Προς το περιεχόμενο

"O Βασιλιάς των Ηλιθίων" Ντοκιμαντέρ για το Ελληνικό Punk


GaragePunk27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Μεχρι να γινεις ο Βασιλιας των ηλιθιων" προσβλητικο, βλακωδες και "δηθεν" μου ακουγεται για μια απο τις καλυτερες (αν οχι καλυτερη) σκηνες πανκ παγκοσμιως, τοσο μουσικα οσο και στιχουργικα αλλα και ιδεολογικα (και στην πραξη ομως).

 

Ζήτημα σε όλη την ιστορία της ελληνικής punk, να αξίζουν 3-4 δίσκοι. Άκους εκεί η καλύτερη punk σκηνή παγκοσμίως σε όλους τους τομείς! Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτημα σε όλη την ιστορία της ελληνικής punk, να αξίζουν 3-4 δίσκοι. Άκους εκεί η καλύτερη punk σκηνή παγκοσμίως σε όλους τους τομείς! Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω

 

Τίποτα απ τα δύο, απλά να αφήσεις την υπόθεση πανκ και να ακούσεις τίποτα άλλο..

 

Κι εγώ διαφωνώ στο ότι η ελληνική πανκ σκηνή είναι η καλύτερη παγκοσμίως. Εκτός από τη βρετανική και αμερικανική σκηνή (παγκοσμίως διαδεδομένες σκηνές, γλώσσα που μας είναι οικεία αλλά και κατανοητή για τους περισσότερους) και την ελληνική (γλώσσα που είναι η μητρική μας, στίχοι που αφορούν το τοπικό γίγνεσθαι), δε μπορούμε να κατανοήσουμε σε μεγάλο βαθμό τις άλλες σκηνές όπως π.χ. την ισπανική ή τη γερμανική (που είναι εξαιρετική). Επομένως, δεν είναι εύκολο να κατατάξουμε τις πανκ σκηνές ανά τον κόσμο, από την καλύτερη στη χειρότερη... Μάλλον δεν έχει και νόημα...

 

Από την άλλη, το να λες ότι μόνο 3-4 δίσκοι αξίζουν σημαίνει είτε ότι δεν έχεις ακούσει πανκ και είπες απλά να ρίξεις το flame σου, είτε ότι δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει πανκ. Υπάρχουν φοβεροί δισκοι της ελληνικής σκηνής, πολλοί. Πες μας τους 3-4 δίσκους που έχεις στο μυαλό σου. Όπως επίσης και punk συγκροτήματα ανά τον κόσμο που θεωρείς κορυφαία (και γενικότερα, σκηνές). Θα σε παρακαλούσα να μη δώσεις απάντηση τύπου "Clash και Ramones", αν θες να σε πάρουμε σοβαρά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το στύλ μου έτσι παιδιά μη στραβώνετε ;D

 

Ωραίους δίσκους θα έλεγα τον Νεα Τάξη Καθαρμάτων από Βανδαλούπ, Μωρά στη Φωτιά 1985, Αντεκδίκηση και Τα Χρώματα του Μίσους από Χάσμα, sorry δεν μου' ρχονται άλλοι τώρα. Σίγουρα παρέλειψα καμιά χούφτα ακόμα αλλά δεν υπάρχει γενικά πολύ υλικό.

 

Τώρα για punk συγκροτήματα και σκηνές ανά τον κόσμο τι να πώ..? Πολύ πράμα παίζει. Το point είναι οτι η ελληνική punk σκηνή δεν ήταν και ποτέ κάτι το ιδιαίτερο, και πλέον παρήκμασε εντελώς. Απλά η εκδοχή μου ξέρω γω.. cool

 

Μc5-Kick out the jams?

The Stooges-Raw Power?

Velvet Underground-White Light/White Heat?

 

έτσι δεν ξεκινούσε η φάση?

 

80's, 90's, υπήρχε θέμα, από τους αρκετά γνωστούς τότε, και γενικά όπως είπες διάφορες σκηνές στον κόσμο πχ. Αυστραλία με τους God, Cali με TSOL, Descendents, Detroit, Lupins, Chicago κλπ κλπ, μέχρι και το Dookie των Green Day δεν ήταν κ άσχημο.

 

Από 2000 και μετά δεν έχω ψαχτεί ιδιαίτερα, αλλά δεν νομίζω να παίζει και κάτι συνταρακτικό, ειδικά ελλάδα. Ξέρω γω? Δίσκους και live τα βλέπω με το κυάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου