Προς το περιεχόμενο

Χορδές Ηλ. Κιθάρας


Pavlos.Sage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ αν και δεν έχω δοκιμάσει πάρα πολλές έχω καταλήξει εδώ http://www.webstrings.com/ κυρίως λόγω της πολύ καλής τιμής αλλά καθώς μου κρατάνε ικανοποιητικά. Α, και όταν λέω ικανοποιητικά, δεν εννοώ μήνα αλλά σίγουρα λιγότερο ανάλογα με την καταπόνηση.

Πάντως το θέμα με τις καινούριες vs παλιές χορδές έχει απασχολήσει κι εμένα. Δηλαδή οι webstrings μου φαίνεται ότι, όταν είναι ολοκαίνουριες είναι υπερβολικά λαμπερές (bright), σαν τσίγκος ένα πράγμα και μετά από λίγες ώρες παιξίματος σα να στρώνουν, να γλυκαίνουν κάπως. Ξέρω οι χαρακτηρισμοί μου δεν είναι και οι καλύτεροι αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω.

Anyway, πάντως δεν δίνω και πολύ σημασία στο συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια μην τρελαθουμε οι καινουργιες χορδες εννοειται ειναι καλυτερες σε ενα οργανο και αρκετες φορες ισως να σε "διευκολυνουν " να παιξεις και κατι που σε δυσκολευει αν και πιστευω οτι πιο πολυ ψυχολογικο ειναι , σε μενα τουλαχιστον .

 

Ειδικα σε ακουστικα οργανα (κλασσικες , ακουστικες εχει τεραστιο ρολο  ) .

Το κακο ειναι οτι αμα μελετας πολυ και παιζεις αλλο τοσο θες συνεχεια χορδες ( οταν εδινα για διπλωμα μεσα σε 4 μηνες αλλαξα 6 φορες χορδες στην κλασσικη  ... ) , αλλιως γινεσαι ο μεσος Ελληνας "κιθαριστας " που μελεταει με μαγνητες ,πεταλια και ΝOS λαμπες και παιζει στο σαλονι  και δεν αλλαζει και χορδες .  :P

 

Απο μαρκες στην ηλεκτρικη χρησιμοποιω d addario exl 110 . Οταν εψαχνα την μου παει πιο πολυ ειχα βαλει 2-3 φορες ernieball δεκαρες και μου ειχαν σπασει και τις 3 φορες για αυτο δεν τις ξαναβαλα αν και μου αρεσαν σαν ηχος πιο πολυ .

Τωρα σκεφτομαι να δοκιμασω και rotosound δεκαρες κιτρινες και d addario pure nickel .

Στην ακουστικη βαζω ενα σετ elixir 12 αρες μιας και δν την χρησιμοποιω τοσο πολυ και θελω οσο το δυνατο να εχει παντα ενα "φρεσκο" ηχο .

 

Στην κλασσικη οι πιο σιγουρες και σταθερες που δεν σπανε ποτε ειναι οι d addario ( εγω βαζω  hard tension ) , αν και οι hannabach οι μωβ ειναι πολυ καλες στον ηχο αλλα μου εχουν σπασει καποιες φορες και αυτες . Οι καλυτερες σιγουρα ειναι οι χειροποιητες  bernabe που τις εχει ο Ανδρομηδας στο κεντρο αλλα κανουν 25 το σετ . Απο ηχο ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει και τις χρησιμοποιω παντα πριν καποια συναυλια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι καλύτερες χορδές μακράν είναι του θωμά,διότι πολύ απλά είναι οι πιο φτηνές....http://www.thomann.de/gr/harley_benton_valuestrings_009.htm 

 

+1000

H χαρά του τσίπη!...και στην περίπτωση μου η χαρά του τσίπη σλαπά  ;D ;D

 

Ούτε πεθαίνουν γρήγορα ούτε ξεκουρδίζονται ούτε σπάνε!

 

Στην αφή οι της κιθάρας είναι λίγο σπαρτιακές αλλά εχέσθην η αγελάδα σταλόνε!

 

Στο μπάσο έβαζα dadario xl αλλά πλέον πληρώνοντας το λιγότερο από το ένα τρίτο της τιμής των προαναφερθέντων απολαμβάνω συχνά πυκνά την φρέσκια σιδερίλα και αισθάνομαι για λίγο Γιώτης  8)

 

*Σε xl την σολ την έχω σπάσει(40-95)..σε benton ποτέ!

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πως τις σπάτε;;; 25 χρόνια παίζω και χορδή δεν έχω σπάσει !!!!

 

Μόνο όταν το παραέκανα και είχα πάραπολυ΄καιρό να τις αλλάξω μόνο τότε και αυτό σε κανένα "ξαναμένο" bend  ;D

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πως τις σπάτε;;; 25 χρόνια παίζω και χορδή δεν έχω σπάσει !!!!

 

Αμα σοκάρεσαι με αυτό..φαντάσου να παρατηρούσες πως μιλάω για μπάσου    :P #

 

Αν θες πραγματικά να γίνεις μαύρος όλα γίνονται  ;D ;D

 

https://www.youtube.com/watch?v=iK5IFyo0k0Q ..ιδού ο λόγος!Ο ενθουσιασμός με κάνει να τσιμπάω με παραπάνω δύναμη την σολ ενώ κανονικά πρέπει με το γκελ του αντίχειρα το plucking πρέπει να έρχεται μόνο του.Επίσης βάζω gauge 40-95 επομένως δεν σηκώνει πολυ κακοποίηση.

 

Γενικά δεν πρέπει να σπάνε.Αν δεν είναι πανάρχαιες τότε υπάρχει κάτι αιχμηρό είτε σε nut είτε σε τάστο είτε στην γέφυρα.

#Τώρα είδα το σχόλιο του jacob26

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν είμαι κανένας κιθαρίστας σούπερ γουάου αλλάζω χορδές κάθε 7-8 μήνες

(αν και τωρα στην κύρια μου κιθάρα κλείνω χρόνο ;D και θέλω να τις αλλάξω μόνο για την ιδέα)  γιατί οι φρέσκες χορδές μου είναι σκληρές στα δάχτυλα (addario xl 9αρες παίζω) και μου ακούγονται πολύ bright.

Ίσως να φταίει οτι έχω μαγικά δάχτυλα αλλά οι χορδές μου με παίξιμο περίπου 7-8 ώρες την εβδομάδα είναι σε εξαιρετική κατάσταση και είναι όπως στο τέλος του πρώτου μήνα τους (τότε που ''ζεσταίνουν'' και ακούγονται ωραία  8))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω καταληξει σε αυτες

 

Les Paul : Gibson Pure Nickel 10-46

 

Strat: GHS Gilmour 10-48

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thomastik  για μενα!

Εχω παιξει με ενα σωρο μαρκες μεχρι τωρα, σιγουρα με ολες τις επικρατεστερες, αλλα τον τονο, την αισθηση και τη διαρκεια που μου δινουν οι thomastik δεν τα βρηκα πουθενα! (το ξερω, σαν διαφημιση ακουγομαι...)

 

http://www.thomann.de/gr/thomastik_power_brights_medium_light.htm

 

Eπισης, μια που ανοιξατε κουβεντα για τον κλασσικο Ελληνα κιθαριστα, πιστευω οτι πρεπει να αξιολογουμε και λιγο τις συνθηκες. Δηλαδη τις περιοδους που απλα μελεταω/παιζω σπιτι μου, ε δεν χαθηκε και ο κοσμος να αλλαζω μια φορα τους δυο μηνες κι ας εχουν "μαυρισει", ενω οταν εχω live,recording κτλ προφανως αλλαζω πολυ συχνοτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thomastik  για μενα!

Εχω παιξει με ενα σωρο μαρκες μεχρι τωρα, σιγουρα με ολες τις επικρατεστερες, αλλα τον τονο, την αισθηση και τη διαρκεια που μου δινουν οι thomastik δεν τα βρηκα πουθενα! (το ξερω, σαν διαφημιση ακουγομαι...)

 

http://www.thomann.de/gr/thomastik_power_brights_medium_light.htm

 

Eπισης, μια που ανοιξατε κουβεντα για τον κλασσικο Ελληνα κιθαριστα, πιστευω οτι πρεπει να αξιολογουμε και λιγο τις συνθηκες. Δηλαδη τις περιοδους που απλα μελεταω/παιζω σπιτι μου, ε δεν χαθηκε και ο κοσμος να αλλαζω μια φορα τους δυο μηνες κι ας εχουν "μαυρισει", ενω οταν εχω live,recording κτλ προφανως αλλαζω πολυ συχνοτερα. 

 

+++1000 Πρόκειται για εξαιρετικές χορδές !!! Ο φίλος έχει πολύ δίκιο για τις συνθήκες... πολλοί θα ήθελαν να αλλάζουν χορδές κάθε μέρα αλλά ένεκεν χρήματος και χρόνου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου