Προς το περιεχόμενο

Χορδές Ηλ. Κιθάρας


Pavlos.Sage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι χορδές elixir είναι καλές και από θέμα ποιότητας και αντοχής αλλά όχι από θέμα τιμής.Τις thomastik δεν τις ξέρω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ παιδιά έχω δοκιμάσει πάρα πολλές μάρκες και έχω καταλήξει στις slinky. Έχουν ωραία αίσθηση και δεν είναι ακριβότερες από τις άλλες. Σίγουρα δεν είναι οι πιο durable αλλά έχουν ωραίο ήχο και γλιστράνε πάρα πολύ. Μετά από αυτές κατατάσσω τις daddario και ghs.

 

Ξέρει κανείς τις sound generation; Έτυχε και τις πήρα τις προάλες και παρατήρησα ότι έχει μέσα μία ακόμα πρίμα μι και μία πένα. Τις έβαλα από περιέργεια και μέχρι στιγμής η αίσθηση είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον αρκετές εταιρείες βάζουν ένα καντίνι επιπλέον ενώ μάλιστα κάποιες από αυτές βάζουν και πένα !!!! Advertising tricks !!!!

 

Ναι βρε. Εννοείται πως δεν εντυπωσιάστηκα από την έξτρα χορδή απλά δεν το είχα ξαναδεί. Τέλος πάντων, μια χαρά μου φαίνονται σα χορδές. Τίποτα το μεμπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προτιμώ τις DR Pure Blues για ηχογραφήσεις. Έχουν τον πιο "στρογγυλό" ήχο με όσα πρίμα χρειάζονται (όταν είναι καινούργιες) και μπόλικη "νότα". Δυστυχώς τα "όσο πρέπει" πρίμα τους πέφτουν πολύ γρήγορα και δεν είναι πολύ πρακτικές για all around set.

 

Για all around set λοιπόν προτιμώ τις DR Tite Fits. Αρκετά μοντέρνος και μπασοπρίμος ήχος μέν αλλά με πολύ "punch" που κρατάει αρκετά. Με την λογική του ότι πλέον παίζω κάποιες ώρες τη βδομάδα και όχι την ημέρα με βγάζουν σχεδόν ένα μήνα και έτσι δεν τις θεωρώ έξοδο.

 

Οι ErnieBall έχουν τον πιο "vintage correct" rock ήχο κατά τη γνώμη μου αλλά πεφτουν τόσο γρήγορα που δεν αξίζει καν τον κόπο. Παίζει να χρειάζομουν ένα σετ κάθε τρίτη πρόβα αν τις χρησιμοποιούσα.

 

Οι GHS Boomers μου φαίνονται και αυτές μοντέρνες αλλά χωρίς το punch τη διάρκεια των DR.

 

Οι D'Addario έχουν τον πιο all around ήχο μεν, τις βρίσκω βαρετές όμως, ακρίβως ίσως επειδή δεν έχουν καμία ιδιαίτερη προσωπικότητα.

 

Τις Elixir τις δοκίμασα μια φορά. Moυ φάνηκε εντελώς "ξενος" ό ήχος τους. Τα καθαρά μου φαίνονταν πιο καθαρά και τα βρώμικα πιο βρώμικα. Μπορώ να καταλάβω γιατί θα άρεσαν σε κάποιο που παίζει metal για παράδειγμα, αλλά σε μένα δεν έκαναν.

 

Συμφωνώ με τη λογική να αλλάζονται οι χορδές όσο πιο συχνά γίνεται αλλά όσον αφορά τη λογική των πιο φθηνών χορδών που μπορεί να βρει κανείς, εμένα τουλάχιστον η εμπειρία μου με τις φθηνές Pyramid του Thomann (3 ευρώ το σετ) δεν ήταν καθόλου καλή. Ακόμη και καινουργιες ήταν πολύ πιο mellow απ' ότι θα μπορούσε να είναι χρήσιμο στις περισσότερες εφαρμογές τουλάχιστον. Οπότε αποφεύγω τις χορδές στα τυφλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και καμια 15αρια+ χρονια απλοποιησα τη ζωη μου και βαζω σε ολες τις κιθαρες μου ghs boomers.

 

Τιποτα το εντυπωσιακο,απλα ξερω τον ηχο τους,το tension τους και την αντοχη τους και αυτο μου κανει τη ζωη ευκολοτερη απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου