έχει κοπιάρει και εσωτερικά στοιχεία όπως τα fasels για παραδειγμα τα οποία επίσης ουδεμία σχέση δεν έχουν ηχητικά με τα original.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό εδώ είναι καλό με τα δικά μου κριτήρια της εταιρίας http://www.thomann.de/gr/dunlop_cry_baby_cb535q.htm

αλλά δυστυχώς έχει τα διπλά λεφτά.

Πάντως  πήγαινε το πίσω όπως και να έχει .Είναι καινούργιο θα έπρεπε να δουλεύει σωστά. 

Στάλθηκε από: kpeyos

Εισαγωγή παράθεσης

Έτσι για του λόγου το ακριβές, δεν υπάρχει "original cry baby" φτιαγμένο από την Dunlop. Ο όρος χρησιμοποιείται για τα ιτάλικα cry babies των 60s-70s. H Dunlop απλά πρόλαβε να κλέψει το όνομα από την αυθεντική κατασκευάστρια που ήταν η Thomas Organ. Επίσης, για να μας μπερδέψει περισσότερο, έχει κοπιάρει και εσωτερικά στοιχεία όπως τα fasels για παραδειγμα τα οποία επίσης ουδεμία σχέση δεν έχουν ηχητικά με τα original.

Μην τα λέτε του παιδιού διότι και εγώ  κάπως έτσι την πάτησα και μπήκα στο τρυπάκι να φτιάξω το "καλύτερο" wah και ξέχασα να παίζω κιθάρα ....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αυτό εδώ είναι καλό με τα δικά μου κριτήρια της εταιρίας http://www.thomann.de/gr/dunlop_cry_baby_cb535q.htm

  Μην τα λέτε του παιδιού διότι και εγώ  κάπως έτσι την πάτησα και μπήκα στο τρυπάκι να φτιάξω το "καλύτερο" wah και ξέχασα να παίζω κιθάρα ....

 

Έλα μωρέ σιγά...πάρε ένα κομπλέ κιτάκι με το whipple και ένα icar βάλτο σε οποιοδήποτε wha κάν' το και true bypass και καθάρισες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελασμα στερεωνεται με δυο βιδες. Αν αυτες ειναι λασκα, η παντοφλα δεν μενει εκει που την αφηνεις.

 

Το ολο προβλημα ειναι θεμα σφιξιματος δυο βιδων.

αυτό ακριβώς....

νιώθω πως τα ποστ μου είναι αόρατα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλό το diy αλλά δεν το "έχουν" όλοι. Άνοιξα το χιλιομονταρισμένο μου wah να δω την άλλη μεριά της βίδας και στη μια εντάξει έχεις εύκολη πρόσβαση η άλλη όμως βρίσκεται κάτω από την πλακέτα από ότι συμπεράνω.(πολλά καλώδια βαριέμαι να την βγάλω)Δεν νομίζω ότι είναι η καλύτερη συμβουλή σε κάποιον που μόλις το αγόρασε το πετάλι να ρισκάρει να κάνει καμιά πατατιά :-\.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου