Προς το περιεχόμενο

Επιλογη Delay


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα κομμάτια μας έχουν διάφορες αλλαγές αλλά κυρίως σε ρυθμο(πχ απο 4/4 σε 7/4) και οχι σε tempo και κατά την διάρκεια του ίδιου κομματιού δεν νομιζω να χρειάζομαι ν αλλαζω τ tempo.Τωρα απο κομματι σε κομματι αλλη ιστορια.Γενικοτερα τ tap tempo το θεωρω συν αλλα οχι απαραιτητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Tα κομμάτια μας έχουν διάφορες αλλαγές αλλά κυρίως σε ρυθμο(πχ απο 4/4 σε 7/4) και οχι σε tempo και κατά την διάρκεια του ίδιου κομματιού δεν νομιζω να χρειάζομαι ν αλλαζω τ tempo.Τωρα απο κομματι σε κομματι αλλη ιστορια.Γενικοτερα τ tap tempo το θεωρω συν αλλα οχι απαραιτητο

απο κομμάτι σε κομμάτι αν ξέρεις σε κάθε κομμμάτι τι time να βάζεις τότε δεν το χρειάζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν και πετάλια με μνήμες όπου αποθηκεύεις τις διάφορες ρυθμίσεις για τα τραγούδια....πάντως αφού δεν έχεις πολλά φράγκα και μάλλον δεν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις ξεκίνα με ένα φτηνό και στην πορεία βλέπεις

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_digital_delay.htm

http://www.thomann.de/gr/artec_analog_delay_seadl.htm

http://www.thomann.de/gr/behringer_vm1vintage_time_machine.htm

http://www.thomann.de/gr/akai_analog_delay.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ έχω στην πεταλιέρα 2 dealy αυτή την στιγμή. Ένα παλιό Boss DM2 το οποίο έχει για μένα το πιο απίστευτο ηχόχρωμα και blending στα repeats και το χρησιμοποιώ είτε πολύ συντηρητικά ως βάθος είτε το ακριβώς αντίθετο στα πρόθυρα του oscillation και για τα ψυχεδελικά περάσματα και ένα Srtymon Brigadier που αναλαμβάνει όλες τις βρωμοδουλειές: συγχρονίζεται εκεί που κρίνω απαραίτητο με τον drummer ώστε να έχω beat sync επαναλήψεις σε τέταρτα, παρεστιγμένα, τρίηχα χωρίς καν να χρειάζεται να το πατάω μιας και "καταλαβαίνει" το strumming της κιθάρας, έχει άπειρο headroom όταν χρειάζομαι delay μετά από δέκα fuzz, μου δίνει απίστευτα μακριά delay ή άπειρες επαναλήψεις χωρίς να παλέυω με το oscillation, έχει ακόμη και spillover όταν το κλείνεις δηλαδή οι επαναλήψεις συνεχίζουν και σβήνουν φυσικά, πράγμα πολύ χρήσιμο αν το χρησιμοποιείς "περαστικά" σε ένα κομμάτι.

 

Από τα χέρια μου επίσης εχουν περάσει πάρα πάρα πολλά ακόμη.Από "νέες κυκλοφορίες" με ψήνει πραγματικά μόνο το καινουργιο της Catalinbread το οποίο τουλάχιστον στα αυτιά μου είναι πολύ πειστικό. Βέβαια μόνο σε χρήση με το setup σου μπορείς να κρίνεις αν ένα delay έχει τον ήχο, το versatility, το playability και το headroom που θέλεις κάθε φορά.

 

Η συμβουλή που εχω να σου δώσω είναι να σκέφτείς τις πιθανές χρήσεις. Ένα delay με max 300ms επαναλήψεις είναι κατα βάση χρήσιμο περισσότερο για το χρώμα και το βάθος, πολύ λιγότερο όμως χρηστικό αν θες επαναλήψεις, εκτός κι παίζεις rockabilly (σε 7/4  ;D).

 

Ένα ψηφιακό delay δεν θα έχει ποτε το φυσικό blending και την lo-fi ζεστασιά ενός DM-2. Ούτε το "wash" ενός παλιού Deluxe Memory Man.

 

Ένα αναλογικό delay θα έχει πιθανότατα θέματα με το headroom αν το χρησιμοποιείς μετά από πετάλια με μεγάλη έξοδο. Για effects loop ούτε να το συζητάμε.

 

Αν το χρησιμοποιείς αραιά και που και όχι για να χρωματίζει ολοκληρα σημεία, δεν αξίζει να δώσεις πολλά λεφτά, και με ένα παλιό Digitech των 50 ευρώ μεταχειρισμένο ή ένα Artec των 50 καινούργιο θα κάνεις μια χαρά δουλειά.

 

Αν θες διακριτές επαναλήψεις το tap tempo χρειάζεται αρκετά μιας και παίζεις με drummer και όχι με μετρονόμο.

 

Κατά τ' άλλα θα σε απέτρεπα από πετάλια όπως τα ψηφιακά Boss τα οποία έχουν κάτι στα πρίμα τους που προσωπικά με χαλάει καθώς και από αναλογικά πετάλια όπως το καινούργιο Ibanez AD9 και το MXR Carbon Copy τα οποία δεν είναι καλής ποιότητας κατά τη γνώμη μου. Επίσης θα απέφευγα ακριβά delay όπως τα TREX και του Mad Professor μιας που πια έχουν ξεπεραστεί και στα ίδια λεφτά βρίσκεις πολύ καλύτερα delay που μπορούν να πιάσουν και τον χαρακτήρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε απο τα λιγα που ξερω για Dλεει (εχω το Memory man WH και ειχα μιας πεταλιερας παλιοτερα) σε συμβουλευω να μη παρεις με τιποτα delay χωρις tap tempo. Ειναι τρομερα πρακτικο, πραγματικα αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα αναλογικό delay θα έχει πιθανότατα θέματα με το headroom αν το χρησιμοποιείς μετά από πετάλια με μεγάλη έξοδο. Για effects loop ούτε να το συζητάμε.

 

kpeyos μπορείς να επεκταθείς πάνω σε αυτό; Δώσε ένα παράδειγμα με το τι πετάλια εννοείς για την μεγάλη  έξοδο(πχ μπορώ να βρώ το μέγεθος αυτό σε εγχειρίδια των πεταλιών;Και τι εννοείς για το effect loop; Εσύ το DM-2 το παίζεις καρφί σε μονοκάναλο;) Δώσε μας τα φώτα σου :)

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε delay υπάρχουν πολλά και σου προτείνουν τα παιδιά με το κιλό.

Το 90% όμως σου αλλοιώνουν τον ήχο.

Για γκιλμουρικά κόλπα και σε προσιτή τιμή θα πάρεις το TC Electronic Flashback.

(γύρω στα 150ε)

Υπάρχει και η ακριβή του έκδοση Χ4 που έχει και presets και ΟΛΑ τα delay που θα χρειαστείς ποτέ και έναν αξιοπρεπή λούπερ. Είναι το πετάλι που θα πάρει τη σκυτάλι από το DL4 της LINE6 που ήταν μέχρι τώρα το στάνταρ πετάλι που τα κάνει όλα.

 

Κατα τ'άλλα, αν θες κάτι απλό αλλά με αναλογικό ήχο (που θα σε κάνει να λιώσεις από χαρά), δες και το Carbon Copy της MXR. Στα ίδια λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε delay υπάρχουν πολλά και σου προτείνουν τα παιδιά με το κιλό.

Το 90% όμως σου αλλοιώνουν τον ήχο.

Για γκιλμουρικά κόλπα και σε προσιτή τιμή θα πάρεις το TC Electronic Flashback.

(γύρω στα 150ε)

Υπάρχει και η ακριβή του έκδοση Χ4 που έχει και presets και ΟΛΑ τα delay που θα χρειαστείς ποτέ και έναν αξιοπρεπή λούπερ. Είναι το πετάλι που θα πάρει τη σκυτάλι από το DL4 της LINE6 που ήταν μέχρι τώρα το στάνταρ πετάλι που τα κάνει όλα.

 

Κατα τ'άλλα, αν θες κάτι απλό αλλά με αναλογικό ήχο (που θα σε κάνει να λιώσεις από χαρά), δες και το Carbon Copy της MXR. Στα ίδια λεφτά.

Να συμφωνήσω 100% για το delay της TC electronics!!! Kαταπληκτικό!!! Γνώμη μου βέβαια ότι δεν θα πάρει την σκυτάλη από το Line6 αλλά και τα 2 θα παίζουν στα ίσια ανάλογα με τις προτιμήσεις !!! Σίγουρα πάντως είναι τα 2 κορυφαία... Όλα τα υπόλοιπα έπονται !!! Αν δεις και τα guitar rigs όλων των γνωστών και αγνώστων... ένα από τα 2 θα το βλέπεις συνέχεια !!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου