Προς το περιεχόμενο

Προσομοιωσεις ηχου ηλεκτρικης στο Computer


geopaok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιουσα χρονια τα γνωστα αυτα προγραμματα που αναφερεις στο 1ο ποστ και ομολογω οτι ειναι ικανοτατα και ποιοτικά.

Καποια στιγμη επεσα τυχαια στο Jamvox v3 το οποιο περιεργως φτυνουν οι παντες, αλλα το δοκιμασα μια μερα και απο τοτε χρησιμοποιω μονο αυτο. Ισως βρηκα τελικα τον ηχο για κιθαρα που ηθελα εγω προσωπικά. Σε αλλους ισως να μην αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χρησιμοποιουσα χρονια τα γνωστα αυτα προγραμματα που αναφερεις στο 1ο ποστ και ομολογω οτι ειναι ικανοτατα και ποιοτικά.

Καποια στιγμη επεσα τυχαια στο Jamvox v3 το οποιο περιεργως φτυνουν οι παντες, αλλα το δοκιμασα μια μερα και απο τοτε χρησιμοποιω μονο αυτο. Ισως βρηκα τελικα τον ηχο για κιθαρα που ηθελα εγω προσωπικά. Σε αλλους ισως να μην αρεσει.

Ω ! φίλε δεν το είχα ξαναχρησιμοποιήσει αυτό το δοκίμασα τώρα μισή ώρα και δεν είναι και άσχημο .Για heavy metal είναι μάπα και όταν λέω μάπα εννοώ ΜΑΠΑ! ΑΛΛΑ γενικά έχει μια έντονη ηχητική  παρουσία που δεν την έχουν άλλα και μια πολύ ωραία προσομοίωση ενισχυτή την tweed 1 X12 και αρκετά εφέ. THANKS!! ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα εργοστασιακα presets ειναι ψιλοχαλια. Πειραξε τα λιγο και απενεργοποιησε το πεταλακι Noise reduction γιατι το εχουν βαλει σε ολα και κοβει πολύ, θα δεις ειναι διαμαντακι.

Κορυφαιος ενισχυτης ο Vox AC30TB για '70s rock.

 

Επισης το standalone εκτος απο τα κλασικα (κουρδιστηρι, μετρονομο κλπ), εχει αρκετα presets με τυμπανα για να σε συνοδευσουν, και αν του φορτωσεις τραγουδι, μπορει να αφαιρεσει την κιθαρα ή άλλα οργανα για να σολαρεις εσυ.

Στο παρακατω video τα λεει καλυτερα απο μενα:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια

Εχω ενα θεματακι με τον ηχο μου σε guitar rig5 και βρηκα την ευκαιρια να ρωτησω: Η καρτα ηχου μου ειναι μια maudio profire 610 και η κιθαρα μια φθηνη γυρω στα 100E harley benton και το καλωδιο ενα καλο ποιοτικως cordial.Ακουω ενα θορυβο οταν βαζω παραμορφωση,ειδικα οταν βαζω την προενισχυση στο τερμα,αλλα την βαζω παντα στα 3/4 ετσι ωστε να μην ακουγεται τοσο ο ενοχλητικος θορυβος.Η ερωτηση μου ειναι μηπως φταιει η εξοδος/κυκλωματα της κιθαρας ή οποιαδηποτε προενισχυση καρτας ηχου θα εχει τετοια αποτελεσματα και παντα χρειαζομαι ενισχυτη; Να πω πως ενας απο τους λογους που πηρα την καρτα ηταν λογω ηχογραφισης ηλεκτρικης χωρις ενισχυτη,και αυτο γιατι εβλεπα καλες κριτικες στις προενισχυσεις της. Εκεινα τα κουτακια ΔΙ παιζει να κανουν δουλεια;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια

Εχω ενα θεματακι με τον ηχο μου σε guitar rig5

πιθανώς να φταίει και το guitar rig5 ....σε κάποια settings είναι πολύ θορυβώδες αν θυμάμαι  καλά. Δοκίμασε να του περάσεις ως είσοδο ένα καθαρό wav αρχειο και δες αν υπάρχει διαφορά . από την άλλη ηχογράφησε την κιθάρα καθαρά με κάποιο daw και ανέβασε το να το ακούσουμε άμα θες (5-10 sec  που να παίζεις και άλλα τόσα χωρίς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστω,καποια στιγμη θα το κανω,ισως αυριο.Ξεχασα να πω πως την δοκιμασα και σε εναν line6 του reason και ειχα τα ιδια αποτελεσματα.Υποψιν,ο θορυβος δεν ακουγεται (ή δεν τον αντιλαμβανομαι) κατα τη διαρκεια του παιξιματος αλλα οταν αγγιζω τις χορδες περιμενοντας να παιξω,γι αυτο ανυσηχω για την προενισχυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω βρήκες το πρόβλημα ;)... μάλλον έχει ξεκολλήσει το καλώδιο που γειώνει την γέφυρα. Πήγανε την σε έναν μάστορα είναι 5 λεπτά δουλειά να σου κάνει κόληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το ανεφερα γιατι πιο πανω ο kkmspm ειπε πως μπορω να ακουω παραληλλα και απο την καρτα ηχου του pc

Απο το guitar link θα ακους μονο την κοθαρα σου μεσα απο το daw και απο την καρτα του pc τα υπολοιπα. Ετσι δεν θα εχεις latency και θα δουλεβουν ολα ρολοι. Αν βαλεις το guitar link σαν κυρια καρτα για το pc παλι δεν θα μπορεις να παιζεις πχ ενα τραγουδι απο το youtube και παραλληλα την κιθαρα στο daw.

Για κατι τετοιο θα χρειαστεις ποιο σοβαρη καρτα ηχου....

 

Are we clear :P

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το guitar link θα ακους μονο την κοθαρα σου μεσα απο το daw και απο την καρτα του pc τα υπολοιπα. Ετσι δεν θα εχεις latency και θα δουλεβουν ολα ρολοι. Αν βαλεις το guitar link σαν κυρια καρτα για το pc παλι δεν θα μπορεις να παιζεις πχ ενα τραγουδι απο το youtube και παραλληλα την κιθαρα στο daw.

Για κατι τετοιο θα χρειαστεις ποιο σοβαρη καρτα ηχου....

 

Are we clear :P

 

Δεν ισχυει. Εχω την ιδια καρτα σαν κυρια στο pc και ακουω τα παντα απο εκει (κιθαρα, ηχο απο browser, winamp, κτλ). Σημειωτεον οτι δεν την εχω μονιμα συνδεδεμενη, αλλα οταν την συνδεω γινεται η κυρια καρτα ηχου και τα αναλαμβανει ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου