Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση Ηλεκτρικής/Φωνητικών - Εξοπλισμός


vidshark7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή με το M-AUDIO Fast Track MKII και ένα καλούτσικο δυναμικό μικρόφωνο θα είμαι οκ;; Αυτή η κάρτα ήχου έχει Hi-z inputs;

 

* Γιατί να έχω μακριά από την οθόνη την κιθάρα;; Παρεμβάλει;;

**Άσχετη ερώτηση : Αν βάλεις phantom power σε δυναμικό μικρόφωνο θα πάθει τίποτε;; (π.χ. ξέχασες πατημένο το κουμπί και το βάζεις)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με το M-AUDIO Fast Track MKII και ένα καλούτσικο δυναμικό μικρόφωνο θα είμαι οκ;; Αυτή η κάρτα ήχου έχει Hi-z inputs;

 

Ναι για αρχή μια χαρά θα είσαι...Και ναι έχει Hi-z input!Αν κοιτάξεις προσεκτικά είναι η είσοδος που έχει απο πάνω ένα σχεδιάκι κιθάρας!

 

Επίσης, θα χρειαστείς λογικά και κάποιο ζεύγος ηχείων ή ακουστικών!Έχεις ήδη κάτι;

 

Αν βάλεις phantom power σε δυναμικό μικρόφωνο θα πάθει τίποτε;; (π.χ. ξέχασες πατημένο το κουμπί και το βάζεις)

Όχι δεν θα πάθει κάτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ξεφύγεις και πολύ στα χρήματα δες και αυτό το οποίο μπορείς να βρεις στα ~57€. Διάβασε και μερικά reviews νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή για allround χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

* Γιατί να έχω μακριά από την οθόνη την κιθάρα;; Παρεμβάλει;;

**Άσχετη ερώτηση : Αν βάλεις phantom power σε δυναμικό μικρόφωνο θα πάθει τίποτε;; (π.χ. ξέχασες πατημένο το κουμπί και το βάζεις)

 

 

* Το μεγαλύτερο μέρος του buzzing στις εγγραφές με computer συνήθως προέρχεται από την αλληλεπίδραση μαγνητών κιθάρας και computer monitor. Κάποιοι προτείνουν μάλιστα να έχεις το monitor κλειστό. To ίδιο μπορεί να συμβεί και με μια απλή τηλεόραση, αν παίζεις και την έχεις ανοικτή.

 

** Δεν μου έχει τύχει, θεωρητικά τα δυναμικά δεν θα έχουν μεγάλο θέμα. Κάποια άλλα πιο ευαίσθητα όπως τα ribbon σίγουρα θα καταστρέφονταν. Αλλά γιατί να ξεχάσεις ανοικτό κάτι που δεν θα χρειαστείς να χρησιμοποιήσεις ποτέ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, θα χρειαστείς λογικά και κάποιο ζεύγος ηχείων ή ακουστικών!Έχεις ήδη κάτι;

 

Έχω τα Sennheiser HD 201, πιστεύω θα βολευτώ...

 

* Το μεγαλύτερο μέρος του buzzing στις εγγραφές με computer συνήθως προέρχεται από την αλληλεπίδραση μαγνητών κιθάρας και computer monitor. Κάποιοι προτείνουν μάλιστα να έχεις το monitor κλειστό. To ίδιο μπορεί να συμβεί και με μια απλή τηλεόραση, αν παίζεις και την έχεις ανοικτή.

 

Ενδιαφέρον... :)

 

Άρα θα πάω για την M-AUDIO Fast Track MKII και βλέπουμε...

 

Ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, επειδή είμαι ένα βήμα πριν από την αγορά:

Τελικά, θα αγοράσω το Shure SM57 http://athensproaudio.gr/recording-gr/mikrofona-studio/mikrofona-organon-el/shure-sm57-lc.html και το M-Audio Fast Track MkII http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/usb-el/m-audio-fast-track-mkii.html . Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την προενίσχυση, ένταση κ.τ.λ?? Αυτό το μικρόφωνο μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για ηχογράφηση κιθάρας και για φωνητικά;; Ο συνδυασμός του με την κάρτα ήχου θα είναι ικανοποιητικός;;

Συγγνώμη για τις πολλές και ίσως κουραστικές ερωτήσεις, απλώς είναι η πρώτη φορά που αγοράζω τέτοιου είδους εξοπλισμό και δεν θέλω να πάνε τζάμπα τα λεφτά μου...

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, επειδή είμαι ένα βήμα πριν από την αγορά:

Τελικά, θα αγοράσω το Shure SM57 http://athensproaudio.gr/recording-gr/mikrofona-studio/mikrofona-organon-el/shure-sm57-lc.html και το M-Audio Fast Track MkII http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/usb-el/m-audio-fast-track-mkii.html . Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την προενίσχυση, ένταση κ.τ.λ?? Αυτό το μικρόφωνο μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για ηχογράφηση κιθάρας και για φωνητικά;; Ο συνδυασμός του με την κάρτα ήχου θα είναι ικανοποιητικός;;

Συγγνώμη για τις πολλές και ίσως κουραστικές ερωτήσεις, απλώς είναι η πρώτη φορά που αγοράζω τέτοιου είδους εξοπλισμό και δεν θέλω να πάνε τζάμπα τα λεφτά μου...

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Ρε μαν σχεδόν αυτό αναλύσαμε σε αυτό το θέμα...Για να μην πω για τα εκατοντάδες ακόμα που πραγματεύονται τους ίδιους προβληματισμούς!  ;D ;D

Για τις προενισχύσεις που ρωτάς...Ότι πληρώνεις, παίρνεις...Αξιοπρεπείς, αλλά μην περιμένεις και θαύματα!Για πρώτη επιλογή καλά θα είσαι!

Τι κιθάρες θες να ηχογραφήσεις;Χρησιμοποιείται και για φωνή...Δεν θα σου πει κανένας όχι!Το θεμα είναι τι ζητάς κάθε φορά και αν τελικά θα σου αρέσει...Μικρόφωνο για τα πάντα(κατα τη γνώμη μου φυσικά) δεν υπάρχει...Όπως και να χει το sm57 ξέρω κόσμο που το χρησιμοποιεί και για φωνή!Πιο κλασσική εφαρμογή είναι σε ηχογράφηση ηλεκτρικής κιθάρας(ενδεικτικά γιατί έχει αρκετές εφαρμογές ακόμα στις οποιες είναι πολύ καλό).

Πάντως πριν δώσεις τα λεφτά σου, καλό θα ήταν να κάνεις μία γύρα από τα ενδιαφέροντα άρθρα του forum καθώς και από κάποια πιο πρόσφατα θέματα στα οποία συζητιούνται παρόμοια θεματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλο το forum. Λόγω υποχρεώσεων δεν μπόρεσα να ενημερώσω το παρόν θέμα. Anyways... Τελικά αύξησα λίγο το budget και πήρα την Focusrite Scarlett 2i2 και το Shure SM58 :)

 

Μέχρι τώρα δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα (εκτός από το γνωστό θέμα με το clipping, το οποίο λύθηκε εύκολα κατεβάζοντας λίγο το gain από την κιθάρα) και μπορώ να πω, ότι και από τα δύο προϊόντα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Το θέμα όμως είναι, πως με τα ακουστικά δουλειά δεν γίνεται :) , και δεν βολεύομαι σε πολύωρη χρήση... Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο σχετικά φθηνό ζευγάρι monitors με ταβάνι τα 200€ ? Απ' ότι διάβασα εδώ στο forum δεν θα δω κάποια σημαντική διαφορά σε αυτές τις τιμές, αλλά οποιαδήποτε συμβουλή-πρόταση ευπρόσδεκτη!

 

Ευχαριστώ και πάλι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα όμως είναι, πως με τα ακουστικά δουλειά δεν γίνεται :) , και δεν βολεύομαι σε πολύωρη χρήση... Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο σχετικά φθηνό ζευγάρι monitors με ταβάνι τα 200€ ? Απ' ότι διάβασα εδώ στο forum δεν θα δω κάποια σημαντική διαφορά σε αυτές τις τιμές, αλλά οποιαδήποτε συμβουλή-πρόταση ευπρόσδεκτη!

 

Κάποιος;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου