Προς το περιεχόμενο

Flashback x4


Adamo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Φίλε το πετάλι κάνει θραύση παντού πλέον καθώς αντικαθιστά το DL4 της Line 6 που ήταν το στάνταρ σε αυτή τη τιμή. Λογικά θα το βρεις εύκολα.

 

Δες και το απλό Flashback, αν δεν χρειάζεσαι πολλά και δεν θέλεις μεγάλο πετάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα,

 

Σκεφτομαι και εγω για αγορα για το συγκεκριμενο πεταλι. Εχω δει (δεν εχω παιξει ακομα) ολα τα σχετικα vid στο youtube. Μια απορια. Απο θεμα self oscillation πως τα παει?? Ειναι το βασικο μου ζητημα στα delays και επειδη το συγκεκριμενο παιρνει και expression βολευει στον ελεγχο των επαναληψεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε αυτο

 

http://www.tcelectronic.com/flashback-x4-delay-tc-electronic-oscillating-ep-3/

 

απο οτι εχω διαβασει το χ4 απο self oscillation τα παει καλα

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

Είναι το καλύτερο digital delay της αγοράς (σε αυτά τα χρήματα).

Έχεις όλα τα delay που μπορείς να φανταστείς, έχεις presets για γρήγορη αλλαγή στα λάιβ και μια αξιοπρεπή λουπιέρα.

 

Κυρίως όμως είναι και πετάλι που δεν θα σου αλλάξει τον ορίτζιναλ ήχο της κιθάρας σου.

 

 

 

 

Βασικά όλα τα παραπάνω ισχύουν ένα προς ένα. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να προσθέσω και εγώ ένα στο board στο εγγύς μέλλον, αν και αρχικά το είχα αποκλείσει λόγω μεγέθους. Από την άλλη, δεν είναι και τόσο μεγαλύτερο από ένα ξεχωριστό looper (έχω το RC-3) και ένα ακόμα delay που έψαχνα για tape emulation & modulated delay ήχους (για αυτό μάλλον προσανατολιζόμουν προς το TC Nova Repeater, που το ξαναείχα και ήταν απίστετυτο). Και έχω και τον χώρο στο board και στο power supply, άρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχοντας σχετικά πρόσφατα αποκτήσει το απλό flashback, τουλάχιστον για την ποιότητα του "ηχου" έχω να πω τα καλύτερα.

 

Όλα τα διαθέσιμα delay είναι χρησιμοποιήσιμα, και με τα toneprints κάνεις παπάδες αν έχεις όρεξη να ψαχτείς γιατί με τον editor μπορείς να φτιάξεις και εντελώς δικούς σου ήχους.

 

εγω για παράδειγμα έφτιαξα ένα ...chorus   :D

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θεμα self oscillation πως τα παει??

 

καναδυό φορές που δοκίμασα, έπαιξε καλά...  ;) 

μιλάω για το απλό, αλλά και το 4πλό θα κάνει τα ίδια

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο editor του Flashback όντως επιτρέπει τα πάντα από delay, όπως επίσης και άλλα εφφέ (2-3 διαφορετικά είδη chorus, vibrato κλπ). Chorus έβγαινε εξ αρχής και μόνο του αν βάλεις πολύ μικρή τιμή χρόνου στο modulated delay mode, αλλά επίσης υπάρχει και trichorus toneprint (που είχε βγει μάλιστα και αρκετά νωρίτερα από τον editor). Από πλευράς οscillation εξαρτάται από το mode και toneprint που θα χρησιμοποιήσεις: oρισμένα το επιτρέπουν και ορισμένα όχι. Αν θέλεις κάτι πολύ tailor made, θα πρέπει να εξερευνήσεις τον editor.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chorus έβγαινε εξ αρχής και μόνο του αν βάλεις πολύ μικρή τιμή χρόνου στο modulated delay mode

 

ναι, το 'κανα κι αυτό. Πολύ καλό είναι κι έτσι. Έχει κι ένα shimmer στο βάθος...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξες ένα chorus toneprint με ψευδοshimmer? (λέω "ψευδο"shimmer γιατί όπως έχει πει και η TC, μέχρι στιγμής σε κανένα από τα Toneprint πετάλια δεν υπάρχει pitch-shifting αλγόριθμος, αν και οι τύποι του Proguitarshop είχαν φτιάξει ένα reverb mode "σαν" και αυτό). Αν έκανες κάτι τέτοιο κι εσύ, νομίζω με τον νέο editor το σώζεις σαν preset, oπότε σαν καλός Νοϊζάριος θα το ανεβάσεις πάραυτα εδώ...  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου