Προς το περιεχόμενο

DADGad κούρδισμα


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ και πάλι το νοϊζικό φόρουμ! 

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

 

ποια είναι τα τεχνικά/παικτικά οφέλη, που μπορώ να αποκομίσω, αν κουρδίσω την κιθάρα μου σε DADGad, δεδομένου ότι δε θέλω να παίξω με slide και μουσικά προσανατολίζομαι σε πιο heavy rock ακούσματα;

 

Ευχαριστώ!

 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καντίνια ανοικτά, βολεύουν για πολύ ωραίες drone συγχορδίες μιας και θα είναι πάντα εντός κλίμακος και σε commercially εύηχες θέσεις.

Η ανοικτή G μπορεί να βοηθήσει σε αρπισμούς, δίνοντας μια παραπάνω φωνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Σε συγχορδίες (και ειδικότερα powerchords) καταλαβαίνω πως βοηθάει, είτε στα καντίνια είτε στις μπάσες χορδές.

 

  Ωστόσο, σε τύπου solos, θα χρειαστεί να μάθω τις κλίμακες από την αρχή η αρκεί να τις παίζω στις "μεσαίες" χορδές?Αυτό το κούρδισμα, δηλαδή, είναι μονο για συγχορδίες και αρπίσματα, ενώ δεν ενδείκνυται για solos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα συν για τετοιες μουσικες ειναι και οτι τα power chords στην D μπασα ειναι πλεον απλα ενα μινι μπαρε και παιζονται με ενα δαχτυλο. Κανει αρκετα riff πιο ευκολοπαικτα, πιο fluent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορεις να παιξεις πιο ευκολα αναγεννησιακό ρεπερτόριο ;D

 

sorry για το οφτοπικ, συνεχιστε..

θα παίζεις και κέλτικα και με την ηλεκτρική θα γίνονται celtic-goth ;D ;D ;D

Sorry και εγώ.

Το DADGAD κούρδισμα είναι καταπληκτικό, εγώ το χρησιμοποιώ μόνιμα στην ακουστική μου. Δεν ξέρω πως θα είναι στην ηλεκτρική, ίσως να βγάζει τρομερά ακόρντα, αλλά μάλλον θα σε δυσκολεύει στα σόλο μιας και θα πρέπει να κάνεις ένα άλμα ενός τόνου πηγαίνοντας από την σολ στην σι (που γίνεται λα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχήν, σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις σας!

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο site, όπου μπορώ να βρω κλίμακες και συγχορδίες για DADGad?

 

ελαφρώς off topic:ποιο είναι το κούρδισμα "evil DADGad" και που διαφέρει/υπερτερεί (αν υπερτερεί) από το DADGad?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχήν, σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τις απαντήσεις σας!

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο site, όπου μπορώ να βρω κλίμακες και συγχορδίες για DADGad?

 

ελαφρώς off topic:ποιο είναι το κούρδισμα "evil DADGad" και που διαφέρει/υπερτερεί (αν υπερτερεί) από το DADGad?

 

Πάτα μια στο γούγλι dadgad  και θα ανοίξουν εκατοντάδες σελίδες .

Το παίξιμο σε άλλο κούρδισμα σου ανοίγει νέες πόρτες ,λειτουργεί αναζωογονητικά  ;D

Εγώ δουλεύω σε open g  και πλέον έχω μόνιμα κουρδισμένες μια ηλεκτρική και μια ακουστική ,παράλληλα με άλλο ένα ζεύγος κιθάρες σε κανονικό τόνο. Έχω κι ένα γιουκαλίλι  ;D. Συγχρόνως προσπαθω να μάθω και δαχτυλισμούς ,μια χαρά φραπές βγαίνει, αν συνυπολογίσεις πως μαθαίνω και το DAW,μαζί με ολίγη από πιάνο,προγραμματισμό τυμπάνων  ;D ;D ;D.Αισχάτως προέκυψα και σκηνοθέτης οβινδεοπαραγωγός ,τι να λέμε  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτα μια στο γούγλι dadgad  και θα ανοίξουν εκατοντάδες σελίδες .

 

Σαφώς, απλά έλεγα μήπως υπάρχει κάτι προτεινόμενο.   8) :P :)

 

edit το χρησιμότερο site που βρήκα είναι το παρακάτω, όπου ορίζεις πάνω αριστερά το κούρδισμα που θέλεις:

http://www.looknohands.com/chordhouse/guitar/index_rb.html

 

Εγώ δουλεύω σε open g  και πλέον έχω μόνιμα κουρδισμένες μια ηλεκτρική και μια ακουστική ,παράλληλα με άλλο ένα ζεύγος κιθάρες σε κανονικό τόνο. Έχω κι ένα γιουκαλίλι  ;D. Συγχρόνως προσπαθω να μάθω και δαχτυλισμούς ,μια χαρά φραπές βγαίνει, αν συνυπολογίσεις πως μαθαίνω και το DAW,μαζί με ολίγη από πιάνο,προγραμματισμό τυμπάνων  ;D ;D ;D.Αισχάτως προέκυψα και σκηνοθέτης οβινδεοπαραγωγός ,τι να λέμε  ;D

 

Υπερπαραγωγή σε κόβω..τύφλα να'χει ο Spielberg ... o Eisenstein  :P :P :P ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα  συνφορουμιτες. Με  εκπληξη ειδα  αυτο το  θρεντ . Kαι  αυτο γιατι  και εγω ανακαλυψα  προσφατα  αυτο το κουρδισμα   προσπαθοντας  να  ξεφυγω  απο το τελμα που  ειχα φτασει  στο κανονικο κουρδισμα που οτι  και  να  επαιζα μου  φανηκε το ιδιο.   Κουρδιζοντας  σε   gaddad  ειδα   με τισ  υπαρχουσες  γνωσεις μου να παιζω πολυ ενδιαφεροντα στα  αυτια μου. Ειδικοτερα  στα   arpeggia ποy ολoi  λιγο πολλοι κολλαμε....  στο You tube  βρεικα  απειρα .....

 

  Eνδιαφερον  εχουν τοσο τα  ακορντα οσο  και τα   arpeggia  σε  δυο  χορδες  και μια   ανοιχτη    την  Σολ !!!   εαν εισαι  φαν  toυ   post  rock  και  αναρωτιεσαι πως  παιζουν  αυτα  τα  πανεμορφα  κουδουνατα arpeggia  και  τα  βαρια  ξεσπασματα  οι     God  is  an  astronaut,  russian  circles   Mogwai..μην   paς  parapera....  Οντος  εχει  ενα  μειονεκτημα  δεν μπορεις να παιξεις " πεντατονικη"  αλλα  εαν εισαι  μυημενος  στην απλοτητα του  σολου σε  μια  δυο    χορδες  αυτο  δεν   θα  ειναι προβλημα.  

 

??? ::)

 

This goes to eleven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου