Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Fender Strat mexico


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κατάλαβα τι αναβάθμιση μπορώ να κάνω με αυτό. Εγώ προφανώς έχω την mexico, οπότε λες να βάλω την usa; Αφού έχει άλλο spacing.

 

 

 

 

Οχι οχι,δεν ειπα αυτο.

Για αλλαγη του block ΜΟΝΟ με block αλλου υλικου,εκει στο λινκ του gfs γραφει και τις ηχητικες ιδιοτητες των 2 που πουλανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο setup και αλλαγη μαγνητών.Αν εχεις προβλημα sustain το setup ειναι ο πρωτος και κυριοτερος υποπτος.Ειδικα αν το action σου ειναι υπερβολικα χαμηλο δεν θα πρεπει να απορεις καθολου.Οσο για τα μαγνητονια που ρωτας δεν ξερω, παντως με ενα σετακι Tonerider city limits καλυπτεις πολλες τρυπες γιατι και πολυ καλης ποιοτητας ειναι,και οικονομικοτατοι,και την κλασσική strat εμφανιση εχουν αλλα και αρκετα γκαζια οταν χρειαζεται να παιξεις λιγοτερο..."vintage" πραγματακια.Αλλιως πας στο pure vintage σετακι τους και εισαι αρχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Otto τους μαγνήτες που αναφέρεις δεν τους γνωρίζω, οπότε δεν θα εκφέρω άποψη. Ίσως γνωρίζουν περισσότερα οι υπόλοιποι.

 

Από κει κ πέρα, για το sustain και το tremolo block μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι ξύλου στο πίσω μέρος, ώστε να μην υπάρχει κενό. Και πάλι όμως εγώ το θεωρώ περιττό. Μεταξύ μας, μέχρι και τώρα που είμαι φανατικός του floating δεν έχω θέματα με το sustain. Με τον εξοπλισμό που έχω (όχι λάμπα και τέτοια), είμαι πολύ ικανοποιημένος. Μήπως έχεις θέμα ενισχυτή ή κατάλληλων ρυθμίσεων στον ήχο σου γενικότερα?

 

Το wilkinson τρέμολο ναι, είναι ποιοτικότερο αλλά για εμένα δεν θα δεις διαφορές στον ήχο. Άλλωστε, μην ξεχνάς πως μέχρι και τα signature μοντέλα των 2000Ε το ίδιο τρέμολο με την δικιά σου φοράνε. Γι'αυτό κι επιμένω, κάτι παίζει με το setup σου (είτε κιθάρας, είτε ήχου).

 

Τέλος, για τον μαγνήτη. Ο Jb Jr αποτελεί πλέον κλασσική λύση. Στην δική μου κιθάρα, συνδυάζω απίστευτο ήχο σε blues φάση και απίστευτα γκάζια. Αυτό που λες περί εμφάνισης, συμφωνώ μαζί σου. Η strat είναι για να παίζει με single coils. Αλλά τί να κάνουμε. Όταν δεν έχεις πολλές κιθάρες και κυρίως μέχρι να βρεις τί ζητάς, πρέπει το ένα όργανο που διαθέτεις να έχει και κάποια ευελιξία. Υπάρχει όμως και ο Ssl-5 για τη θέση bridge που σου ανέφερα πριν, ο οποίος είναι μονός. Σκέψου το, εσύ ξέρεις καλύτερα.  ;) :)

 

Όσο για το nut, σου παραθέτω την άποψη ενός απίστευτου κιθαρίστα (πρώην των blueswire) σε ερώτησή μου για την αλλαγή του nut και την επίδραση στον ήχο.

"Ναι βεβαίως. Κι εμένα αν την κιθάρα μου την κατουρήσει η γάτα μου, θα έχει απίστευτο ήχο. Φίλε μου μην ψάχνεσαι. Τα έχω δοκιμάσει όλα και στα δικά μου αυτιά δεν υπάρχει καμία διαφορά. Βάλε ένα καλό σετάκι μαγνήτες και μην ψάχνεσαι άδικα. Παίξε, παίξε, παίξε".  ;D

 

Κοίτα έχω κιθάρα με διπλούς (gibson) οπότε καλύπτομαι από θέμα ήχου συνήθως αλλά μου αρέσει και αυτός ο jb για την fender. Δεν ξέρω ρε γαμώτο. Όσο για αυτά που λέει ο κιθαρίστας που λες, συμφωνώ απολύτως. Μη ξεχνάμε ότι η αγορά είναι άτιμο πράμα και οι πιο καλοί πελάτες σε αυτά τα είδη είναι συνήθως οι άσχετοι που απλά θέλουν να αγοράζουν για να αγοράζουν.

 

 

Οχι οχι,δεν ειπα αυτο.

Για αλλαγη του block ΜΟΝΟ με block αλλου υλικου,εκει στο λινκ του gfs γραφει και τις ηχητικες ιδιοτητες των 2 που πουλανε.

 

Got it. Thanks

 

Καλο setup και αλλαγη μαγνητών.Αν εχεις προβλημα sustain το setup ειναι ο πρωτος και κυριοτερος υποπτος.Ειδικα αν το action σου ειναι υπερβολικα χαμηλο δεν θα πρεπει να απορεις καθολου.Οσο για τα μαγνητονια που ρωτας δεν ξερω, παντως με ενα σετακι Tonerider city limits καλυπτεις πολλες τρυπες γιατι και πολυ καλης ποιοτητας ειναι,και οικονομικοτατοι,και την κλασσική strat εμφανιση εχουν αλλα και αρκετα γκαζια οταν χρειαζεται να παιξεις λιγοτερο..."vintage" πραγματακια.Αλλιως πας στο pure vintage σετακι τους και εισαι αρχοντας.

 

Πραγματικά για τους tonerider έχω ακούσει πολλά αλλά δεν θέλω να κάνω αλλαγές  για τις αλλαγές οπότε φοβάμαι να πάρω μαγνήτες που δεν έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό, καλό, καλό σετάρισμα και παίξε, παίξε, παίξε !!!

Δεν χρειάζεται καμμιά αλλαγή.... εκτός και αν στο μυαλό σου έχεις κάτι συγκεκριμένο !!!!

Οπότε δεν χρειάζεσαι γνώμες... Απλώς κάντο !!!! Μόνο έτσι θα σου φύγει η αμφιβολία !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι ποτενσιόμετρα φοράνε οι mexico του 2004, όπως αυτή που έχω; Παρατηρώ ότι το δεύτερο tone είναι αισθητά χαλαρότερο από τα άλλα (πιο γρήγορο). Πάντα ήταν έτσι αλλά τον τελευταίο καιρό έχει απογίνει. Επίσης το volume είναι αρκετά σκληρό και δε με βολεύει. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου