Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος σύνδεσης


bsinis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια τυχαια βραδια σε γνωστο αθηναικο μπαρακι. Παίζει μουσική ο DJ απο λαπτοπ. Ο ήχος πηγαινει στο μεικτη χωρις κανενα πρόβλημα. Οταν ομως θελησει παραλληλα να στειλει και εικονα μέσω καλωδιου s-video(για καραοκε) απο τα ηχεία ακούγεται ένας έντονος θόρυβος. Εχω δοκιμασει σχεδον τα πάντα!

Μπορεί καποιος να μου βρε μια λύση??

Υπάρχει κάποιο φίλτρο που μπορεί να μεσολαβήσει ανάμεσα στον Η/Υ και στον μείκτη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μάλλον για ground loop ακούγεται αυτό.

 

Προσπάθησε να είναι όλα τα μηχανήματα συνδεδεμένα σε ένα πολύμπριζο και όχι σε 2 διαφορετικές μπρίζες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

στο latop χρησιμοποιείς την onboard κάρτα ήχου ή κάποια εξωτερική ?

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την onboard καρτα ήχου χρησιμοποιώ, αλλά να σημειωθεί ότι το παραπάνω πρόβλημα μου δημιουργείται μόνο στο συγκεκριμάνο μπαρ, έχω παίξει και σε άλλα μαγαζια χωρίς κανένα πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε μου δεν μας λες πολλά.

Το μηχάνημα μπορεί να φταίει..

Η καλωδιωση του μαγαζιού...

Η γείωση.. κλπ, κλπ.

Εν ολίγοις... αν δεν ξέρεις τι σου φταίει, φίλτρο θα βάλεις; Δεν λύνονται έτσι τα προβλήματα.

 

Προφανώς κάτι από τα παραπάνω φταίει αλλά αν δεν αποκλείσεις μία - μία τις πιθανότητες, δεν θα ξέρεις τι φταίει για να το διορθώσεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το μηχάνημα μπορεί να φταίει.. ΕΧΩ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΘΟΡΥΒΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ LAPTOP

 

Η καλωδιωση του μαγαζιού... ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?? ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΚΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΚΟΝΣΟΛΑ

 

Η γείωση.. κλπ, κλπ. ΚΑΤΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΡΕΥΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ, ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΥΣ...

 

Εν ολίγοις... αν δεν ξέρεις τι σου φταίει, φίλτρο θα βάλεις; Δεν λύνονται έτσι τα προβλήματα.

 

Προφανώς κάτι από τα παραπάνω φταίει αλλά αν δεν αποκλείσεις μία - μία τις πιθανότητες, δεν θα ξέρεις τι φταίει για να το διορθώσεις.

 

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ? ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ? (ας σημειωθεί ότι από το μαγαζί έχουν περάσει διάφοροι ηχολήπτες χωρίς κανείς να βρει λύση)

Επίσης ως δια μαγείας ο θόρυβος σταματησε μια φορά που δεν έκανε καλή επαφή το καλώδιο s-video στην υποδοχή της τηλεόρασης αλλά εικόνα έδειχνε(και ναι έχω δοκιμάσει να στέλνω εικόνα σε άλλη τηλεόραση αλλά πάλι έχω θόρυβο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον για ground loop ακούγεται αυτό.

Προσπάθησε να είναι όλα τα μηχανήματα συνδεδεμένα σε ένα πολύμπριζο και όχι σε 2 διαφορετικές μπρίζες.

το εχω δοκιμασει χωρις αποτέλεσμα...

 

Ακόμα και η τηλεόραση ή ο projector ήταν στο ίδιο πολύπριζο όπως ο μίκτης και ο υπολογιστής;

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου