Προς το περιεχόμενο

Sonar παραλληλα με Cubase και οτι αλλο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τον μουσικο πληθυσμο της χωρας. :)

 

Θεωρω οτι δεν 'επαναλαμβανω' καποιο ηδη υπαρχων thread ,μιας και στο search μου εβγαζε 'το ενα VS το αλλο'.

 

Εχω ενα pcακι φρεσκοστημενο και φρεσκοφορμαρισμενο και για να μην καθεται απλα για ωρα αναγκης σκεφτηκα να το δουλεψω για recording και επεξεργασια,ωστε να μην επιβαρυνεται με αλλα προγραμματα ,games ,ταινιες και κτλ κτλ...

 

Η απορια μου λοιπον ειναι η εξης:

Μπορω να εγκαταστησω παραλληλα αρκετα μουσικα προγραμματα?

Cubase,Sonar,Protools,και κτλ κτλ? Η υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο conflict?

Επειδη ηδη το εκανα μια φορα (και μετα παλι φορματ), ενα μεγαλο κακο ολων αυτων των programms ειναι οτι δημιουργουν παντου φακελους.Οποτε απο ενα σημειο και μετα 'χανεσαι' στο που να κοιταξεις για σωσμενα αρχεια,Projects, για vst και κτλ κτλ...

 

Υπαρχει καποιος τροπος χειρισμου του ολου αυτου?

 

(ευχαριστω εκ το προταιρων)... :)

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μην εγκαταστήσεις διαφορετικά daw στο σύστημά σου. Προσωπικά, έχω βρεθεί με εγκατεστημένα 4 διαφορετικά daw κάποια στιγμή και όλα λειτουργούσαν απροβλημάτιστα. Όλα αυτά βέβαια με original προγράμματα. Αν είναι πειρατικά, ουδείς μπορεί να σου εγγυηθεί την ομαλή λειτουργία τους.

 

Όσον αφορά τους φακέλους, όλα έχουν επιλογές για κατά βούληση ορισμό των φακέλων όπου θα σώζουν τα projects, τα αρχεία audio κλπ. οπότε εσύ ορίζεις και τοποθετείς όπου σε βολεύει.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τους φακέλους, όλα έχουν επιλογές για κατά βούληση ορισμό των φακέλων όπου θα σώζουν τα projects, τα αρχεία audio κλπ. οπότε εσύ ορίζεις και τοποθετείς όπου σε βολεύει.

 

Το ρωτησα αυτο γιατι ας πουμε την πρωτη φορα εγκατεστησα το AddictiveDrums οπου ελεγε... για να το δουλεψω με το Cubase και ψαχνομουν ποση ωρα και τελικα ηταν εγκατεστημενο στου Sonar. Τα plug-ins και τα VST θα μπορουσα να τα εχω καπου σε ενα 'κοινο' σημειο και να τα παιρνουν και τα δυο προγραμματα απο κει?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανε ενα φακελο με ονομα VSTPlugins και τοποθετησε τον μεσα στο φακελο C:\Program files. Σε μερικα VST κατά την εγκατάσταση σε ρωταει 2 φορές, μια για την τοποθεσία των αρχειων του προγραμματος και τη 2η για την τοποθεσία των vst dll. Για την πρώτη ερώτηση άστο στο αυτόματο. Για τη 2η θα επιλεγεις το C:\Program files\VSTPlugins και οχι αυτο που σου προτεινει αυτόματα απο μονο του.

Στα DAW που θα εγκαταστησεις, αν τυχον δεν εντοπίσουν αυτόματα τον φάκελο που βρισκονται τα VST τοτε τους το καταχωρείς μεσα από τις ρυθμίσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να εγκαταστησω παραλληλα αρκετα μουσικα προγραμματα?

Cubase,Sonar,Protools,και κτλ κτλ?

 

Γιατι να δωσεις τοσα πολλα χρηματα για τοσα πολλα daw που κανουν το ΙΔΙΟ πραγμα και  τα οποια μαλιστα εχουν διαφορετικο τροπο λειτουργιας και αρα και learning curve ,ΕΝΑ δεν σου φτανει?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να δωσεις τοσα πολλα χρηματα για τοσα πολλα daw που κανουν το ΙΔΙΟ πραγμα και  τα οποια μαλιστα εχουν διαφορετικο τροπο λειτουργιας και αρα και learning curve ,ΕΝΑ δεν σου φτανει?

Σιγα μην δωσει "χρηματα"

 

Μπαμ κανει απο μακρια οτι προκειται για πειρατικα  ;D ;D ;D

 

Φιλε OP να διαβαζεις τους κανονες του φορουμ.....κανουν καλο ;)

 

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σενα. Εσυ εισαι ο ΟΡ (Original Poster) 8)

 

Ειμαι ποσα χρονια σε forum με πισια... ,και σε αλλα με διαφορες θεματολογιες. Το OP η αληθεια μου ειναι οτι πρωτη φορα το συναντω... Παντα ολοι απευθεινοντε με το nick.

 

Εν τελη ... εκανα κατι κακο και δεν το ξερω?  :(

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω τοσα χρονια στο ιντερνετικο κουρμπετι εδω ειδα αυτο το ΟP lol...

Τεσπα, στον ΝΟΙΖ απαγορευεται να γραφουμε για σπασμενα/πειρατικα προγραμματα. Αυτα στην περιπτωση που τα Cubase/Sonar/Protools σου ειναι τετοια. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου