Προς το περιεχόμενο

Θέλω να αλλάξω το κούρδισμα από E να το κάνω D


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και ναι επιτέλους άνοιξε το Τριώδιο( άσχετο ) . Χρειάζομαι μια βοήθεια, θέλω να αλλάξω το κούρδισμα της κιθάρας μου δηλαδή από E να το κάνω D χωρίς όμως να την πάω να μου την σετάρουνε. Μόνος πώς μπορώ να το κάνω είναι εύκολο ?? Η κιθάρα μου έχει ένα απλό τρέμολο (  http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg170dx_bkn_egitarre.htm ) Πείτε μου σας παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κανεις το ιδιο στο 12ο ταστο οχι στα 13

 

Που αναφέρεσαι γιατί ήμουν λίγο εκτός?

 

Ναι αλλα δεν λεει πως να αλλαξω tuning

 

Πρώτα κουρδίζεις εκεί που θέλεις και μετά ξεκινάς το σετάρισμα και ελέγχεις πάντοτε το κούρδισμα να είναι το επυθιμητό.

 

Και προσοχή με το truss rod 1/4 της στροφής και θα το ελέγχης

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και ναι επιτέλους άνοιξε το Τριώδιο( άσχετο ) . Χρειάζομαι μια βοήθεια, θέλω να αλλάξω το κούρδισμα της κιθάρας μου δηλαδή από E να το κάνω D χωρίς όμως να την πάω να μου την σετάρουνε. Μόνος πώς μπορώ να το κάνω είναι εύκολο ?? Η κιθάρα μου έχει ένα απλό τρέμολο (  http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg170dx_bkn_egitarre.htm ) Πείτε μου σας παρακαλώ

Αυτες οι δουλειες χρειαζονται μεγαλη υπομονη,ειδικα την πρωτη φορα.

Θα χρειαστεις φυσικα μεγαλυτερο νουμερο χορδες δηλαδα εαν φορας 10αρες θα πρεπει να πας σε 11αρες για d standard .Ενα φυλερ και ενα αλεν.Απο κει και περα ειναι θεμα γουστου το πως θελεις το υψος των χορδων,για παραδειγμα μπορει να σου αρεσει οι δυο πρωτες E και A να ειναι πιο ψηλα απο τις αλλες.Στο ιντερνετ παιζουνε πολλα βιντεο για την ρυθμιση intonation και action..θελει υπομονη.

Προσωπικα εγω δεν εχω, οποτε πληρωνω και μου την φτιαχνουνε οπως θελω.

Δοκιμασε δεν εχεις να χασεις τιποτα.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θα χρειαστω μεγαλυτερο νουμερο χορδων?

 

Δεν είναι απαραίτητο

 

Αν πήγαινες σε πιο χαμιλά κουρδίσματα μπορεί αλλά τώρα είσαι ΟΚ

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου