Προς το περιεχόμενο

Nils Petter Molvaer


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, συμπληρώνω ονόματα

Laurent de Wilde, γάλλο rhodes-ίσττας και πιανίστας, τρελός τζαζίστας αλλά και πολύ breakbeat τύπος. Ακούστε τις τελευταίες του δουλειές, ή και παλιότερα όπως το Time for Change. Τρελλά rhodes και εξαιρετικά beatz μαζί με ζωντανούς μουσικούς...

Επίσης, στο ίδιο στυλ, ένας σκανδιναβο-σέρβος, ονόματι Goran Kajifez. Τρομπετίστας στο στυλ του Μολβάερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ που νόμιζα ότι τα κιθαριστικά σόλο των 70s είχαν πάρει αποκάτω το Noiz ...

 

Ακούστε και το Recoloured με πολυ καλά remixes πάνω σε κομμάτια του NPM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ που νόμιζα ότι τα κιθαριστικά σόλο των 70s είχαν πάρει αποκάτω το Noiz ...

 

μη νομιζεις, κ γω αναγνωριστικο post εκανα ,για να μετρησω ποσοι ειμαστε εδω μεσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για μουσικούς του ιδίου στυλ... Πολλοί Σκανδιναυοί και πολλοί Γάλλοι κατά κύριο λόγο. Laurent De Wilde πιανίστας που παίζει ελεκτροτζαζ εξαιρετικά. No Jazz' date=' γάλλοι πιο κοντά στη dance αλλά με πολύ jazz επίσης. Goran Kaijes, γιουγκος που ζει στον βορά και φτιάχνει μουσικές α λα Μολβάερ. Μedeski Martin & Wood, στο πιο jazz funk και άλλα πολλά, όρεξη να χαλάς λεφτά[/quote']

Καταπληκτικες επιλογες!Ωραιος!Απο Mederski Martin & Wood υπαρχει ενα

πολυ ωραιο δισκακι που συμμετεχει ο Scofield,A Go-Go.Πολυ minimal καταστασεις,φανταστικοι παικτες ολοι..Τωρα βλεπω κατι βιντεακια στο utube του DeWilde με τον Fred Hamm,http://www.youtube.com/watch?v=ysK8KSL95OY πολυ ωραια συνεργασια!Ο κυριος Molvaer ειναι ιδιοφϋια αν κρινω απο οσα ακουσα..Απο τα πιο αξιολογα νεα μου ακουσματα τους τελευταιους μηνες.Ωραιο thread!

Γεια σου ρε blue.. :lol: :lol: :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης, Benoit Delbecq.Tελικα αυτοί οι Γαλλοι φτιάχνουν πολύ καλή μουσική,πέρα από την Marion Cotillard.

 

Γιάννη,μήπως τον είχες δει στο Γκαζι πριν χρόνια?

 

Γεια σου ρε blue.. :lol: :lol:

 

Γειά σου Μήτσο παραπονιάρη με το τζαζμπέις σου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blue, αν εννοείς τον Delbeck, όχι... Ειχα δει τον Julien Loureau και είχα την απίστευτη χαρά να παίζω με το γκρουπ μου μετά από αυτόν -και πριν από τους παρόμοιου στυλ Wise- στην Τεχνόπολη... Εκπληκτική εμπειρία...Οι Γαλλοι έχουν καταπληκτική σκηνή electrojazz και είναι μαζί με τους Σκανδιναβούς οι μόνοι που το κάνουν τόσο καλά αυτό το fusion...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παίδες εμείς οι electrojazzoφιλοι δεν μαζευόμαστε καμμιά μερα να γνωριστούμε και από κοντά? Να ανταλλάξουμε κανά video, mp3, κτλ κτλ? Αντε και να τζαμάρουμε...Ρίχνω ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάω την ιδέα για μόλις ξεμπερδέψω από εξετάσεις κ τότε θα σου στείλω ενα πμ να δούμε τι κ πως.

 

Μεχρι τότε θα ξέρω και αν θα ερθω με κιθάρα,σαξόφωνο ή theremin. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάω την ιδέα για μόλις ξεμπερδέψω από εξετάσεις κ τότε θα σου στείλω ενα πμ να δούμε τι κ πως.

Μεχρι τότε θα ξέρω και αν θα ερθω με κιθάρα' date='σαξόφωνο ή theremin. :D[/quote']

 

Ρε Πετρο ελα και με..αρπα! :lol: :lol: Μονο και δε με φωναξετε αν κανονισετε πρασινο jam..Υπολογιστε + εναν για την ωρα!Γουσταρω πρασινα! :D Γιέα! :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου