Προς το περιεχόμενο

Πόσο «αξιόπιστοι» μουσικοί είμαστε;


Terry RoscoeBeck5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλει κανείς άλλος ρε παιδιά να πει για την μουσική μας αξιοπιστία και τον διακόψαμε;

Μιληστε ωρε.....

 

Για την δικη σας δεν ξερω, εγω παντως ειμαι πολυ αξιοπιστο ατομο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτο που αναφερθηκε σε καποιο προηγουμενο ποστ, να προσπαθουν να συνεννοηθουν τα μελη εντος στουντιο, και ο "ανικητος" να κοπαναει-παιζει οσο οι αλλοι μιλανε ειναι  απο τα πιο εκνευριστικα πραγματα σε μια μπαντα και λογος διακοπης της συνεργασιας αν επαναλαμβανεται για καιρο παρολες τις συστασεις. 

 

Το απολυτο dealbraker ομως ειναι να μην ερχεται διαβασμενος ο αλλος.

 

Και τα 2 παρολα αυτα, δειχνουν παντελη παντελη ελλειψη σεβασμου για τα υπολοιπα μελη της μπαντας, γεγονος που θα φανει και σε πολλα αλλα θεματα, μουσικα ή μη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ΘΕΟΣ. (ειδικα εκει που μιλαει για τους δημοσιους υπαλληλους μουσικους που εχουν union mentality..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο θεμα Terry !

 

Απο την εμπειρια μου μετα την επανοδο στα ΄΄καθηκοντα'' τα τελευταια 5 χρονια.

 

Θεωρω αναξιοπιστια σε μια μπαντα

 

1.Να ερχεται καποιος/α μονο και μονο για να ξεκαυλωσει απο την ενταση της εβδομαδας

 Ενταξει ειπαμε να περναμε καλα αλλα οχι να το κανουμε παιδικη χαρα...

 

2.Να λένε ψεματα οτι εχουν μελετησει ενω φαινεται στο πενταλεπτο οτι ειναι αδιαβαστοι

 

3.Να μην ακουνε ! Δεν εννοω γενικα να μην ακουνε αλλα να αγνοουν υποδειξεις ( οχι κριτικη) και ιδεες απο αλλα μελη

 

4.Να μην ξερουν καλα το οργανο τους και να πειραματιζονται για το τι κανει το ταδε κουμπι ενω εσυ κοιτας σα χανος..

 

5.Να σκυλοβρωμαμε καθως θεωρουν οτι ειμαστε ''βρωμικη'' μπαντα..

 

6.Να βαρανε ολοι μαζι ενω η ο καθενας μονος του ενω ο αλλος κουρδιζει.Και ναι και ο ντραμερ οταν κουρδιζει θελει ησυχια παρακαλω...

 

Οταν παιζαμε μαζι μου την εδινε και αυτο το ''σιγα ρε κοιμαται ου μπεμπης..'' ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία επιπλέον ενδιαφέρουσα άποψη, από την πλευρά ενός μεγάλου μουσικού και bandleader

 

Εγώ αυτό που βλέπω ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΙΝΤΕΟ είναι ένας επιχειρηματίας να μιλάει για την επιχείρησή του και τις επενδύσεις του. Στυγνά και λογιστικά - όπως πρέπει.

Αλλά το ότι είναι bandleader και μεγάλος μουσικός, δεν κολλάει πουθενα σε αυτά που λέει. Θα μπορούσε να μιλάει για εργοστάσια χαρτιού υγείας και τους εργάτες του.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που βλέπω ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΙΝΤΕΟ είναι ένας επιχειρηματίας να μιλάει για την επιχείρησή του και τις επενδύσεις του. Στυγνά και λογιστικά - όπως πρέπει.

Αλλά το ότι είναι bandleader και μεγάλος μουσικός, δεν κολλάει πουθενα σε αυτά που λέει. Θα μπορούσε να μιλάει για εργοστάσια χαρτιού υγείας και τους εργάτες του.

 

Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω κάτι κακό στο να είναι κάποιος μεγάλος μουσικός και καλός/πετυχημένος "επιχειρηματίας" ταυτόχρονα. Ιδιαίτερα αυτόν που είναι παραγωγικός, ξέρει τι ζητάει, ξέρει πως θα το πάρει και γενικά "τό 'χει" από παντού.

Για την ακρίβεια (στην Ελλάδα που ζω) τον προτιμώ περισσότερο από εκείνον που παριστάνει το μαέστρο/ηγήτορα της μπάντας που το μόνο που έχει καταφέρει είναι να παίζει για τα γκαρσόνια των συνοικιακών cafe - clubs. Επίσης τον προτιμώ από τον μέθυσο, μποέμ, τεμπέλη, ψευτό-loser, φαφλατά, ψωνισμένο ταλεντάκι, που ενώ ισχυρίζεται ότι "είμαστε πρώτα απ' όλα μια καλή παρέα" και "όλοι για έναν κι ένας για όλους" στην πρώτη ευκαιρία θα κανονίσει για πάρτη του άλλη αμοιβή ή θα πουλήσει τη μπάντα επειδή είχε μια καλύτερη πρόταση από κάπου αλλού ή θα συμπεριφέρεται σαν να είναι το κέντρο του σύμπαντος και όλοι οι υπόλοιποι δορυφόροι.

Υπάρχουν βέβαια και μπάντες παρεϊστικες που παίζουν, πίνουν, διασκεδάζουν και γενικά περνάνε καλά είτε έχουν έναν ακροατή είτε χίλιους. Το θέμα είναι πως συνήθως αυτές οι μπάντες απλώς αναπαράγουν τη μουσική άλλων, κάποιες επιτυχημένα, κάποιες όχι, ή συνήθως στερούνται έμπνευσης και ταλέντου, όπως ειπώθηκε και σε προηγούμενα post.

Είναι επίσης μπάντες που συνήθως δεν θα προσφέρουν τίποτα καινούργιο στο κόσμο. Κακό δεν είναι, μα απ' την άλλη δεν θα μπορούσα ποτέ να συγκρίνω  μια τέτοια μπάντα, με αυτή του Zappa, του Bowie ή του Prince για παράδειγμα. Σε κανένα επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απ τη μερια μου δινω μεγαλη σημασια στη λογικη, στην "αυρα" (να το πω ετσι) και στην επικοινωνια ( "λεκτικη" και "μουσικη") των μελων μιας μπαντας....

 

ξερεις γενικα τι δεν πρεπει να κανεις και εαν οχι , με την επισημανση απο καποιον αλλο καταλαβαινεις...

 

 

η αυρα σιγουρα μετραει στο ποσο δημιουργικος εισαι στο μουσικο μερος...

 

 

γενικα κανουμε αυτο που μας εξηταρει στο απειρο! παιζουμε μουσικη! και ακομα καλυτερα, παιζουμε μουσικη μαζι με αλλα ατομα ταυτοχρονα! το συναισθημα μετα απο καθε συναντηση πρεπει να ειναι : πηγα εκει καποιες ωρες και κ@@@@σα ρε φιλε με τις μουσικαρες που παιζαμε! αυτα ειναι ! αχχααχχα

 

 

υπαρχουν πολλοι παραμετροι οι οποιοι θα εμποδισουν αυτο το συναισθημα (π.χ δυσκολια στην εκμαθηση καποιων κομματιων, κακη διαθεση, νευρα  κτλ κτλ) που σιγουρα υπαρχουν αυτα σε ενα σχημα! αλλα πανω απο ολα πρεπει να εχουμε αυτο στο μυαλο μας! οταν σε ενα σχημα ισχυουν τα παραπανω για μενα ειναι επιτυχια!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*sÞea®head™³ '00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω κάτι κακό στο να είναι κάποιος μεγάλος μουσικός και καλός/πετυχημένος "επιχειρηματίας" ταυτόχρονα. Ιδιαίτερα αυτόν που είναι παραγωγικός, ξέρει τι ζητάει, ξέρει πως θα το πάρει και γενικά "τό 'χει" από παντού.

 

+1000

 

Αλλωστε μη γελοιομαστε σχεδον ΟΛΟΙ οι γνωστοι μουσικοι που θαυμαζουμε ΕΙΝΑΙ και τρομεροι επιχειρηματιες (Bowie,Stones,Mc Cartney,Who,Floyd ειναι καποια ονοματα που μου ερχονται στο μυαλο...)..αλλωστε οποιος εχει ασχοληθει εστω και λιγο με το ..αθλημα ξερει πολυ καλα οτι το να εισαι μονο καλος και ταλαντουχος μουσικος/συνθετης ΔΕΝ φτανει..θελει και πολλες αλλες δεξιοτητες και ικανοτητες και παρα πολυ δουλεια (δημοσιες σχεσεις,τρεξιματα κτλ κτλ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου