Προς το περιεχόμενο

Eπιλογή Mixer αντί για κάρτα ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια γρήγορη ερώτηση παιδιά:

Έχω μια κάρτα ήχου Edirol UA-25

http://www.roland.com/products/en/UA-25/#products-tab-03

με την οποία δεν είμαι ευχαριστημένος ως αναφορά την ηχογράφηση φωνητικών. Προφανώς χρειάζομαι προενίσχυση για το μικρόφωνο (Shure SM58).

 

Μήπως όμως με ένα mixer σαν κι αυτόν κάνω καλύτερη δουλειά και δεν χρειάζομαι την προενίσχυση;

http://www.alesis.com/multimix6usb

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι σε μια ανάλογη αναζήτηση και έχω ρωτήσει, οι κονσόλες αυτές ΔΕΝ στέλνουν σήματα σε ξεχωριστά κανάλια για να κάνεις μίξη (σε περίπτωση που ηχογραφείς παραπάνω από ένα πράγματα ταυτόχρονα) αλλα μόνο ένα μονοκάναλο σήμα στον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα κάνει καλύτερη δουλειά σε επίπεδο προενίσχυσης από την κάρτα ήχου όμως;

Εγώ θα χρησιμοποιούσα την κάρτα. Άντε και προενισχυτή μικροφώνου.

Εσύ ανέφερες για mixer-άκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι σε μια ανάλογη αναζήτηση και έχω ρωτήσει, οι κονσόλες αυτές ΔΕΝ στέλνουν σήματα σε ξεχωριστά κανάλια για να κάνεις μίξη (σε περίπτωση που ηχογραφείς παραπάνω από ένα πράγματα ταυτόχρονα) αλλα μόνο ένα μονοκάναλο σήμα στον υπολογιστή.

 

Σημαντικό αυτό, δεν το ήξερα. Αυτό που με ενδιαφέρει όμως είναι αν η κονσόλα αυτή μπορεί να μου δώσει καλύτερη ποιότητα ηχογράφησης για φωνητικά απ'ότι η κάρτα ήχου μου.

 

@Μανώλη: απλά δεν γνωρίζω αν η προενίσχηση στο mixer-άκι είναι καλύτερη από αυτή στην κάρτα ήχου μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κοίταξες μήπως έχει κάποιο πρόβλημα η κάρτα σου;

Είναι περίεργο για UA-25 το πρόβλημα που λες.

Μήπως κάποιες ρυθμίσεις, μήπως.

Μήπως κάποια ρύθμιση από το πρόγραμμα του Η/Υ, μήπως.

Διαφορετικά... το μικρόφωνο.

 

Προσωπικά δεν θα την άλλαζα με μείκτη αυτής της κατηγορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Κοίτα η κάρτα κάνει τη δουλειά της μια χαρά, απλά έχω δοκιμάσει και με προενίσχυση και είναι εντελώς άλλη η ποιότητα. Λογικό.

 

Μήπως θα μπορούσες να προτείνεις κάποιον άλλο USB μείκτη που θα μπορούσε να κάνει καλύτερη δουλειά (σε προσιτή τιμή πάντα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Κοίτα η κάρτα κάνει τη δουλειά της μια χαρά, απλά έχω δοκιμάσει και με προενίσχυση και είναι εντελώς άλλη η ποιότητα. Λογικό.

 

Μήπως θα μπορούσες να προτείνεις κάποιον άλλο USB μείκτη που θα μπορούσε να κάνει καλύτερη δουλειά (σε προσιτή τιμή πάντα);

Προτείνω να πάρεις κονσόλα μόνο εφόσον σου χρειάζεται κονσόλα.

Αν απλά θέλεις να ανεβάσεις την ποιότητα της ηχογράφησης φωνής, είναι καλύτερα να επενδύσεις σε έναν αξιοπρεπή προενισχυτή ή να αλλάξεις κάρτα και να πάρεις κάποια που να έχει καλύτερους ενσωματωμένους προενισχυτές (αν και θα πρέπει να δώσεις περισσότερα χρήματα σε αυτή την περίπτωση).

 

Ρίξε μια ματιά στα preamps που βγάζει η ART, τα θεωρώ πολύ καλή λύση για τα χρήματα που κοστίζουν.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προτείνω να πάρεις κονσόλα μόνο εφόσον σου χρειάζεται κονσόλα.

+1

 

Αν απλά θέλεις να ανεβάσεις την ποιότητα της ηχογράφησης φωνής, είναι καλύτερα να επενδύσεις σε έναν αξιοπρεπή προενισχυτή

+1

 

+ έλεγξε τις ρυθμίσεις της κάρτας ή/καί του υπολογιστή.

+ έλεγξε την κάρτα γενικότερα μήπως έχει κάποιο πρόβλημα γενικότερα.

+ έλεγξε με κάποιο άλλο μικρόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου