Προς το περιεχόμενο

Guitar Neck Facts


marmelaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θιγει καποια (debatable) issues τα οποια συζητιουνται σελιδες ατελειωτες σ' αυτο και αλλα αντιστοιχα fora.

α... και 'xcuse his french, eh?  :)

 

Guitar Neck Facts For Dumb Mother Fuckers By Scott Grove

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκεί που παίζει unplugged τις χορδές λέει ότι δεν ακούει διαφορά και η διαφορά είναι εμφανέστατη ακόμα και μέσα από το Youtube. Well who is the Deaf MoFo now...? (Μέχρι εκεί άντεξα τις red-neck-ίες του...)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω αυτο ειπα οταν το ακουσα! Μετα ομως λεω, ρε μηπως φταει οτι δεν ειναι κουρδισμενες το ιδιο; (το επεσημανε κι αυτος μετα)

Αν απλα το ακους χωρις να το βλεπεις καταλαβαινεις ποια ειναι ποια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα κουρδίσματος. Είναι θέμα "κομπρεσαρίσματος" του ήχου.

 

Και να φανταστείς ότι εγώ δεν είμαι των κσύλων.Μπορεί κάλλιστα η διαφορά να έρχεται π.χ. από το σετάρισμα. Αλλά διαφορά υπάρχει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω αυτο ειπα οταν το ακουσα! Μετα ομως λεω, ρε μηπως φταει οτι δεν ειναι κουρδισμενες το ιδιο; (το επεσημανε κι αυτος μετα)

Αν απλα το ακους χωρις να το βλεπεις καταλαβαινεις ποια ειναι ποια;

τοτε ειναι μακακας!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα κουρδίσματος. Είναι θέμα "κομπρεσαρίσματος" του ήχου.

 

Και να φανταστείς ότι εγώ δεν είμαι των κσύλων.Μπορεί κάλλιστα η διαφορά να έρχεται π.χ. από το σετάρισμα. Αλλά διαφορά υπάρχει.

 

Ναι, θα μπορει επισης να εχει να κανει και με τη θεση του μικροφωνου της καμερας.

 

Μ' αρεσει που πιο κατω αναφερει το θεμα των inlays. Δεν ηξερα οτι καποιοι τα θεωρουν υπαιτια για διαφορα στον ηχο. Τουλαχιστον εδω δεν θυμαμαι να εχει αναφερθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ποιο απλο...παρε ΜΙΑ κιθαρα παιξε 5 πχ ηχητικα  δειγματα αλλα πες στους...ειδημονες οτι η μια ειναι maple η αλλη rosewood η αλλη ebony η  wenge κτλ κτλ κτλ.... ποσο στοιχημα οτι ολοι θα ακουνε διαφορες και θα σου κανουν και αναλυσεις για το καθε ηχητικο δειγμα(παροτι ειναι το ιδιο ;D) εδω η ατακα ειναι καλυτερη εδω ο ηχος ειναι ποιο κομπρεσαρισμενος κτλ κτλ κτλ αμα βρεθει καποιος που να πει παιδια ειναι η ιδια κιθαρα να μου τρυπησετε την μυτη ;D.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα ξέρω: Και τα δύο τα κιθαρόνια τα fender είναι τρέλα. Τι ωραία χρώματα ρε γμτ.

 

YΓ. Γουστάρω το μαλλί με την ισιωτική. Ό,τι να 'ναι.

ΥΓ2. Το δωμάτιο αυτό είναι ό,τι πιο κοντινό στον παράδεισο μπορώ να σκεφτώ τώρα  ;D ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ποιο απλο...παρε ΜΙΑ κιθαρα παιξε 5 πχ ηχητικα  δειγματα αλλα πες στους...ειδημονες οτι η μια ειναι maple η αλλη rosewood η αλλη ebony η  wenge κτλ κτλ κτλ.... ποσο στοιχημα οτι ολοι θα ακουνε διαφορες και θα σου κανουν και αναλυσεις για το καθε ηχητικο δειγμα(παροτι ειναι το ιδιο ;D) εδω η ατακα ειναι καλυτερη εδω ο ηχος ειναι ποιο κομπρεσαρισμενος κτλ κτλ κτλ αμα βρεθει καποιος που να πει παιδια ειναι η ιδια κιθαρα να μου τρυπησετε την μυτη ;D.....

 

Είχα κάνει τέτοιο κόλπο σε ωδείο με κάτι φίλους. Πήραμε μια bullet, τη φτιάξαμε με νέα κλειδιά, σετάπ και σβήσαμε κάθε λογότυπο. Παίζει live ο φίλος μια χαρά με τη bullet και να είναι τώρα 3 πτυχιούχοι κιθαριστές που έχουν ακούσει πάμπολλες ηλεκτρικές, ksyla και ακουστικά όργανα και να λένε: "τι μαμάτο όργανο ήταν αυτό!" "σε ποιο μάστορα την έφτιαξες?" "Τι ξύλα φοράει? Warmoth neck? Πολύ καλός συνδυασμός!" και άλλα τέτοια. 

Μέχρι που τους δείξαμε φωτό με το making of και μαζεύτηκαν λίγο... Άκουσαν ό,τι ακούσαμε και οι υπόλοιποι μη-"ειδικοί" εκείνη τη βραδιά: ένα καλό παίκτη που ξέρει τον ήχο του και έπαιξε με φρεσκο-καλοσεταρισμένη κιθάρα. That's all folks!

Το είπε κι ο συλλέκτης στο τέλος του vid: αν σπαταλούσαμε τον ίδιο χρονο σε practice αντί για κράξιμο, θα παίζαμε "παπάδες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει τέτοιο κόλπο σε ωδείο με κάτι φίλους. Πήραμε μια bullet, τη φτιάξαμε με νέα κλειδιά, σετάπ και σβήσαμε κάθε λογότυπο. Παίζει live ο φίλος μια χαρά με τη bullet και να είναι τώρα 3 πτυχιούχοι κιθαριστές που έχουν ακούσει πάμπολλες ηλεκτρικές, ksyla και ακουστικά όργανα και να λένε: "τι μαμάτο όργανο ήταν αυτό!" "σε ποιο μάστορα την έφτιαξες?" "Τι ξύλα φοράει? Warmoth neck? Πολύ καλός συνδυασμός!" και άλλα τέτοια. 

Μέχρι που τους δείξαμε φωτό με το making of και μαζεύτηκαν λίγο... Άκουσαν ό,τι ακούσαμε και οι υπόλοιποι μη-"ειδικοί" εκείνη τη βραδιά: ένα καλό παίκτη που ξέρει τον ήχο του και έπαιξε με φρεσκο-καλοσεταρισμένη κιθάρα. That's all folks!

Το είπε κι ο συλλέκτης στο τέλος του vid: αν σπαταλούσαμε τον ίδιο χρονο σε practice αντί για κράξιμο, θα παίζαμε "παπάδες".

 

Ετσι ακριβως.Πριν το making of..."πολυ ωραιο εργαλειο,η καλη κιθαρα κελαιδαει ρε παιδι μου το βλεπεις" ;D μετα το making of και την φαπα "μμμ ναι τωρα που το λες κατι ειχα παρει χαμπαρι οτι εχανε στο low end ::)" γιαυτο και κανεις δεν γουσταρει τετοια τεστακια...γιατι αποκαλυπτεται τι πραγματικα ακουει και τι νομιζει οτι ακουει ;).Ειδικα κιολας αμα εχει ξοδεψει μια περιουσια για την...τεραστια ηχητικη διαφορα...τοτε νιωθει μα..κας ;D.

 

Παντως οποιος πιασει το νοημα-shut up and play yer guitar-το επιασε.Οι υπολοιποι το..βιολακι τους...καποια πραγματα δεν προκειται να αλλαξουν ποτε ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου