Προς το περιεχόμενο

Με τι σειρα να βάλω τα πεταλάκια μου..???..


B_Osiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους...Είμαι καινούριο μέλος στο Noiz , όπως επίσης ειμαι και καινούριος στο άθλημα της ηλεκτρικής κιθάρας...παίζω πολλά χρόνια ακουστική και αποφάσισα να μαθω να παίζω ηλεκτρική...Πήρα λοιπον μια Fender Telecaster American Special απο την οποια ειμαι πολύ ευχαριστημένος...έχω λοιπον και τα εξής πετάλια και θα ήθελα την Βοήθεια σας για να μου πειτε με ποια σειρά να τα βάλω....

 

Boss equallizer

Boss Delay dd3

MXR Distortion Badass

MXR overdrive

Roctron Wah

Behringer Ultra Tremolo

Boss Acoustic simoulator

Harley Benton Tuner

 

Αυτά τα ολίγα......Σας ευχαριστώ προκαταβολικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως απο κατω σου θα βρεις πολλες απαντησεις για το θεμα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς να ψάξεις στο google ή στα θέματα από κάτω για να πάρεις μια ιδέα.

 

πχ: συνήθως πρώτα στην αλυσίδα πάνε τα drives και μετά τα εφέ

 

Όμως τίποτα δεν είναι λάθος. Όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις να πετύχεις.

Ίσως μοιάζει περίεργο να έχεις πρώτο το reverb ας πούμε και μετά τα drives (έτσι τα έχω εγώ), αλλά όπως σου είπα και πριν δεν υπάρχει λάθος και σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτο το reverb ας πούμε και μετά τα drives

Να κάτι που δεν είχα δοκιμάσει και έχει την πλάκα του!με κάνει και νευριάζω!! >:( >:( >:(

τσέκαρε και αυτό το σάιτ αν και δεν είναι ενημερωμένο http://vintage.guitargeek.com/rigview/293/

και άμα πιάνεις τα αγγλικά δες αυτήν την σειρά βίντεο

Rig Rundown

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένεις από εμάς να σου πούμε με ποιά σειρά θα τα βάλεις;Εμείς θα παίξουμε ή εσυ;  ???

 

Ένα από τα πολύ ωραία του hobby που διαλέξαμε -μεταξύ άλλων- είναι η δυνατότητα να πειραματιζόμαστε  με μόνο περιοριστικό παράγοντα την φαντασία μας. (τι κλισέ... ;D Ισχύει όμως!) Θα μπορούσα να σου πω με ποιά σειρά να τα βάλεις,αλλά κάτσε και πειραματίσου,αξίζει τον κόπο. ;)

 

Πάντως αν θέλεις και επιμένεις να έρθω να παίξω εγώ,βάλτα με την εξής σειρά:  ;D

 

1 Tuner

2 OD

3 Wah

4 EQ

 

Tα άλλα δεν τα (πολυ)χρειάζομαι.Ευχαριστώ. ;D

 

(Βέβαια,δεν μας είπες το σημαντικότερο όλων:Ti ενισχυτή έχεις και ειδικά αν έχει loop...  ;))

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως ηρθες φιλε!!!

κοιτα οπως τα λες κατα τον τετριμενο τροπο θα πρεπε να παει

 

κιθαρα--->κουρδιστηρι---->wah---->overdrive---->distortion--->tremolo--->Delay

 

τωρα το eq μπορεις να το βαλεις ειτε στην αρχη ειτε στο τελος,εγω το βαζω τελος παντα ανοιχτο,η μπορεις να το βαλεις στην λουπα του ενισχυτη και να το χρησιμοποιεις ως booster για σολο.

Γενικα πρεπει τα drive να ειναι πρωτα και μετα τα modulation,τωρα με τι σειρα θα βαλεις τα modulation ειναι δικο σου θεμα ωστε να καταλαβαεις απολυτα πως επηρεαζει η σειρα.

 

το acoustic simulator θα λεγα να μην το πατησεις ουτε μιση φορα.Ειναι δυνατον να παιζεις ακουστικη και να συμβιβαστεις με την ψηφιακοποιηση της?? ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ ρε παίδες για τις πληροφορίες και τα βίντεο και όλα...Εννοείται πως την ψάχνω και εγω την ακρη , απλα ακομα δεν μπορώ να καταλαβαω την λεπτομέρια στο ήχο και ειπα μηπως εχει σημασια η σειρα και κανω κατι λαθος...Οπως σας ειπα , ειμαι ασχετος ακομα με τα πετάλια , τους ενισχυτες κτλ...Ο ενισχυτης που εχω προς το παρον ειναι ο Marshall MG 30 DFX...Αλλα μολις μπορέσω θα παρω κατι καλύτερο...Να ' στε καλά όλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ ρε παίδες για τις πληροφορίες και τα βίντεο και όλα...Εννοείται πως την ψάχνω και εγω την ακρη , απλα ακομα δεν μπορώ να καταλαβαω την λεπτομέρια στο ήχο και ειπα μηπως εχει σημασια η σειρα και κανω κατι λαθος...Οπως σας ειπα , ειμαι ασχετος ακομα με τα πετάλια , τους ενισχυτες κτλ...Ο ενισχυτης που εχω προς το παρον ειναι ο Marshall MG 30 DFX...Αλλα μολις μπορέσω θα παρω κατι καλύτερο...Να ' στε καλά όλοι...

Κατά την ταπεινή μου άποψη, ένας καλύτερος ενισχυτής θα αναδείξει (πάρα) πολύ καλύτερα τα πετάλια σου.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου