Προς το περιεχόμενο

Mutable Instruments Sruthi-1 DIY MonoSynth


PhrygianDominant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν διαβαζουμε για ενα όργανο ότι είναι buggy, καλό ειναι να ελεγχουμε τις ημερομηνιες που γραφτηκαν αυτα. Δεν ξερω για το blofeld, αλλα εχω συναντήσει πολλές φορές στην αναζητηση μου αναφορες σε μηχανηματα απο τις πρωτες μερες κυκλοφοριας του, ενω αυτο που κυκλοφορεί εκεινη τη στιγμή εχει τουλάχιστον 2-3 αναβαθμίσεις...Δε νομιζω να το εχουν αφήσει τόσα χρόνια με bugs.

 

Οσο για την επιλογή μεταξύ των δύο...ανάλογα με το τι χρειάζεσαι να κάνεις. Είναι τόσο διαφορετικά μεταξύ τους, που η απαντηση είναι πολυ ευκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οταν διαβαζουμε για ενα όργανο ότι είναι buggy, καλό ειναι να ελεγχουμε τις ημερομηνιες που γραφτηκαν αυτα. Δεν ξερω για το blofeld, αλλα εχω συναντήσει πολλές φορές στην αναζητηση μου αναφορες σε μηχανηματα απο τις πρωτες μερες κυκλοφοριας του, ενω αυτο που κυκλοφορεί εκεινη τη στιγμή εχει τουλάχιστον 2-3 αναβαθμίσεις...Δε νομιζω να το εχουν αφήσει τόσα χρόνια με bugs.

 

Οσο για την επιλογή μεταξύ των δύο...ανάλογα με το τι χρειάζεσαι να κάνεις. Είναι τόσο διαφορετικά μεταξύ τους, που η απαντηση είναι πολυ ευκολη.

 

Καλησπέρα neeq,

 

Πρόσφατα ακόμα διάβαζα πως κάποια bugs του Blofeld δεν έχουν λυθεί ακόμα, μπορεί να έχουν λυθεί πολλά, σίγουρα. Μου αρέσουν και τα δύο σαν ήχος και specs αλλά η ουσιαστική διαφορά για εμένα είναι πως το ένα είναι πολυφωνικό και το άλλο μονοφωνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει ή όχι σαν spec, αλλά επισης το ένα είναι full analog και το άλλο digital. Τώρα εξαρτάται τί ήχους θες να βγάλεις. Το mopho εξειδικεύεται στους bass και lead ήχους, ενώ το blofeld, λόγω πολυφωνίας κιόλας, έχει και pads κτλ.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει πως το Blofeld είναι buggy :/

Εγω παλι (το) εχω ακουσει (σπιτι μου) οτι το Blofeld γ@μ@ει και δερνει! ;D

 

Μου αρέσουν και τα δύο σαν ήχος και specs αλλά η ουσιαστική διαφορά για εμένα είναι πως το ένα είναι πολυφωνικό και το άλλο μονοφωνικό.

Αυτο καταλαβες απο τα specs?2894558.png

Η πραγματικοτητα ειναι οτι το Blofeld ειναι κατι ετη φωτος καλυτερο απο το Mopho.

Μιλαμε για ενα ψηφιακο VA/Wavetable πολυφωνικο synth με φοβερη sound engine.

Η Waldorf με τo συγκεκριμενο μοντελο ανεβασε τον πηχη και εκτος απο την πολυ δυνατη sound engine προσθεσε και 60MB RAM για να φορτωνει ο χρηστης τα δικα του samples και wavetables που εχει φτιαξει με τον αναλογο editor και να τα επεξεργαζεται.

Οπως καταλαβαινεις το μηχανημα κατατασσεται σε αλλη κατηγορια.

 

Μη σε μπερδευει η τιμη του (που ειναι αστεια), το Blofeld ειναι ενα φανταστικο synth με τεραστιες δυνατοτητες επεξεργασιας του ηχου και δεν μπορει να συγκριθει_τουλαχιστον απο καθαρα τεχνικης πλευρας_με κανενα αναλογικο μονοφωνικο ή πολυφωνικο synth.

 

ΥΓ:

Αν τελικα καταληξεις στο Blofeld desktop, να ξερεις οτι τα 60MB RAM ειναι κλειδωμενα και μπορεις να τα ξεκλειδωσεις αγοραζοντας με 99 ευρω την "License SL Sample Upgrade".

http://www.thomann.de/gr/waldorf_blofeld_license_sl_sample_upg.htm

 

Το Blofeld keyboard εχει ξεκλειδωμενα τα 60MB, και θα στο προτεινα για αγορα αντι του desktop γιατι ειναι κουκλακι, εχει πολυ καλο πληκτρολογιο με aftertouch και ειναι κατασκευασμενο σαν τανκ.

Βεβαια αν βιαζεσαι και δεν εχεις τα λεφτα για την keyboard εκδοση, και η desktop μια χαρα ειναι. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι (το) εχω ακουσει (σπιτι μου) οτι το Blofeld γ@μ@ει και δερνει! ;D

Αυτο καταλαβες απο τα specs?2894558.png

Η πραγματικοτητα ειναι οτι το Blofeld ειναι κατι ετη φωτος καλυτερο απο το Mopho.

Μιλαμε για ενα ψηφιακο VA/Wavetable πολυφωνικο synth με φοβερη sound engine.

Η Waldorf με τo συγκεκριμενο μοντελο ανεβασε τον πηχη και εκτος απο την πολυ δυνατη sound engine προσθεσε και 60MB RAM για να φορτωνει ο χρηστης τα δικα του samples και wavetables που εχει φτιαξει με τον αναλογο editor και να τα επεξεργαζεται.

Οπως καταλαβαινεις το μηχανημα κατατασσεται σε αλλη κατηγορια.

 

Μη σε μπερδευει η τιμη του (που ειναι αστεια), το Blofeld ειναι ενα φανταστικο synth με τεραστιες δυνατοτητες επεξεργασιας του ηχου και δεν μπορει να συγκριθει_τουλαχιστον απο καθαρα τεχνικης πλευρας_με κανενα αναλογικο μονοφωνικο ή πολυφωνικο synth.

 

ΥΓ:

Αν τελικα καταληξεις στο Blofeld desktop, να ξερεις οτι τα 60MB RAM ειναι κλειδωμενα και μπορεις να τα ξεκλειδωσεις αγοραζοντας με 99 ευρω την "License SL Sample Upgrade".

http://www.thomann.de/gr/waldorf_blofeld_license_sl_sample_upg.htm

 

Το Blofeld keyboard εχει ξεκλειδωμενα τα 60MB, και θα στο προτεινα για αγορα αντι του desktop γιατι ειναι κουκλακι, εχει πολυ καλο πληκτρολογιο με aftertouch και ειναι κατασκευασμενο σαν τανκ.

Βεβαια αν βιαζεσαι και δεν εχεις τα λεφτα για την keyboard εκδοση, και η desktop μια χαρα ειναι. 8)

 

Τα ξέρω όλα αυτά που λες, έχω ακούσει πολλά clips και έχω διαβάσει πολλά reviews. Όντως είναι φοβερό synth ! Θέλω κάτι σε desktop/module για να το χρησιμοποιήσω με το midi controler/keyboard που έχω ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου