Προς το περιεχόμενο

Roland TD9 - TD9kx - TD9kx2.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι νεος στη παρεα κ θα ηθελα τα "φωτα" σας. Παιζω αρκετο καιρο σε φυσικη ντραμς, αυτο το καιρο θελω να αγορασω μια ηλεκτρονικη. Κλινω προς roland 9 ,δε ξερω γιατι απλα μαρεσαν περισοτερο απο οσα βιντεακια ειδα στο yout.(ή προτεινετε μου αλλο μοντελο). κ επειδη εχω ψαχτει λιγο, εχω μερικες αποριες που πιστευω γνωμωνες κ κατοχοι των μοντελων θα με βοηθησουν ε? :)  1) ποια η διαφορα μεταξυ TD9 - TD9kx - TD9kx2 ?  2) οταν λεει version 1 και version 2 στo module, μιλαει για διαφορετικο module , η απλα γινεται αναβαθμιση στο software ( kits κτλ)? 3) Αν εχω ενα σετακι ηλεκτρονικη της roland χωρις συγκεκριμενο μοντελο, μπορω να " φορεσω" πανω του οποιδηποτε module θελω? Ειχα κ αλλες αποριες αλλα αυτες θυμαμαι προς το παρον. Ευχαριστω προκαταβολικα. Θα με βοηθουσατε πολυ με τις εμπιριες σας στο θεμα, πριν αγορασω σετακι.

roland-td9kx2.thumb.jpg.3d281dc0dbcecc594ace93f1598bafbc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1) ποια η διαφορα μεταξυ TD9 - TD9kx - TD9kx2 ?

Η βασική διαφορά είναι στα παρελκόμενα (pads). Ο εγκέφαλος (TD-9) ως μονάδα παραμένει ο ίδιος.

Τόσο το TD-9 (εγκέφαλος) όσο και τα set (TD-9K, TD-9KX, TD-9KX2 κλπ), έχουν αντικατασταθεί από τα νεότερα set TD-11K και TD-11KV καθώς και τα TD-15K και TD-15KV που είναι μεγαλύτερης κατηγορίας.

 

Τα set TD-11K και TD-11KV φοράνε τον εγκέφαλο TD-11.

Τα set TD-15K και TD-15KV φοράνε τον εγκέφαλο TD-15.

 

Τα καινούργια set έχουν περισσότερες δυνατότητες και καλύτερους ήχους.

 

2) οταν λεει version 1 και version 2 στo module, μιλαει για διαφορετικο module , η απλα γινεται αναβαθμιση στο software ( kits κτλ)?

Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να το συζητάς καθ'ότι: α) παλιό μοντέλο και β) τα νέα μοντέλα παρέχουν παραπάνω πράγματα.

 

3) Αν εχω ενα σετακι ηλεκτρονικη της roland χωρις συγκεκριμενο μοντελο, μπορω να " φορεσω" πανω του οποιδηποτε module θελω?

Σχετικά ναι. Ανάλογα τα pad κι ανάλογα τον εγκέφαλο.

Το ότι χτυπάς ένα pad και ακούς ήχο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι παίζει και σωστά...

 

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα V-Drums υπάρχουν εδώ.

 

♪♫♪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στις αγγελίες υπάρχει ένας εγκέφαλος TD-10 σε πολύ καλή τιμή (300€).

http://smart.noiz.gr/details.php?id=121269

Αρκεί να είναι και σε καλή κατάσταση, δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου