Προς το περιεχόμενο

PDO Green Tune Mastering CD-R στην Αθήνα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Γιάννη σωστά τα λες....αλλά κανένα digital data storage medium δεν είναι error free... σίγουρα τα Exabyte όπως και άλλοι τύποι αποθηκευτικών μέσων με μαγνητική ταινία είχαν χαμηλό error rate (θα θυμάσαι ότι και τα σοβαρά dat master recorders είχαν error counter) αλλά επίσης μην ξεχνάμε πως καθιερώθηκαν σε μια εποχή που ακόμη δεν υπήρχαν cd-r ενώ και η γενικότερη τεχνολογία των digital data storage medium ήταν ή πολύ επισφαλής ή υπερβολικά ακριβή ή υπερβολικά άβολη....

 

Αλλά τώρα στο 2012 να μιλάμε για exabyte και μαγνητικά μέσα αποθήκευσης ψηφιακής πληροφορίας...

 

...καλά για το "cd-r κατάλληλο για master" δεν το συζητάω...είναι αντίστοιχο του "καλό για μέταλ"  :)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Φυσικά και δεν μιλάμε για Exabyte. Data μπορούμε να μεταφέρουμε και σε CD/DVD όπως έγραψα παραπάνω. Το θέμα είναι που θα βρει CD Audio error free (?) όπως το PDO Green Tune Mastering CD-R. Κι εγώ επιβεβαίωσα πως μου ζητήθηκε CD Audio πρόσφατα αντι για data. Δεν είπα πως έδωσα Exabyte.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φυσικά και δεν μιλάμε για Exabyte. Data μπορούμε να μεταφέρουμε και σε CD όπως έγραψα παραπάνω. Το θέμα είναι που θα βρει CD Audio error free (?) όπως το PDO Green Tune Mastering CD-R. Κι εγώ επιβεβαίωσα πως μου ζητήθηκε CD Audio πρόσφατα αντι για data. Δεν είπα πως έδωσα Exabyte.

 

...δεν διαφωνώ μαζί σου....με την ηλιθιότητα των εργοστασίων (ή σκοπιμότητα πολλές φορές) τα έχω :)

 

Δεν υπάρχει error free storage medium και σίγουρα όχι όταν μιλάμε για cd-r...υπάρχει αποδεκτό error rate και φυσικά error testing αφού κάψεις το cd και πριν χρησιμοποιηθεί για την "μεταφορά" των δεδομένων

 

συνεπώς δεν υπάρχει και cd-r κατάλληλο για audio cd master transfer disc (εννοείται πως τα επώνυμα έχουν λιγότερες πιθανότητες να παρουσιάσουν υπ'ευθυνη τους προβλήματα...μαλακίες όμως συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες....για αυτό και η διαδικασία για το audio cd είναι συγκεκριμένη)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το DDP image είναι error free από όσο γνωρίζω (όταν δεν είναι σε cd).

 

Τώρα, σε περιπτώσεις που θέλουμε να κάνουμε duplication, είναι καλύτερα να κάνουμε εμείς το audio cd master από το οποίο θα παραχθούν τα αντίτυπα, παρά να δώσουμε ένα ddp στο plant και να μην ξέρουμε τι θα κάνει αυτός (τι audio cd master θα κάνει αυτός για να το χρησιμοποιήσει ως μήτρα δηλαδή). Εκεί έχει νόημα να ψάχνεις για το καλύτερο blank cd που μπορείς να βρεις, και για το καλύτερο recorder για να έχεις και χαμηλό error rate.

 

Όταν μιλάμε για replication όμως, που περιλαμβάνει την δημιουργία glass master (αυτό που θέλει να κάνει και ο Laxesis), το άϋλο DDP image είναι μονόδρομος (για error free μεταφορά στο εργοστάσιο).

 

Yameth, αυτοί που σου επέστρεψαν το ddp σου είναι επιεικώς απαράδεκτοι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Διαβάζοντας απο την αρχή το θεμα, πρέπει να σας μπέρδεψα ...κάπως. :o Σόρι γκάιζ... ;D

 

Υ.Γ. το CD με τα DDPi που μου επέστρεφαν και αναφέρομαι είναι του Gregg. Μάρτυρας μου. :D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα είπες. Κανένα μπέρδεμα! ;D

 

Όσο για το cd του Gregg!!!! ::)

 

Με την ευκαιρία, ξέρει κανείς (Nικόδημε?) αν υπάρχει ελληνική εταιρεία που να φτιάχνει glass master??? ???

 

 

Μόνο duplicators έχουμε??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως το DDP image είναι error free από όσο γνωρίζω (όταν δεν είναι σε cd).

 

Τώρα, σε περιπτώσεις που θέλουμε να κάνουμε duplication, είναι καλύτερα να κάνουμε εμείς το audio cd master από το οποίο θα παραχθούν τα αντίτυπα, παρά να δώσουμε ένα ddp στο plant και να μην ξέρουμε τι θα κάνει αυτός (τι audio cd master θα κάνει αυτός για να το χρησιμοποιήσει ως μήτρα δηλαδή). Εκεί έχει νόημα να ψάχνεις για το καλύτερο blank cd που μπορείς να βρεις, και για το καλύτερο recorder για να έχεις και χαμηλό error rate.

 

Όταν μιλάμε για replication όμως, που περιλαμβάνει την δημιουργία glass master (αυτό που θέλει να κάνει και ο Laxesis), το DDP image είναι μονόδρομος.

 

Yameth, αυτοί που σου επέστρεψαν το ddp σου είναι επιεικώς απαράδεκτοι!!

 

το DDP είναι αρχείο....το πρόβλημα είναι που θα αποθηκευτεί και πως θα φθάσει στον τελικό αποδέκτη του.

 

glass master μπορεί να δημιουργηθεί και από audio cd....τις ίδιες πληροφορίες περιέχει  ;)

 

το θέμα παραμένει και πάλι το ίδιο....ότι αν κάποιος θέλει να χρησικοποιήσει cd-r είτε με την μορφή audio cd είτε ως αποθηκευτικό μέσο για το DDP image , οφείλει να τεστάρει το error rate....εννοείται πως όπως ανέφερε και ο haryy στην περίπτωση του DDP image η μεταφορά μέσω ftp account είναι το πιο ασφαλές μέσο.

 

εντιτ...glass master φτιάχνει η πρώην arcadia στην Κομοτηνή που ενώθηκε με κάποια΄άλλη, η Fabel στην Αθήνα...δεν ξέρω αν οι υπόλοιπες έχουν κλείσει

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μια χαρά τα είπες. Κανένα μπέρδεμα! ;D

 

Όσο για το cd του Gregg!!!! ::)

 

Είπα "μου το επέστρεφαν". Δεν μου το επέστρεψαν! Επέμεινα και τελικά μέσω τρίτου έγινε η δουλειά όπως πρέπει. CD Audio δεν έδωσα. ;)

 

Μετά απο τόση δουλειά και προσοχή στη λεπτομέρεια, να το αφήσω στα χέρια τους;  ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου