Προς το περιεχόμενο

Χορδές Ηλ. Κιθάρας


Pavlos.Sage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες να κρατάνε,τότε όπως είπαν όλοι,όταν τελειώνεις το παίξιμο πάντα να σκουπίζεις με ένα πανάκι την χορδή από πάνω ως κάτω..Όσο για το θέμα των χορδών που χρησιμοποιώ Elixir Nanoweb και μου κρατάνε αρκετούς μήνες :D

Νιώσε την δύναμη του Black Dragon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιες χρησιμοποιείται?

 

Αυτες που βρισκω ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ στο ebay...μια και αφου τις αλλαζω καθε 10-12 ωρες παιξιματος η...μακροζωϊα τους δεν με αφορα (ετσι κι αλλοιως δεν ΥΠΑΡΧΕΙ χορδη που να μην ακουγεται ψοφια και να μη χανει σε intonation μετα απο 12 ωρες παιξιματος)

 

Συνηθως χρησιμοποιω 10-46 Ernie Ball Reg.Slinkies,GHS BOOMERS ή D'ADDARIO EXL...ολες καλες ειναι... :)

 

Καμμια φορα βαζω και D'Addario CHROME FLATS (10αρες) στο σκαφος μου και το παιζω τζαζιστής... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά υπάρχει και το αντίπαλο δέος (βλ. Roy Buchanan) ο οποίος... when asked during his first Guitar Player interview how often he changed his strings, Roy replied, "When they break."

 

Με λίγα λόγια τις άλλαζε μόνο όταν έσπαζαν.... και πιστεύω ότι ο ήχος του δεν έχανε και τόσο.... ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε δε πα να το ελεγε και ο Πάππας...αλλο πραγμα η φρεσκια και καινουργια χορδη... ;)..Ο Roy εκανε ετσι κι αλλοιως αιματηρες οικονομιες γιατι ετρωγε τα λεφτα του...ΑΛΛΟΥ... ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΟΥ;;; ΠΟΥ ΔΗΛΑΔΗ;;;;  ;D ;D ;D ;D

 

Ωστόσο φυσικά και η φρέσκια χορδή δεν συγκρίνεται.... στο χέρι !

Αλλά στον ήχο;;; Ας μην ξεχνάμε και την "σχολή" που πιστεύει στην χρησιμοποιημένη χορδή !!!

Αλήθεια ένα καλό τέστ θα ήταν και θέμα προς συζήτηση... μια κιθάρα με ένα καινούργιο σετ VS μιας κιθάρας με used set της ίδια εταιρείας !!!

Σημείωση: Φυσικά και είμαι υπέρμαχος των ολοκαίνουργιων χορδών αλλά θα ήθελα να ξέρω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγώ τις σκουπίζω με πανάκι με λίγο οινόπνευμα (δεν έχω παρατηρήσει τη φθορά του νίκελ που αναφέρθηκε)

 

Με οινόπνευμα δεν ξέρω αν κάνει ζημιά γιατί δεν έτυχε να το δοκιμάσω.

 

Το καθαριστικό όμως πρέπει υπάρχει περίπτωση να την κάνει την ζημιά,και γω δεν το γνώριζα αυτό το σενάριο σ'αυτήν την αλλαγή των χορδών δοκίμασα χωρίς καθαριστικό και νομίζω πως υπάρχει διαφορά.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΟΥ;;; ΠΟΥ ΔΗΛΑΔΗ;;;;  ;D ;D ;D ;D

 

Ωστόσο φυσικά και η φρέσκια χορδή δεν συγκρίνεται.... στο χέρι !

Αλλά στον ήχο;;; Ας μην ξεχνάμε και την "σχολή" που πιστεύει στην χρησιμοποιημένη χορδή !!!

Αλήθεια ένα καλό τέστ θα ήταν και θέμα προς συζήτηση... μια κιθάρα με ένα καινούργιο σετ VS μιας κιθάρας με used set της ίδια εταιρείας !!!

Σημείωση: Φυσικά και είμαι υπέρμαχος των ολοκαίνουργιων χορδών αλλά θα ήθελα να ξέρω !

 

Δεν υπαρχει καμμια "σχολη" και κανενα θεμα προς συζητηση...μια και εκτος απο τον ηχο (που και παλι με μεγαλη δυσκολια μπορω να δεχτω οτι σε καποιον αρεσει μια πεθαμενη χορδη σε μια ακουστικη ή ηλεκτρικη κιθαρα (στο ΜΠΑΣΟ το καταλαβαινω βεβαια)) μιλαμε και για το intonation της χορδης το οποιο μετα απο 12 ωρες παιξιματος παει περιπατο...οποτε δυσκολα μπορω να αποδεχτω οτι καποιος κιθαριστας τη...βρισκει να παιζει ξεκουρδιστος...

 

Εξαλλου μη ξεχνας οτι πολλες απο τις ..ιστοριες λατρειας των πεθαμενων χορδων ερχονται απο τις εποχες που οι στανταρντ χορδες στις κιθαρες ηταν 13αρες flatwound που ετσι κι αλλοιως τον..ιδιο ηχο εχουν και φρεσκιες και μπαγιατικες.. ;D

 

Παντως σε ΟΛΑ τα στουντιο που εχω παει και σε ΟΛΕΣ τις παραγωγες στις οποιες ημουν παρον (και στο εξωτερικο και στην Ελλαδα)  ΟΛΟΙ οι κιθαριστες αλλαζαν χορδες ΣΥΧΝΟΤΑΤΑ στις ηλεκτρικες,οχι μονο εβαζαν ολοφρεσκες χορδες με το που εμπαιναν στο στουντιο αλλα αλλαζαν και χορδες ακομα και την ιδια μερα.

 

Στο Nashville δε που ειχα την τυχη να παρακολουθησω την ηχογραφηση αλμπουμ γνωστου καλλιτεχνη ο κιθαριστας που επαιζε ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ αλλαζε χορδες σε ΚΑΘΕΤΡΑΓΟΥΔΙ (ανα 20-30 λεπτα!!οχι αυτος βεβαια ,ο τεχνικος του... ;D για αυτο αλλωστε ειχε και ..μπολικες ακουστικες μαζι του..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει καμμια "σχολη" και κανενα θεμα προς συζητηση...μια και εκτος απο τον ηχο (που και παλι με μεγαλη δυσκολια μπορω να δεχτω οτι σε καποιον αρεσει μια πεθαμενη χορδη σε μια ακκουστικη ή ηλεκτρικη κιθαρα (στο ΜΠΑΣΟ το καταλαβαινω βεβαια)) μιλαμε και για το intonation της χορδης το οποιο μετα απο 12 ωρες παιξιματος παει περιπατο...οποτε δυσκολα μπορω να αποδεχτω οτι καποιος κιθαριστας τη...βρισκει να παιζει ξεκουρδιστος...

 

Εξαλλου μη ξεχνας οτι πολλες απο τις ..ιστοριες λατρειας των πεθαμενων χορδων ερχονται απο τις εποχες που οι στανταρντ χορδες στις κιθαρες ηταν 13αρες flatwound που ετσι κι αλλοιως τον..ιδιο ηχο εχουν και φρεσκιες και μπαγιατικες.. ;D

 

Παντως σε ΟΛΑ τα στουντιο που εχω παει και σε ΟΛΕΣ τις παραγωγες στις οποιες ημουν παρον (και στο εξωτερικο και στην Ελλαδα)  ΟΛΟΙ οι κιθαριστες αλλαζαν χορδες ΣΥΧΝΟΤΑΤΑ στις ηλεκτρικες,οχι μονο εβαζαν ολοφρεσκες χορδες με το που εμπαιναν στο στουντιο αλλα αλλαζαν και χορδες ακομα και την ιδια μερα.

 

Στο Nashville δε που ειχα την τυχη να παρακολουθησω την ηχογραφηση αλμπουμ γνωστου καλλιτεχνη ο κιθαριστας που επαιζε ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ αλλαζε χορδες σε ΚΑΘΕΤΡΑΓΟΥΔΙ (ανα 20-30 λεπτα!!οχι αυτος βεβαια ,ο τεχνικος του... ;D για αυτο αλλωστε ειχε και ..μπολικες ακουστικες μαζι του..)

 

 

Το να μην θες να συζητήσεις κάτι είναι δικαίωμά σου... άστο για αυτούς που ενδεχομένως θέλουν να το συζητήσουν ! Το ότι υπάρχουν υποστηρικτές των χρησιμοποιημένων χορδών δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις αφού υπάρχουν ατέλειωτα άρθρα για το θέμα.. θες δεν θες !!!!

Το ότι όπου κι αν έχεις πάει άλλαζαν χορδές κάθε τρεις και λίγο δεν μου φαίνεται παράξενο... αφού αυτό συμβαίνει κατά 90% παντού και είναι πασίγνωστο ! Εγώ σε ένα studio που είχα πάει στο Βόρειο Πόλο ο κιθαρίστας είχε να αλλάξει χορδές μια δεκαετία... δεν είναι επιχείρημα αλλά εμπειρία !!!!

Κιθαρίστες σαν τον Roy Buchanan είναι όντως σαν να τις αναφέρει ο Πάπας της telecaster και φαντάζομαι ότι ποτέ δεν έπαιζε ξεκούρδιστος !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού αυτό συμβαίνει κατά 90% παντού και είναι πασίγνωστο

 

Αρα το ιδιο με εμενα λες και εσυ.. ;D

 

Το γεγονος οτι 9 στους 10 κιθαριστες λατρευουν τις καινουργιες χορδες και ΕΝΑΣ στους δεκα ειναι...κουφος/τεμπλελης/αφραγκος/τσιγκουνης και λεει οτι του.."αρεσουν" οι..σκουριασμενες απο τη δεκαετια του 50... ;D...δεν αναιρει το γεγονος οτι αν θελουμε να εχουμε το μεγιστο της αποδοσης απο μια κιθαρα ΠΡΕΠΕΙ να αλλαζουμε ΣΥΧΝΑ χορδες...αλλοιως κατανταμε σαν τον μεσο..ιντερνετικο κιθαριστα που ακουει το ash & τo rosewood & αλλαζει καθε μηνα μαγνητες γιατι κατι "λειπει" απο τον ηχο του μονο και μονο επειδη οι χορδες του εχουν πεθανει (και ..ποτέ του δεν εχει σκεφτει οτι αυτο φταιει που η κιθαρα του ακουγεται σαν μπαγλαμας.. ;D)  

 

επισης και ο ΙΔΙΟΣ ο Buchanan παραδεχονταν οτι οι χορδες πεθαιναν απο την πολυκαιρια  (και αρα οτι ηταν και...τεμπελης...ή οτι ειχε και "σημαντικοτερα" πραγματα να κανει απο το να ...αλλαζει χορδες... ;D )...ασε που ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ κιθαριστες μπορουν να ΠΑΙΞΟΥΝ σαν τον Buchanan ωστε να εχουν το ιδιο αλλοθι ...αδιαφοριας με αυτον... ;)

 

How often do you change them?

 

When they break.

 

Don’t they lose their sound before that?

 

Probably.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...αλλοιως κατανταμε σαν τον μεσο..ιντερνετικο κιθαριστα που ακουει το ash & τo rosewood & αλλαζει καθε μηνα μαγνητες γιατι κατι "λειπει" απο τον ηχο του μονο και μονο επειδη οι χορδες του εχουν πεθανει 

 

Ακριβώς αυτό! ;D ;D ;D

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου