Προς το περιεχόμενο

Flashback x4


Adamo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, όπως σημείωσα προηγουμένως σαφώς και ακούω διαφορές στην ηχητική ποιότητα των δυο πεταλιών (ή μάλλον τριων), κάτι που μπορεί κάποιος να δει και σε πολλά άλλα ονλάιν φόρουμ αν ψάξει λίγο. Δεν θα κάτσω να υπερ-αναλύσω το πού μπορεί να οφείλεται, καθώς το θεωρώ παντελώς άχρηστο. Αν πάντως η TC έκρινε πως το analog dry through ήταν ένα spec που άξιζε να το προσθέσει, θα πρέπει να είχε σκεφτεί πως αντικατοπτρίζει κάτι διαφορετικό, αλλιώς γιατί να μπει στον κόπο να το υλοποιήσει εξ αρχής με έξτρα κόστος και χρόνο για R&D? Αλλά και πάλι ξαναλέω πως είναι μια συζήτηση που προσωπικά θεωρώ υπερβολικά ασήμαντη. Ακούγονται όπως ακούγονται, και εν τέλει αυτό είναι που (πρέπει να) μας ενδιαφέρει κυρίως, και η τελική πληροφορία που χρειαζόμαστε.

 

Dual delays σε άλλο θρεντ για όποιον ενδιαφέρεται.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα και απο εμένα,

αυτή τη στιγμή έχω το Hazarai και θα έλεγα ότι με καλύπτει σούπερ...εξαιρετικό

 

flashback x4 : το σκέφτομαι και εγώ να το ακούσω εν ευθέτω χρόνο....γιατί διαβάζω καλά λόγια και θα ήθελα να κρίνω ακουστικά τα delay (πάνω απ' όλα ) σε σχέση με το hazarai .

Τώρα απο features είναι μάλλον λίγο πιο πρακτικό το fbχ4. βασικά:

3 presets on foot vs 8 handy &

a looper bigger 70 vs 30 sec &

expression pedal input vs 0 &

usb input vs 0.

 

anyway...είναι και λογικό μιας και το ένα είναι μοντέλο 9/2007 vs 9/2012

5 χρονάκια είναι αιώνας στο ψηφιακό κόσμο....

 

στις κριτικές του χ4 διάβασα και τα παρακάτω, εκτός απο τα καλά λόγια...

αν ισχύουν παρακαλώ σχολιάστε...αντικειμενικά  ;)

 

Breaks Easily (σε κάμποσους έσπασαν τα buttons.../ not quality materials )

Not Responsive ( presets were gone the next morning every time/sometimes)

Very Large / bad design for petalboard:23,5cm x 14,5 cm, αν ισχύει είναι σχεδόν η μισή tonelab  :o

looper:There is a short delay after each playback that makes it sound terrible - almost unusable

Thanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το ADA convertor του Repeater, ίσως να μπορείς να ακούσεις διαφορά στο σήμα σου... αν είσαι νυχτερίδα (που θα έγραφε και ο Superfunk)

 

στο επιπεδο που εχουν φτασει οι κονβερτορες στην εποχη μας δεν πρεπει να εισαι νυχτεριδα αλλα απλα για...δεσιμο.. ;D..εξαλλου υπαρχουν κορυφαια και πανακριβα πεταλια (eventide timefactor π.χ) που δεν εχουν analog dry through και ακουγονται μια χαρα...

 

τωρα για την λεγομενη ‘‘πΓιοτητα‘‘  ;D στα delay δεν ξεΒρω... ;D..εμενα και τα... ταπεινα BOSS μαμω μου ακουγονται...

 

οπως μαλλον ακουγονται και σε αυτον

 

 

στο βιντεο παιζει μονο με μια Boss GT100 ,οπως και ο δευτερος κιθαριστας του...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξες ένα chorus toneprint με ψευδοshimmer? (λέω "ψευδο"shimmer γιατί όπως έχει πει και η TC, μέχρι στιγμής σε κανένα από τα Toneprint πετάλια δεν υπάρχει pitch-shifting αλγόριθμος, αν και οι τύποι του Proguitarshop είχαν φτιάξει ένα reverb mode "σαν" και αυτό). Αν έκανες κάτι τέτοιο κι εσύ, νομίζω με τον νέο editor το σώζεις σαν preset, oπότε σαν καλός Νοϊζάριος θα το ανεβάσεις πάραυτα εδώ...  ;D

 

μάλλον δεν το εξήγησα καλά και ...εκτέθηκα

 

Εννοούσα οτι πηγαίνοντας το κουμπί Delay (σχεδόν) τέρμα αριστερά ακούγεται κι ένα ελάχιστο τρεμούλιασμα.  

 

Σχετικά με τον έδιτορ, όντως έχω την τελευταία έκδοση που σώζει toneprints.

Απλά έβαλα την tri-chorus ρύθμιση για να έχω κι ένα κουρουσάκι.

μια και το Τζογιο που κάποτε παρήγγειλα μου το έφαγε το τέρας των ταχυδρομείων...

Δεν πείραξα ιδιαίτερα τα μπλιμπλίκια (ακόμα). Σίγουρα θα πειράξω στην επόμενη ευκαιρία και αν βγεί τίποτα καλό θα το σηκώσω.

 

_offtopic παρατήρησις προς τη διοίκηση_

 

έχω Μοζίλλα 25.0.1 (σε win7_Ult x64) και παρατήρησα οτι στο noiz μπορώ να κάνω προεπισκόπηση μόνο μια φορά. Μετά μένει στο "Δημιουργία προεπισκόπησης..." μέχρι να κάνω τελικά "Αποστολή" και να τελειώνουμε...

 

το' χει παρατηρήσει κανείς άλλος?

 

_λήξη οφφτόπικ_

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Breaks Easily (σε κάμποσους έσπασαν τα buttons.../ not quality materials )

Ιντερνετικές μ$%#κίες. Όπως σε οποιοδήποτε προϊόν υπάρχουν failure rates, τα οποία μπορεί να τα διαπιστώσεις, μπορεί και όχι (εγώ πχ. δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το δικό μου Flashback - το αν κάποιος αντιμετωπίσει και μετά ξεκινήσει σταυροφορία προπαγάνδας είναι άλλη ιστορία). Το Flashback παλαιότερα (ίσως και τώρα - δεν γνωρίζω αν τους άλλαξαν) είχε ποδοδιακόπτες κανονικού "κλικ" που στηρίζονταν όχι μόνο στο σασί αλλά και στην πλακέτα, κι έτσι σε περίπτωση βλάβης του διακόπτη ήταν πιθανή η ανάγκη αλλαγής και της πλακέτας. Το Flashback X4 έχει νέους διακόπτες soft click που δεν έχουν παράλληλη στήριξη στην εσωτερική πλακέτα και αλλάζονται εύκολα. Αν και θα τους προτιμούσα να έχουν μεγαλύτερο ύψος και πιο σαφή αίσθηση στο πάτημα.

 

Not Responsive ( presets were gone the next morning every time/sometimes)
Δεν γνωρίζω. Αν είναι πρόβλημα που δεν λυθεί με firmware update, είναι κάτι που θα πρέπει να το συζητήσεις με το support.

 

Very Large / bad design for petalboard:23,5cm x 14,5 cm, αν ισχύει είναι σχεδόν η μισή tonelab  :o

Έχει το απολύτως απαραίτητο και ελάχιστο μέγεθος που απαιτείται για εύκολη πρόσβαση σε όλους τους ποδοδιακόπτες που προσφέρει, οι οποίοι φυσικά προσφέρουν το πλεονέκτημα της άμεσης πρόσβασης με ένα και μόνο πάτημα στον ήχο που θες. Σου εγγυώμαι πως είναι εξαιρετικά χειροπιαστό προτέρημα σε λάιβ καταστάσεις. Αν δεν θες τόσους διακόπτες, δεν θα πάρεις ένα Flashback Χ4.

 

looper:There is a short delay after each playback that makes it sound terrible - almost unusable
Απολύτως καμία σχέση με την πραγματικότητα. Η παραπληροφόρηση ορισμένες φορές χτυπάει τέτοια τιλτ που απορώ αν μιλάμε για το ίδιο πετάλι...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ειπα :

ανάμεσα στις πολύ καλές κριτικές , διάβασα και αυτές και

 

ΑΝ...ΑΝ ισχύουν σε κάποιον ...παρακαλώ σχολιάστε,

ακριβώς για να αποφύγουμε το τυχαίο ή την αστοχία υλικού (το πιθανότερο δηλαδή).

 

Αλλά αν έχει συμβεί κάτι σε κάποιο φίλο και εδώ ,που το έχει δουλέψει το μηχάνημα, παύει να είναι ιντερνετική μ#%$^α...

 

 

Thanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες ότι υπάρχει (κι όχι μόνο ένας...) Πχ. σε ένα αμερικάνικο φόρουμ έχω δει δυο τύπους να τρώνε μεγάλο κόλλημα με αυτό, ένας εκ των οποίων λέει πως είναι και Αθηναίος, οπότε μπορεί να τον δούμε κι από δω. Θα είναι μια απλή περίπτωση που εμπίπτει στα failure rates που υπάρχουν σε οποιοδήποτε μηχάνημα, ακόμη και σε medical grade. Oι διάφορες ιντερνετικές ραδιοαρβύλες μηδενικής αξιοπιστίας αφορούν τις υποτιθέμενες διαστάσεις πανούκλας του φαινομένου. Οποιονδήποτε ακούς να διατυμπανίζει κάτι επανειλημμένως, πρέπει αυτομάτως να σκέπτεσαι ότι πιθανόν να προσπαθεί για δικούς του λόγους να βγάλει πολύ καπνό από μια φωτιά που προσπαθεί να σε πείσει σώνει και καλά ότι υπάρχει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου