Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνημα Ντραμς - Πολλές Ερωτήσεις!


Ριχάρδος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις συγγνώμες έχω μάθει να τις δέχομαι. Το χιούμορ επίσης. Λήξαν από μένα λοιπόν.

 

Όσο για την κριτική, τη δημοσιότητα και τα φόρουμ, η γνώμη η δικιά μου είναι ότι εδώ μέσα κρινόμαστε για τη μουσική που τυχόν δημοσιεύουμε, τη γνώμη που εκφράζουμε για θέματα μουσικά ή και γενικότερα και τη συμπεριφορά μας προς τους υπολοίπους. Το να κρίνει κανείς το τι κάνουμε στη ζωή μας εκτός φόρουμ (για να το θέσω γενικά) είναι μια πολύ διαφορετική ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ο χώρος που θα παίζουν τα τούμπανα είναι ο δικός σου Ριχάρδε ,θα σου πρότεινα τα εξείς λειτουργώντας πονηρά ,όπως εγώ  ;D

Θα αγόραζα αυτά που λέει ο ΣΦ και θα καθόμουν να μάθω εγώ τούμπανα μέσω ίνδερνετ ,φίλων νδράμερ κλπ .Εκτός του ότι θα δημιουργούσα ευγενή άμιλλα και θα τη μπρίζωνα ,η απευφκταία περίπτωση μιας αδιαφορίας προς το νδράμινγ,ή ένας ενδεχόμενος χωρισμός ,θα με άφηνε ιδιοκτήτη ενός βασικού σετ τουμπάνων που τόσο θα ήθελα ,αλλά ντρέπομαι να ζητήσω απ τον ευατό μου υπ αυτές τις οικονομικές συνθήκες  ;D ;D ;D..........δυστυχώς όμως ακουστικό σετ τούμπανα σπίτι μου δεν επιτρέπεται  :'(

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε το φτηνο μιλλενιουμ.

Ο ηχος αν και χαλια(για μας τους υποχονδριους),θα της αρεσει πιο πολυ απ τους κουβαδες.

Θα παιζει ανετα στο σπιτι εκτος αν ενοχλει τους απο κατω το ταπ ταπ της μποτας.

Με τα φυσικα ξεχνα το κι ας ειναι μονο το χαι χατ..

Εκτος αν ειστε μονοκατοικια και εχετε καινουρια κουφωματα.

 

Να παει σε δασκαλο ωδειου τον οποιο εχει συστησει ως καλον,καποιος που εμπιστευεσαι.

Παιρνεις γνωμες και απο δω.

 

Ενας ανθρωπος που δεν εχει καμιασχεση με τη μουσικη,ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως ενα 5 χρονο.

Η διαδικασια της μαθησης αν δεν εχει ως βαση

το να προξενει το ενδιαφερον(συναισθημα),

το αισθημα του ''τα καταφερνω''(αυτοπεποιθηση),

αλλα

και τον επαινο(κατοχυρωση επιτευξης στοχων)),ειναι καταδικασμενη σε αποτυχια και εγκαταλειψη κατα συνεπεια.

 

Τα παιδακια στο σχολειο καθονται γιατι τους το επιβαλλουμε,η φιλη σου αφου θα μπορει να σταματησει,αν δεν ισχυσουν τα παραπανω,θα σταματησει.

 

Να εισαι ενθαρυντικος και καλος μαζι της.

Και να σταματησει,θα βγειτε κερδισμενοι. ;)

 

Καλη συνεχεια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγω τη γνώμη μου:

 

Πιστεύω οτι η λύση του δασκάλου είναι πιο καλή για μια τέτοια ηλικία γιατί μπορείς να καθορίσεις εσυ το πόσες ώρες μάθημα θα κάνεις βάσει του προγράμματος σου και του πόσο τελικά μελετάς ενδιαμέσως. Επίσης στα ωδεία μπορεί στο αρχάριο τμήμα να βρεθείς με παιδάκια πράγμα το οποίο μπορεί να σε ξενερώσει... Παρ όλα αυτά δεν έχεις παρα να ρωτήσεις τί και πώς γίνεται στα διάφορα ωδεία.

 

Ως προς το σετ τώρα: Οκ η ουσία βρίσκεται στα κασα ταμπούρο hihat αλλά αμα είναι να πάρεις σετ πάρε εκεί ενα κανονικό μεταχειρισμένο μέχρι όσα αντέχεις να δώσεις και αμα δεν κάτσει πούλα το. Δηλαδή μετά αμα της αρέσει και συνεχίσει θα πας να αγοράσεις και τα τομ?

 

Εγώ το pad το βλέπω ως κάτεργο... Το βαριέμαι.. Προτιμώ 1000 φορές αν υπάρχει δυνατότητα να κάθομαι να μελετάω στο σετ, που στο κάτω κάτω αμα μπουχτίσεις με την άσκηση βαράς κ κάτι άλλο για διάλειμα. Επίσης θέλω όταν μελετάω να μπορώ να ελεγχω και τις δυναμικές μου οπότε θεωρώ πως πρέπει να ακούω. Ετσι κ αλλιώς σπάνια μπορούσα να διαθέσω πάνω απο 1 ζόρι 1μιση ώρα την ημέρα και θα την πέρναγα στο pad? Βέβαια χρειάζεται πάντα σε ότι επίπεδο και αν είσαι, είναι απαραίτητο για τη μελέτη της τεχνικής, μή λέω ότι θέλω, απλά στο σετ μπορείς να περνάς περισσότερη ώρα χωρίς να βαριέσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιατι ρε συ τι μασουλαγες παλι;

 

Κάτι ξηρά καρπά. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα /καλημερα (οτι ναναι !!) Ριχαρδε ας πω και εγω μια γνωμημιας και ασχολουμαι τα τελευταια 38 χρονια επαγγελματικα  με το αθλημα  (αφου διαβασα ολα τα ποστ 8))

Οταν πηγα σε δασκαλο (τω καιρω εκεινω !!) πραγματι το πρωτο που μου εμαθε ηταν πως να κραταω τις μπακετες και μετα απο καιρο εκατσα στα τυμπανα του .Και πραγματι στους πρωτους μηνες μονο ταμπουρο μετα μποτα και hihat.

T'αλλα δεν χρειαζονται για την αρχη.Εξ αλλου οτι μαθεις στο ταμπουρο θα το παιξεις και στα τομ.

Οπως τα λεει ο SF .Το βασικο ειναι η κοπελα να αγαπησει το οργανο και σ' άυτο εχει μεγαλη συμμετοχη ο δασκαλος -ο οποιος παρεπιπτοντως πρεπει να ειναι και μεταδοτικος αλλοιως δεν ...

Αν ο δασκαλος ειναι και live παικτης ακομα καλυτερα .Φουλ για δασκαλο λοιπον .Το σετ παρτο και αν δεν προχωρησει το πουλας .Ειναι ωραιο να ξυπναει το πρωι και να το βλεπει μπροστα της θα ''αυτοψηθει''.Καλη επιτυχια και κουραγιο .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε το φτηνο μιλλενιουμ.

Ο ηχος αν και χαλια(για μας τους υποχονδριους),θα της αρεσει πιο πολυ απ τους κουβαδες.

Θα παιζει ανετα στο σπιτι εκτος αν ενοχλει τους απο κατω το ταπ ταπ της μποτας.

Με τα φυσικα ξεχνα το κι ας ειναι μονο το χαι χατ..

Εκτος αν ειστε μονοκατοικια και εχετε καινουρια κουφωματα.

 

Να παει σε δασκαλο ωδειου τον οποιο εχει συστησει ως καλον,καποιος που εμπιστευεσαι.

Παιρνεις γνωμες και απο δω.

 

Ενας ανθρωπος που δεν εχει καμιασχεση με τη μουσικη,ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως ενα 5 χρονο.

Η διαδικασια της μαθησης αν δεν εχει ως βαση

το να προξενει το ενδιαφερον(συναισθημα),

το αισθημα του ''τα καταφερνω''(αυτοπεποιθηση),

αλλα

και τον επαινο(κατοχυρωση επιτευξης στοχων)),ειναι καταδικασμενη σε αποτυχια και εγκαταλειψη κατα συνεπεια.

 

Τα παιδακια στο σχολειο καθονται γιατι τους το επιβαλλουμε,η φιλη σου αφου θα μπορει να σταματησει,αν δεν ισχυσουν τα παραπανω,θα σταματησει.

 

Να εισαι ενθαρυντικος και καλος μαζι της.

Και να σταματησει,θα βγειτε κερδισμενοι. ;)

 

Καλη συνεχεια! :)

 

Φαντάζομαι μιλάς για το ηλεκτρονικό σετ, έτσι freerock? Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου