Προς το περιεχόμενο

Νέα drivers από την Echo !


dither

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Echo στα καινούρια της driver’s 6.11 beta δίνει πλέον τη δυνατότητα επιλογής 64 samples buffersize στο ASIO driver. Αυτό μεταφράζεται στο Cubase στα ακόλουθα latencies:

 

44,1 kHz -> Input Latency 2.857 ms , Output Latency 2.880 ms

48 kHz -> Input Latency 2.625 ms , Output Latency 2.646 ms

88,2 kHz-> Input Latency 1.429 ms , Output Latency 1.440 ms

96 kHz-> Input Latency 1.313 ms , Output Latency 1.323 ms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω Gina24 κ Darla24 στο ιδιο pc,synced.

 

Pc athlon XP2400+

nvidia chipset->motherboard

1giga ram

winXP sp2

cubase sx 2

 

με sample buffer size στα 64 samples ακουω θορυβο.

στα 128 παιζει καλα αλλα κανει και αρκετα clicks pops etc...

στα 256 παιζει αψογα.

 

input latency 7.415ms

output latency 14.853ms

με τους 6.11 beta drivers.

 

γιατι εχω προβλημα στα 64 κ 128 samples?

πως μπορω να χαμηλωσω το latency?

ειναι ανεκτο κ φυσιολογικο το latency που εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι Echo κάρτες φημίζονται για τα σταθερά και απροβλημάτιστα drivers σχετικά με clicks , pops και άλλες παρενέργειες. Επίσης από τις κάρτες που δεν έχουν ενσωματωμένο DSP είναι από τις λίγες που λειτουργούν άψογα σε χαμηλότατο latency και με ελάχιστη επιβάρυνση του επεξεργαστή. Επειδή εγώ έχω μόνο μια Echo Gina κάρτα στον υπολογιστή που χρησιμοποιώ για να γράφω μουσική ( έχω και μια “Echo MIA” αλλά είναι σε ξεχωριστό σύστημα) δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν το latency που έχεις είναι φυσιολογικό.

Ίσως συμβαίνει αυτό επειδή έχεις 2 κάρτες πάνω στο ίδιο Asio driver. Έτσι είναι ενεργοποιημένες πάρα πολλές είσοδοι και έξοδοι (Gina Αναλογικές 2 in + 8 out , ψηφιακές 8 in + 8 out και Darla 2 in + 8 out μας κάνουν σύνολο 36 I/O’s ενεργοποιημένες.)

Προτείνω να αφαιρέσεις πρώτα μια από τις δυο κάρτες και να δεις αν μπορείς να κατεβάσεις το latency χωρίς clicks.Από αυτό θα διαπιστώσεις αν είναι φυσιολογικό.

Δες επίσης στο Control panel -> system properties -> advanced -> performance ->settings -> advanced αν στο Processor scheduling είναι επιλεγμένο το Programs ή το Background services. Αν είναι το programs , αλλαξέ το και επίλεξε Background services και δοκίμασε αν εξακολουθείς να έχεις clicks.

Εγώ έχω τον ίδιο επεξεργαστή με εσένα και chipset ΚΤ 600 και μπορώ να σου πω έγκυρα ότι σε παρά πολύ βαριά τραγούδια και με Host το Logic audio , μπορώ να δουλέψω άνετα στα 128 buffer size. Για την ακρίβεια το έχω ρυθμίσει εκεί και δεν το έχω ανεβάσει ποτέ. Στο Cubase όμως σαν Host , καμιά φορά σε βαριά τραγούδια ίσως χρειαστεί ανέβασμα στο latency γιατί είναι πιο βαρύ σαν πρόγραμμα.

Τα Echo drivers version 6.11b έχουν βγει πρόσφατα και δεν έχω τεστάρει αρκετά το 64 samples buffer size . Κάποια ελαφριά τραγούδια που έχω παίζουν και με αυτό άνετα , αλλά σε μερικά πολύ βαριά ακούγονται clicks. Απ’ όσες κάρτες έχω δοκιμάσει οι μόνες που παίζουν άνετα se 64 samples buffersize (ανεξάρτητα από την επεξεργαστική ισχύ) είναι οι RME .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου