Προς το περιεχόμενο

Blackstar HT-1 vs VHT Special 6 Ultra


kidA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω-δεν εχω ακουσει ομως για ενισχυτη που δεν παιζει καλα με πεταλια(αν βεβαιως πρωτα απο ολα παιζει καλα απο μονος του).

 

 

Πλάκα πλάκα, πράγματι δεν έχουμε ακούσει τ αντίθετο για κάποιον ενισχυτή. Συνήθως, αυτό που αποτυγχάνει είναι η κατάλληλη ρύθμιση των vol/gain/tone απ το OD/Dist/fuzz και EQ/channel του ενισχυτή.

Ακόμη και σε μικρά ενισχυτάκια SS των 5-10w βάζεις μπροστά ένα od και μπορεί να βγάλουν tone που δεν είχαν ονειρευτεί... Και metal zone μπροστά από fender bassman έχουμε ακούσει και δεν ήταν καθόλου κακός συνδυασμός(για heavy stuff).

 

Προσωπικά, ψηφίζω VHT καθώς έχω παίξει αρκετά και με τον sp6 και με τον blackstat ht-1. Ο VHT ultra6 έχει χαλαρά καλύτερα features σε αυτά τα χρήματα και το σημαντικότερο: καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

 

Από πετάλια, JOYO(Benton) και καθαρίζεις. Μακράν οι καλύτεροι κλώνοι γνωστών εφφέ σε αυτά τα χρήματα. Πήρα το crunch dist της Βenton κι είναι πολύ κοντά στο MI crunch box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οχι και οι VHT ενισχυτές gadjet!!! Εχω τον sp6. H καμπίνα δεν ειναι καλη και σε τερμα ενταση τα "φτύνει". Για εντάσεις στο σπίτι είναι κομπλέ. Αυτό ειναι το μόνο θέμα .Ο VHT ultra 6 exei 12 ηχείο και δεν ειναι απο mdf ;). Τι καλυτερο απο κάποιον που αγοράζει για πρωτη φορά λαμπατο ενισχυτή.

Η εννοια τησ επενδυσης ειναι  μάλλον συνθετη εννοια. Μπορεισ να αγοράσεις εναν sp6 με 150€ , και αν σου αρεσει να παρεις ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑ. και να εχεις stereo setup, ηχο στο σπιτι, ενταση στο live, να βαλεισ φωτιά σε συναυλια στον εναν και να συνεχίσεισ με τον αλλον κ.ο.κ.

 

απο αρχιτεκτονικης αποψης παντως ο VHT βασιζεται (στα καθαρά του) στους fender champ 600 (single ended 6v6), ενω ο Blackstar ειναι pushpull.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οχι και οι VHT ενισχυτές gadjet!!!

 

απο αρχιτεκτονικης αποψης παντως ο VHT βασιζεται (στα καθαρά του) στους fender champ 600 (single ended 6v6), ενω ο Blackstar ειναι pushpull.

 

Μάλλον για το Blackstar θα πήγαινε το "gadget" καθώς είναι κάτι λιγότερο από 1W με 8" μεγαφωνάκι.

 

Ο sp6 ultra απ την άλλη, έχει τόσο περισσότερα features όπως attenuator, all tube design, καλή καμπίνα, handwired κατασκευή με ποιοτική υλικά και όχι smd σκ@τUλάκια, 12" μεγάφωνο κλπ.

  Μου έχουν φέρει VHT sp6 για μόντες και είναι πράγματι πολύ ποιοτικά μηχανήματα. Απ την άλλη, ό,τι blackstar μου έχουν φέρει(amps-pedals), ήταν λόγω βλάβης... Να δείτε κάτι πλήρως καρβουνισμένα/καμμένα regulators, αντιστάσεις, πηνία και mosfets να πάθετε πλάκα. British Engineering που λέμε και στη σχολή!  ;D ;D ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αν δεν έγινα σαφής.

Παράλογα ακριβό gadget (και βγάλε) χαρακτηρίζω το Blackstar του ενός (1) Watt  ::)  Ο VHT είναι οχτακόσια Volvo ανατρεπόμενα καλύτερο μηχάνημα.

 

Το "British engineering" ανέκδοτο το έχω ακούσει πολλές φορές και έχω καταλήξει στο οτι είναι καθαρά θέμα κ@λοφαρδίας (εξυπακούεται η σωστή χρήση) να μην σου τύχει Lemon...

 

Εγώ προσωπικά εχω να πω μόνο τα καλύτερα για τους 2 Laney (απο θέμα αξιοπιστίας/ποιότητας κατασκευής) που πέρασαν από τα χέρια μου.

 

Από την άλλη, καταννοώ απόλυτα την επιφυλακτικότητα του εκάστοτε αγοραστή όταν πρόκειται να επενδύσει σε Βρετανικό προιόν (πόσο ήπιε ο τεχνικός το προηγούμενο βράδυ στην local pub, ξύπνησε με hangover η οχι, ο ενισχυτής μου φτιάχτηκε Δευτέρα κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά εχω να πω μόνο τα καλύτερα για τους 2 Laney (απο θέμα αξιοπιστίας/ποιότητας κατασκευής) που πέρασαν από τα χέρια μου.

 

Από την άλλη, καταννοώ απόλυτα την επιφυλακτικότητα του εκάστοτε αγοραστή όταν πρόκειται να επενδύσει σε Βρετανικό προιόν (πόσο ήπιε ο τεχνικός το προηγούμενο βράδυ στην local pub, ξύπνησε με hangover η οχι, ο ενισχυτής μου φτιάχτηκε Δευτέρα κτλ).

 

Ωραίος! Πράγματι μπορεί να ξεφύγουν λίγο τα πράγματα με το ποτό εκεί στο Ipswitch...

 

Πέρα απ την πλάκα, οι laney έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής από οποιοδήποτε blackstar μηχάνημα έχω ανοίξει. Και οι laney έχουν μερικά θεματάκια αλλά συνήθως είναι καμιά λυχνία no-name, άντε και κανένα pt thermistor που κάνει τη ζημιά. Δεν έχω δει καρβουνιασμένα τα πάντα με νορμάλ χρήση όπως έχω δει σε fender(mex) ενισχυτή και σε blackstar...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου