Προς το περιεχόμενο

Χορδές Ηλ. Κιθάρας


Pavlos.Sage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν έχεις τα δικά μου χέρια (τοξικός ιδρώτας  :'( :'( :'() καλά κάνεις και βάζεις Elixir !!!

Και εγώ αυτές βάζω και σε κάποιες άλλες κιθάρες βάζω flat Pyramid για άλλον ήχο jazzy !!!

Άλλες που δοκίμασα GHS, κτλ... καλές ήταν αλλά μετά από 1-2 παιξίματα.... (αν και τις σκούπιζα) γινόταν χάλια !!!

Μακράν οι χειρότερες οι Ernie... πενιά και αλλαγή !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τα δικά μου χέρια (τοξικός ιδρώτας  :'( :'( :'() καλά κάνεις και βάζεις Elixir !!!

Και εγώ αυτές βάζω και σε κάποιες άλλες κιθάρες βάζω flat Pyramid για άλλον ήχο jazzy !!!

Άλλες που δοκίμασα GHS, κτλ... καλές ήταν αλλά μετά από 1-2 παιξίματα.... (αν και τις σκούπιζα) γινόταν χάλια !!!

Μακράν οι χειρότερες οι Ernie... πενιά και αλλαγή !!!

 

Ολόσωστος αδερφέ... Δεν ξέρω γιατί αλλά έβαλα πρόσφατα elixir και ψιλοαπογοητεύτηκα... Σε 1 βδομάδα έγιναν χάλια... με λέει ο καθηγητής μου παίζει να είναι και από την υγρασία μέσα στο σπίτι (που να ανάψουμε καλοριφέρ..) παίζει και να είναι από το καθαριστικό για την ταστιέρα. Επειδή με το τρέμολο δν μπορώ να καθαρίσω ταστιέρα χωρίς χορδές ψέκασα από πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόσωστος αδερφέ... Δεν ξέρω γιατί αλλά έβαλα πρόσφατα elixir και ψιλοαπογοητεύτηκα... Σε 1 βδομάδα έγιναν χάλια... με λέει ο καθηγητής μου παίζει να είναι και από την υγρασία μέσα στο σπίτι (που να ανάψουμε καλοριφέρ..) παίζει και να είναι από το καθαριστικό για την ταστιέρα. Επειδή με το τρέμολο δν μπορώ να καθαρίσω ταστιέρα χωρίς χορδές ψέκασα από πάνω...

Αν με Elixir κράτησες εβδομάδα... φαντάσου με τις άλλες !!!! Βέβαια εδώ που τα λέμε μια εβδομάδα (αν παίζεις πολύ) είναι καλά για αλλαγή... αλλά άλλο το τι πρέπει και άλλο το τι γίνεται συνήθως!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ποια μάρκα πιστεύετε ότι έχει τις καλύτερες χορδές? Ποιες χρησιμοποιείται? Εγώ βάζω 9.5'' Elixir

 

Dr strings που ειναι και σε...ζημιαρικα χρωματα  ;D

 

neonpk.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Εγω χρησημοποιω Ernie Ball Cobalt (Κοβαλτιου)

ειμαι πολυ ικανοποιημενος!!

 

1. πεντακαθαρος και δυνατος ηχος (Ισως γιατι το κοβαλτιο "μαγνητιζεται" βαση φυσικης, πολυ καλυτερα απο τα αλλα μεταλλα.

 

2. Τις εχω 3 μηνες, παιζω καθημερινα απο 3 ωρες...αντε και κανενα ρεπο ;D

και δεν χρειαζονται αλλαγη ακομα!!!

 

3. Δεν λερωνουν οσο ιδρωτα και να ριξεις!!

 

Αλλα οπως παντα ειναι θεμα γουστου,

 

εχουν ομως και ενα (-) μειον...ειναι 9-42 και ειναι λιγο σκληροτερες στην υφη απο τις αλλες χορδες!!! πανανε τα χερια σου και γινονται τουμπανο!!!

 

τωρα διαλεγεις και παιρνεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιο πολύ θέλω να δίνω περισσότερη βάση στο θέμα αντοχή λόγω του οικονομικού.. Στην παλια μου την κιθάρα είχα τις .elixir για κανα 3μηνο έπαιζα 1 ωρίτσα την ημέρα και ήταν σε κατάσταση καινούριου.. Τωρα με την καινούρια σε 1 βδομάδα αχρηστεψαν! Βασικά μέσα σε ένα σαββατοκύριακο που είχα χρόνο και εκατσα και έπαιξα λίγο παρά πάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιο πολύ θέλω να δίνω περισσότερη βάση στο θέμα αντοχή λόγω του οικονομικού.. Στην παλια μου την κιθάρα είχα τις .elixir για κανα 3μηνο έπαιζα 1 ωρίτσα την ημέρα και ήταν σε κατάσταση καινούριου.. Τωρα με την καινούρια σε 1 βδομάδα αχρηστεψαν! Βασικά μέσα σε ένα σαββατοκύριακο που είχα χρόνο και εκατσα και έπαιξα λίγο παρά πάνω..

 

Δοκίμασε να τις σκουπίσεις με κανένα πανάκι χωρίς καθαριστηκό υγρό γιατί επιδή είναι δυνατό υπάρχει μια μεγάλη περίπτωση να κάνει ζημιά στο "νικέλ" της χορδης και να πιάνει πιο ύκολα σκουριά.

 

Με το που τελειώσεις το παίξιμο πάρε το πανί "αγκάλιασε" μια μια την κάθε χορδή και καθάριζε.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιο πολύ θέλω να δίνω περισσότερη βάση στο θέμα αντοχή λόγω του οικονομικού.. Στην παλια μου την κιθάρα είχα τις .elixir για κανα 3μηνο έπαιζα 1 ωρίτσα την ημέρα και ήταν σε κατάσταση καινούριου.. Τωρα με την καινούρια σε 1 βδομάδα αχρηστεψαν! Βασικά μέσα σε ένα σαββατοκύριακο που είχα χρόνο και εκατσα και έπαιξα λίγο παρά πάνω..

Οι καλύτερες χορδές μακράν είναι του θωμά,διότι πολύ απλά είναι οι πιο φτηνές....http://www.thomann.de/gr/harley_benton_valuestrings_009.htm  Επίσης μεγαλύτερου μεγέθους χορδές κρατάνε περισσότερο....επίσης το σκούπισμα είναι must αν δεν θες να αγοράζεις καινούργιες εγώ τις σκουπίζω με πανάκι με λίγο οινόπνευμα (δεν έχω παρατηρήσει τη φθορά του νίκελ που αναφέρθηκε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου