Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Fender Strat mexico


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να πειράξω λίγο την fender μου. Την έχω από το 2004 και είναι το standard μοντέλο. Σκεφτόμουν να επέμβω σε δύο φάσεις.

 

1. Οι μαγνήτες είναι πολύ hot και τον τελευταίο καιρό μου φαίνεται πως τσιρίζουν πάρα πολύ. Σκεφτόμουν για harry hausel eric johnson που τους άκουσα και μου άρεσαν πολύ. Επίσης μου αρέσουν και οι signature του gilmour αλλά είναι απλησίαστοι. Τι λέτε, έχετε καμιά ιδέα για all around μαγνήτες με έμφαση στο blues, funk;

 

2. Το τρέμολο έχει μπόσικα και δεν είναι βολικό ούτε στην αίσθηση ούτε στο παίξιμο. Λέω να πάω για γέφυρα λοιπόν, έχετε καμιά ιδέα για ποιοτικό bridge χωρίς να πουλήσω το σπίτι;

 

Αν αλλάξω μαγνήτες τι πρέπει να κάνω με τα ηλεκτρικά; Θέλουν αλλαγή κι αυτά;

 

Περιμένω γνώμες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πές μας τι budget έχεις για την αναβάθμιση που θέλεις...

και δεύτερον πες τι ακριβώς ήχο θέλεις να πετύχεις με την αναβάθμιση !!!

Αλλιώς θα κάνεις αναβάθμιση για την αναβάθμιση !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πές μας τι budget έχεις για την αναβάθμιση που θέλεις...

και δεύτερον πες τι ακριβώς ήχο θέλεις να πετύχεις με την αναβάθμιση !!!

Αλλιώς θα κάνεις αναβάθμιση για την αναβάθμιση !!!

 

Ξεκινώντας από τη γέφυρα, έγραψα ότι γενικά δεν έχει ωραία αίσθηση. Το τρέμολο πρέπει να είναι σφιγμένο πάρα πολύ αλλιώς έχει μπόσικο και χάνει. Επίσης Θα ήθελα να έχει λίγο περισσότερο sustain και πιστεύω ότι με ένα καλύτερο nut και γέφυρα θα το πετύχω. Δεν βάζω όριο χρημάτων διότι δεν ξέρω πόσο αξίζει να δώσω για γέφυρα γι αυτό ρωτάω.

 

Τώρα για τους μαγνήτες. Με την fender παίζω τα πάντα εκτός από πολυ βρώμικα πράματα και για αυτό μου αρέσει. Θέλω μαγνήτες όμως λιγότερο hot για blues ή funk σε στιλ buddy guy ας πούμε.Βάζω σαν όριο τα 100-150 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Otto καλησπέρα.

Λοιπόν, ένα - ένα.

 

1. Μαγνήτες. Ένα καλό σετάκι που έχω βάλει εγώ για να πιάνω από blues μέχρι hard rock  (μη σου πω και λίγο παραπάνω) είναι της Seymour Duncan οι ssl-1. Τους ίδους ακριβώς έχει και ο Frusciante (το έμαθα πολύ αργότερα αλλά στο αναφέρω). Στην δική μου περίπτωση όμως, έχω τους δύο ssl-1 (middle, neck) και στη θέση bridge έχω τον Jb-Junior. Πολλοί επιλέγουν αντί για τον JB Jr τον ssl-5 (μονός αλλά λίγο πιο hot). Και βέβαια μπορείς να πας και με το set ssl-1 και είσαι κομπλέ.

Κάτι διαφορετικό ας σου προτείνουν οι υπόλοιποι. Πάντως οι ssl-1 είναι κλασσική λύση με συνολικό κόστος περίπου 160Ε.

Ηλεκτρικά δεν έχω αλλάξει προσωπικά εκτός από τον επιλογέα (αλλά χάλασε ο προηγούμενος).

 

2. Τρέμολο. Φυσικά και ΔΕΝ θα αλλάξεις. Όλα τα τρέμολο ειδικά σε strat έχουν μπόσικα (της fender εννοώ). Η λύση είναι απλή. Βάζεις γύρω γύρω από τις στροφές του tremolo bar από αυτή την άσπρη ταινία που έχουν οι υδραυλικοί και είσαι κομπλέ. Μία λύση ακόμα είναι λίγο βαμβάκι μέσα στην τρύπα της γέφυρας. Και οι δύο λύσεις δοκιμασμένες με άψογα αποτελέσματα.

Επίσης. Αν δεν σου αρέσει η αίσθηση ίσως πρέπει να ελέγξεις τα ελατήρια. Ανάλογα το μέγεθος των χορδών και τον τόνο κουρδίσματος, ίσως πρέπει να προσθέσεις ελατήρια ή να αφαιρέσεις. Το σύνηθες είναι τα 3.

 

3. Sustain σε strat προκύπτει σε μεγάλο βαθμό από την γέφυρα, αν δηλ. είναι flush (κολλημένη στο σώμα επιτρέποντας κίνηση τρέμολο αποκλειστικά προς τα εμπρός) ή float (ελαφρώς σηκωμένη επιτρέποντας κίνηση μπρος - πίσω). Το καθένα έχει μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα. Για περισσότερο sustain συνήθως το βέλτιστο είναι η πρώτη επιλογή. Προσωπικά δεν μου αρέσει γιατί νοιώθω όλες τις δονήσεις στο χέρι μου.

Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις γέφυρα στην στρατ. Δεν θα πετύχεις πολλά κατά την προσωπική μου άποψη. Κάτι που σε πολλούς διαφεύγει είναι το σωστό setup της strat. Αντί γι'αυτό, καταφεύγουν σε αγορές που κοστίζουν, όπως μία γέφυρα καινούρια, lock κλειδιά, nut κλπ.. Όσο για το nut, να το αλλάξεις ΜΟΝΟ αν έχει πρόβλημα. Αλλάζοντάς το δεν θα πάρεις περισσότερο sustain. Μην γελιέσαι  :-\

 

Με άλλα λόγια, αν εξαιρέσουμε τους μαγνήτες, μάλλον η strat σου θέλει σωστό setup για όλα τα υπόλοιπα.

 

Τα παραπάνω βέβαια αντιπροσωπεύουν την δική μου προσωπική άποψη, ύστερα από ώρες μελέτης setup και δοκιμών μέχρι να πετύχω το βέλτιστο (για εμένα ;) )

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Otto καλησπέρα.

Λοιπόν, ένα - ένα.

 

1. Μαγνήτες. Ένα καλό σετάκι που έχω βάλει εγώ για να πιάνω από blues μέχρι hard rock  (μη σου πω και λίγο παραπάνω) είναι της Seymour Duncan οι ssl-1. Τους ίδους ακριβώς έχει και ο Frusciante (το έμαθα πολύ αργότερα αλλά στο αναφέρω). Στην δική μου περίπτωση όμως, έχω τους δύο ssl-1 (middle, neck) και στη θέση bridge έχω τον Jb-Junior. Πολλοί επιλέγουν αντί για τον JB Jr τον ssl-5 (μονός αλλά λίγο πιο hot). Και βέβαια μπορείς να πας και με το set ssl-1 και είσαι κομπλέ.

Κάτι διαφορετικό ας σου προτείνουν οι υπόλοιποι. Πάντως οι ssl-1 είναι κλασσική λύση με συνολικό κόστος περίπου 160Ε.

Ηλεκτρικά δεν έχω αλλάξει προσωπικά εκτός από τον επιλογέα (αλλά χάλασε ο προηγούμενος).

 

2. Τρέμολο. Φυσικά και ΔΕΝ θα αλλάξεις. Όλα τα τρέμολο ειδικά σε strat έχουν μπόσικα (της fender εννοώ). Η λύση είναι απλή. Βάζεις γύρω γύρω από τις στροφές του tremolo bar από αυτή την άσπρη ταινία που έχουν οι υδραυλικοί και είσαι κομπλέ. Μία λύση ακόμα είναι λίγο βαμβάκι μέσα στην τρύπα της γέφυρας. Και οι δύο λύσεις δοκιμασμένες με άψογα αποτελέσματα.

Επίσης. Αν δεν σου αρέσει η αίσθηση ίσως πρέπει να ελέγξεις τα ελατήρια. Ανάλογα το μέγεθος των χορδών και τον τόνο κουρδίσματος, ίσως πρέπει να προσθέσεις ελατήρια ή να αφαιρέσεις. Το σύνηθες είναι τα 3.

 

3. Sustain σε strat προκύπτει σε μεγάλο βαθμό από την γέφυρα, αν δηλ. είναι flush (κολλημένη στο σώμα επιτρέποντας κίνηση τρέμολο αποκλειστικά προς τα εμπρός) ή float (ελαφρώς σηκωμένη επιτρέποντας κίνηση μπρος - πίσω). Το καθένα έχει μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα. Για περισσότερο sustain συνήθως το βέλτιστο είναι η πρώτη επιλογή. Προσωπικά δεν μου αρέσει γιατί νοιώθω όλες τις δονήσεις στο χέρι μου.

Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις γέφυρα στην στρατ. Δεν θα πετύχεις πολλά κατά την προσωπική μου άποψη. Κάτι που σε πολλούς διαφεύγει είναι το σωστό setup της strat. Αντί γι'αυτό, καταφεύγουν σε αγορές που κοστίζουν, όπως μία γέφυρα καινούρια, lock κλειδιά, nut κλπ.. Όσο για το nut, να το αλλάξεις ΜΟΝΟ αν έχει πρόβλημα. Αλλάζοντάς το δεν θα πάρεις περισσότερο sustain. Μην γελιέσαι  :-\

 

Με άλλα λόγια, αν εξαιρέσουμε τους μαγνήτες, μάλλον η strat σου θέλει σωστό setup για όλα τα υπόλοιπα.

 

Τα παραπάνω βέβαια αντιπροσωπεύουν την δική μου προσωπική άποψη, ύστερα από ώρες μελέτης setup και δοκιμών μέχρι να πετύχω το βέλτιστο (για εμένα ;) )

 

Φιλικά

 

Σε ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντηση. Θα τους ψάξω τους μαγνήτες που λες για να τους ακούσω. Η γέφυρα είναι flush και την προτιμώ έτσι. Έχω παίξει με μια αμερικάνα που ήταν ρυθμιζμένη ψηλά και το τρέμολο δε μου άρεσε καθόλου. Το δικό μου πάλι μου φαίνεται ξερό.

 

Πίστευα ότι με ένα ποιο ποιοτικό bridge και nut θα κέρδιζα σε sustain αλλά μάλλον κάνω λάθος. Κατά τα άλλα, τα κλειδιά μου αρέσουν (στους περισσότερους δεν αρέσουν) και γενικά δεν έχω πρόβλημα με ξεκουρδίσματα.

 

Οι μαγνήτες που έγραψα (haussel) πως σου φαίνονται;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης λενε οτι βελτιωνεται το sustain (δεν εχω δοκιμασει προσωπικα) και με αλλαγη tremolo block με κατι τετοιο http://guitarfetish.com/Steel-and-Brass-Tremolo-Upgrade-Blocks_c_216.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιμες παρε βαλε. value for money και ακριβος γιαυτο που θες.

http://www.northwestguitars.co.uk/tonerider-pure-vintage-stratocaster-pickup-set/

http://www.fuzzville.gr/-stratocaster/16-p.html

και τερμα τα προβληματα τζογου στην μπαρα για παντα.τη σφιγγεις με αλενακι οσο θες και τελος

http://www.ebay.com/itm/Wilkinson-Tremolo-WVCSB-For-Stratocaster-Steel-Block-/120984325805?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item1c2b3a4ead

και αμα γουσταρεις να τους ανοιξεις τα πριμα παραπανω χτηπα και 3 απο αυτα

http://www.northwestguitars.co.uk/cts-500k-split-shaft-pot-audio-taper-or-linear/

νομιζω οτι ολα μαζι ειναι ενα πολυ καλο upgrade και με σχετικα πολυ μικρο ποσο

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης λενε οτι βελτιωνεται το sustain (δεν εχω δοκιμασει προσωπικα) και με αλλαγη tremolo block με κατι τετοιο http://guitarfetish.com/Steel-and-Brass-Tremolo-Upgrade-Blocks_c_216.html

 

Δεν κατάλαβα τι αναβάθμιση μπορώ να κάνω με αυτό. Εγώ προφανώς έχω την mexico, οπότε λες να βάλω την usa; Αφού έχει άλλο spacing.

 

τιμες παρε βαλε. value for money και ακριβος γιαυτο που θες.

http://www.northwestguitars.co.uk/tonerider-pure-vintage-stratocaster-pickup-set/

http://www.fuzzville.gr/-stratocaster/16-p.html

και τερμα τα προβληματα τζογου στην μπαρα για παντα.τη σφιγγεις με αλενακι οσο θες και τελος

http://www.ebay.com/itm/Wilkinson-Tremolo-WVCSB-For-Stratocaster-Steel-Block-/120984325805?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item1c2b3a4ead

και αμα γουσταρεις να τους ανοιξεις τα πριμα παραπανω χτηπα και 3 απο αυτα

http://www.northwestguitars.co.uk/cts-500k-split-shaft-pot-audio-taper-or-linear/

νομιζω οτι ολα μαζι ειναι ενα πολυ καλο upgrade και με σχετικα πολυ μικρο ποσο

 

Για τους tonerider έχω ακούσει πολλά αλλά ποτέ δεν έχω δει κάποιον από κοντά. Επίσης θεωρώ πως τα clips στο youtube δεν είναι αντιπροσωπευτικά για τον ήχο οπότε τους φοβάμαι. Το wilkinson tremolo το έχω επίσης υπόψιν μου αλλά είναι όντως ποιοτικότερο από το default που έχω;

 

O mistral με προβλημάτισε με την επιλογή του jb (διπλός σε μονή συσκευασία ::)) για την bridge θέση. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ να την κάνω έτσι τη δουλειά. Πιστεύω πως κάθε όργανο πρέπει να έχει έναν χαρακτηριστικό ήχο και ύφος. Δηλαδή η strat πρέπει να ακούγεται σαν strat AΛΛΑ έχω δει αρκετό κόσμο που καταφεύγει σε αυτή τη λύση και μπορώ να πω πως όσες φορές ακούω αυτούς τους διπλούς μου φαίνονται πιο ωραίοι από το μονό. Οπότε βάζω και αυτή την παράμετρο για να σκεφτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Otto τους μαγνήτες που αναφέρεις δεν τους γνωρίζω, οπότε δεν θα εκφέρω άποψη. Ίσως γνωρίζουν περισσότερα οι υπόλοιποι.

 

Από κει κ πέρα, για το sustain και το tremolo block μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι ξύλου στο πίσω μέρος, ώστε να μην υπάρχει κενό. Και πάλι όμως εγώ το θεωρώ περιττό. Μεταξύ μας, μέχρι και τώρα που είμαι φανατικός του floating δεν έχω θέματα με το sustain. Με τον εξοπλισμό που έχω (όχι λάμπα και τέτοια), είμαι πολύ ικανοποιημένος. Μήπως έχεις θέμα ενισχυτή ή κατάλληλων ρυθμίσεων στον ήχο σου γενικότερα?

 

Το wilkinson τρέμολο ναι, είναι ποιοτικότερο αλλά για εμένα δεν θα δεις διαφορές στον ήχο. Άλλωστε, μην ξεχνάς πως μέχρι και τα signature μοντέλα των 2000Ε το ίδιο τρέμολο με την δικιά σου φοράνε. Γι'αυτό κι επιμένω, κάτι παίζει με το setup σου (είτε κιθάρας, είτε ήχου).

 

Τέλος, για τον μαγνήτη. Ο Jb Jr αποτελεί πλέον κλασσική λύση. Στην δική μου κιθάρα, συνδυάζω απίστευτο ήχο σε blues φάση και απίστευτα γκάζια. Αυτό που λες περί εμφάνισης, συμφωνώ μαζί σου. Η strat είναι για να παίζει με single coils. Αλλά τί να κάνουμε. Όταν δεν έχεις πολλές κιθάρες και κυρίως μέχρι να βρεις τί ζητάς, πρέπει το ένα όργανο που διαθέτεις να έχει και κάποια ευελιξία. Υπάρχει όμως και ο Ssl-5 για τη θέση bridge που σου ανέφερα πριν, ο οποίος είναι μονός. Σκέψου το, εσύ ξέρεις καλύτερα.  ;) :)

 

Όσο για το nut, σου παραθέτω την άποψη ενός απίστευτου κιθαρίστα (πρώην των blueswire) σε ερώτησή μου για την αλλαγή του nut και την επίδραση στον ήχο.

"Ναι βεβαίως. Κι εμένα αν την κιθάρα μου την κατουρήσει η γάτα μου, θα έχει απίστευτο ήχο. Φίλε μου μην ψάχνεσαι. Τα έχω δοκιμάσει όλα και στα δικά μου αυτιά δεν υπάρχει καμία διαφορά. Βάλε ένα καλό σετάκι μαγνήτες και μην ψάχνεσαι άδικα. Παίξε, παίξε, παίξε".  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου