Προς το περιεχόμενο

Sonar παραλληλα με Cubase και οτι αλλο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα (με την δικη μου τοποθετηση) προκυπτει απο το οτι δεν αναφερθηκαν οι εκδοσεις. Αν αναφεροντουσαν να εισαι σιγουρος οτι δεν θα εκανα το παραπανω σχολιο.

   Σε πληροφορω ομως οτι 99,9 % οταν ενα θεμα ξεκιναει οπως το ξεκινησε ο Dark Oblivion καταληγει σε κλειδωμα για τον λογο που ανεφερα και αρχικα.(Οτι δλδ απαγορευεται η συζητηση για πειρατικο υλικο)

   Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι με το να μπαινεις στον υπολογιστη σου 1 ωρα και να κανεις "download μια κιθαρα" ειναι το ιδιο......τοτε παω πασο.....

 

Και παλι δεν απαντας στο πως και δεν πουλαει κανεις μουσικα προγραμματα πουθενα??? Μηπως γιατι κανεις δεν τα εχει αυθεντικα?

 

Και δεν χρειαζομουν πληροφοριες/γνωμες/συμβουλες για συγκεκριμενες εκδοσεις. Αλλα γνωμη στο αν εβαζα γενικα πολλα DAW μαζι αν θα υπηρχε προβλημα. Λαθος μου μαλλον που το εκανα ονομαστικο το θεμα...

 

@Superfunk : τα εχω ολα αυτα που προαναιφερα, και τα δουλευα και παλιοτερα. Αλλα δεν τα ειχα ολα μαζι σε ενα pc. Ειχα ενα pc και δουλευα τοτε μονο το Cakewalk. Το  Cubase το 'μαθαιναμε' στο ωδειο και το δουλευα και στον φιλο μου.

 

Επειδη το ειχα παρατησει το θεμα με την κιθαρα και κτλ κτλ... προσφατα οργανωσα τον εξοπλισμο μου. Πηρα κονσολιτσα ,πηρα μονιτορς , και εκτως απο το καλο μου Pc οπως ειπα ειχα και ενα pc να καθεται και σκεφτηκα να τα ριξω ολα εκει να πειραματιστω.

 

Απλα απο τοτε εχουν βγει πολλα plugins και θελω να τα δουλεψω και στα δυο μαζι να δω λειτουργειες,συμβατοτητες,κολληματα... και κτλ κτλ.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και παλι δεν απαντας στο πως και δεν πουλαει κανεις μουσικα προγραμματα πουθενα??? Μηπως γιατι κανεις δεν τα εχει αυθεντικα?

 

Ελπιζω να κανεις αυτη την ερωτηση για πλακα,δεν ειναι λογικο το να λες οτι "επειδη οι αλλοι κλεβουν θα κλεψω και εγω" ασε που γιατι να πουλησει καποιος το μουσικο προγραμμα που εχει αγορασει? ???  δεν θα το χρειαστει για να το εγκαταστησει στο επομενο Pc/mac του?

 

Τελος παντων,αν τα προγραμματα σου (daw,vst,plugins) ειναι 100% original & o υπλογιστης σου σεταρισμενος σωστα (με τα τελευταια updates ειδικα αν θες να αγορασεις το SONAR X2 το οποιο εχει σχεδιαστει ειδικα για windows 7) δεν θα εχεις κανενα προβλημα,εγω που για επαγγελματικους λογους εχω και Sonar & Samplitude (γιατι το ενα απο τα στουντιο με τα οποια συνεργαζομαι στη Γερμανια το δουλευει αποκλειστικα και ειναι βαβουρα να δουλευω με wav & omf) και δεν εχω κανενα προβλημα...ειναι ομως και τα δυο αυθεντικα ,και ας ειναι λιγο...αρχαιο το ενα (Samplitude)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι δεν απαντας στο πως και δεν πουλαει κανεις μουσικα προγραμματα πουθενα??? Μηπως γιατι κανεις δεν τα εχει αυθεντικα?

  Μισο για να ξεκαθαρισουμε κατι.Προσωπικα δεν βαλω κατα παντως υπευθηνου επειδη στις αγγελιες δεν πωλουνται αυθεντικα καποια προγραμματα.2ον δεν υπαρχει λογικη στο να πληρωσει καποιος 500 ευρω για ενα προγραμμα και μετα να το πουλησει  ::) Για να το αγορασε παει να πει οτι κατι ηξερε και εσκασε τα λεφτα του εκει.  ;)

  Συγνωμη αν σου χαλασα το θρεντ με τα off topic ποστ μου αλλα σε μερικα πραγματα δεν υπαρχει "Σωστη" απαντηση οπως καταλαβαινεις και εσυ εφοσον αντιμετωπησες τετοιο προβλημα....  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να κανεις αυτη την ερωτηση για πλακα,δεν ειναι λογικο το να λες οτι "επειδη οι αλλοι κλεβουν θα κλεψω και εγω" ασε που γιατι να πουλησει καποιος το μουσικο προγραμμα που εχει αγορασει? ???  δεν θα το χρειαστει για να το εγκαταστησει στο επομενο Pc/mac του?

 

1. Δεν πηγαινε σε σενα η ερωτηση.

2. Δλδ εσυ δεν εχεις 'κλεψει' ποτε τιποτα? Αγοραζεις cd,πηγαινεις ΜΟΝΟ σινεμα για τις ταινιες , και αγοραζεις πανακριβα λειτουργικα? (δεν αναφερομαι στο επαγγελματικο περιβαλλον που εκει υποχρεουσε να τα εχεις ολα original).

3. Γιατι στα forum με τους υπολογιστες πουλανε antivirus,σχεδιαστικα προγραμματα,λειτουργικα, και οτι αλλο? Δεν θα μπορουσαν να τα βαλουν και σε αλλα pc τους? Ενας κυριως λογος για τους περισσοτερους ειναι γιατι ειναι παλιες εκδοσεις ισως?!

4. Προφανως αφου εχεις studio θα ξερεις ΚΑΙ ΕΣΥ οτι ολες οι καρτες ηχου και τα περιφερειακα συνοδευοντε εστω και απο υποτυπωδη DAW. Δεν μπορω να καταλαβω λοιπον γιατι εγινε τοσο μεγαλο θεμα?

 

Παντως σε ευχαριστω για την οποια καλη προθεση βοηθειας... :)

 

@messalion : Το μεγαλυτερο σκελος της απαντησης σου απαντηθηκε με οτι ειπα και στον φιλο @Superfunk. Και γω εσκασα καποτε 650 ευρω για το Boss GT6 ηξερα για τα τοτε δεδομενα οτι αξιζε αλλα τωρα θελω ενα POD . Αρα δεν θα το πουλησω? Εδω βλεπουμε να πουλανε την σαρα και την μαρα εν καιρω κρισης... τα μουσικα προγραμματα ειναι ιερα και δεν πουλιουντε ε?!

 

Και τελος πηρα το θαρρος (φυσικα μιλωντας εκ του ασφαλους αφου ανεφερα τα τι και πως των προγραμματων μου) αφου ηδη ειχα κανει search και ειχα δει ποσα thread που ελεγαν Cubase vs Sonar! Θες να παμε μαζι να αρχησουμε το 'χωσημο' σε πααααααααααααρα πολλα απο αυτα που εκανε 'μπαμ' οτι ειχαν στοιχεια πειρατειας? Δεν ειδα κατι τετοιο εκει ομως...

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε ευχαριστω για την οποια καλη προθεση βοηθειας... :)

 

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να κρατήσεις την ουσία : ότι όλα τα προγράμματα που ανέφερες είναι εξίσου καλά, συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να απασχολείσαι με συγκρίσεις και συμβιώσεις τους.

 

Τώρα, αν θες να τα τρέχεις "πειρατικά" τρέξε τα, αλλά κατάλαβε ότι αυτό δεν θα σε βοηθήσει σε τίποτε: δεν θα έχεις ποτέ υποστήριξη (γραπτή ή άλλη), δεν θα πάρεις ποτέ φθηνά updates και (επειδή ακριβώς χώνεσαι σε ένα σκεπτικό ότι τα πάντα είναι τζάμπα), θα χάσεις και το κριτήριο του τι είναι καλύτερο και τι όχι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να κρατήσεις την ουσία : ότι όλα τα προγράμματα που ανέφερες είναι εξίσου καλά, συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να απασχολείσαι με συγκρίσεις και συμβιώσεις τους.

 

Τώρα, αν θες να τα τρέχεις "πειρατικά" τρέξε τα, αλλά κατάλαβε ότι αυτό δεν θα σε βοηθήσει σε τίποτε: δεν θα έχεις ποτέ υποστήριξη (γραπτή ή άλλη), δεν θα πάρεις ποτέ φθηνά updates και (επειδή ακριβώς χώνεσαι σε ένα σκεπτικό ότι τα πάντα είναι τζάμπα), θα χάσεις και το κριτήριο του τι είναι καλύτερο και τι έχει.

 

 

 

Ασχετο ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ σχετικο:

 

Εχω σαν hobby την μηχανη μου και το σταδιακο της update,εχω ερασιτεχνικα την φωτογραφια και το μονταζ ,ασχολουμε απιστευτα με υπολογιστες ολη μερα (καμια σχεση με την δουλεια μου ομως :( ) και μαζευω καιροοοοοοοο τωρα κομματια σιγα σιγα για να στησω επιτελους ενα υπερμηχανημα , παιζω και λιγο κιθαρα και ειπα να ασχοληθω λιγο και με home recording, βλεπω απειρες ταινιες...

 

Σκεψου λοιπον με το σκεπτικο σου οτι για να τα συντηρισω ολα αυτα θα πρεπει να 'πεθανω' εγω...

 

Συν της αλλης για τον λογο του οτι δεν προκειται να το κανω πολυ πολυ σοβαρα μου αρκουν εστω και οι 'απλες' εκδοσεις που εχουν μεσα στις καρτες ηχου και οπου αλλου ,παρα να σκασω ποσα λεφτα για ενα λογισμικο που αυριο μπορει να το παρατησω.

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου λοιπον με το σκεπτικο σου οτι για να τα συντηρισω ολα αυτα θα πρεπει να 'πεθανω' εγω...

 

Έχεις απόλυτο δίκηο. Όντως, θα έπρεπε να πεθάνεις. Γι' αυτό, σαν εμπειρότεροι, σου προτείνουμε να περιορίσεις τις επιλογές σου, και να συγκεντρωθείς στο να μάθεις ένα πρόγραμμα πολύ καλά, αντί να πελαγοδρομείς χωρίς λόγο.

 

Το ίδιο ισχύει και με τη φωτογραφία, το βίντεο ή οτιδήποτε άλλο. Το ότι υπάρχουν πολλές επιλογές διαθέσιμες, δε σημαίνει ότι πρέπει να χάνουμε τη ζωή μας με δαύτες.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα τελευταία δεδομένα που είπες, θα σου πρότεινα το εξής:

 

Πήγαινε στο studio one της presonus.

 

Είναι χαλαρά το πιο εύκολο πρόγραμμα για να το μάθεις, πιο εύκολο δε γίνεται, τα ΠΑΝΤΑ είναι σε μια οθόνη, και όλα γίνονται με drag and drop.

 

Υπάρχει και σε δωρεάν έκδοση για να το δοκιμάσεις, είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει, αφού δοκιμάζεις έτσι και αλλιώς, δοκίμασε και αυτό. Είναι ιδανικό όταν το ζητούμενο είναι η ευκολία και ο χρήστης δεν ασχολείται πολύ με το άθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου φυσικα και μπορεις να τα τρεξεις μαζι , και στην φαση που εισαι νομιζω επιβαλεται να δοκιμασεις οτι μπορεις και να βγαλεις τα συμπερασματα σου. Ετσι και αλλιως η αναγκη να δοκιμασουμε, σε ενα βαθμο σημαινει πως δεν ειμαστε και πολυ happy με αυτο που εχουμε.

Ενδεικτικα θα σου πω πως εγω μετα απο χρονια σε cubase αναγκαστηκα να μαθω τα pro tools(λογω δουλειας) και τελικα κατεληξα να δουλευω logic, εκει που ελεγα οτι τερμα πια στα pro tools θα μεινω.

Η λογικη του να μεινεις σε ενα που σε βολευει ισχυει σε ενα βαθμο οταν το βρεις , και στην δικια σου φαση θελει ψαξιμο, και αυτο πρεπει να κανεις.

Στην δουλεια μου παντως θεωρω πως ειμαι καπως υποχρεωμενος να ξερω πως να κανω ενα project με καποια βασικα επαγγελματικα daw οπως pro tools , cubase , logic...... Δινω ετσι την δυνατοτητα στον καθε μουσικο που ερχεται στο studio να δουλεψουμε σε ενα περιβαλλον που θα του ειναι οικειο αλλα και να μπορει να το παρει οπως ειναι και να το δουλεψει και σπιτι του χωρις consolidate , και χωρις να πρεπει να το ξαναστησει ολο....και εχει τυχει αρκετες φορες ο πελατης να εχει προτιμησει σε daw , αν μπορουμε να τον καλυψουμε το κανουμε και ειμαστε ολοι happy......

Οποτε χωσου ψαξε μαθε.......δεν κανει κακο ;D

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου