Προς το περιεχόμενο

Fender Deluxe Reverb '65 RI...speaker change!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια...

θέλω να ''φτιάξω" τον ηχο του ενισχυτη μου Deluxe Reverb...

καμια πρόταση για ηχείο...?????

θα ήθελα κατι με πιο γλυκό και smooth γενικότερα ήχο αλλα να μπορει να

αντεπεξέλθει και σε overdrive (όχι distorted) Sounds...γενικά Smoother,

pedal friendly speaker... ειμαι φαν της cElestion αλλα δεν ξερω πιο μοντέλο θα του ταίριαζε....???????

help..!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά λέγοντε πολύ καλά λόγια για το Celestion Alnico Blue. Για ψάξτο λίγο, επίσης το Jensen Blackbird είναι πάρα πολύ καλό.

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμενο ηχειο [ cannabis rex ] ''ταιριαζει'' σε blues deluxe ?...

 

Ναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει διαφορα, το cannabis rex δεν μου κατσε ποτε (τα μεσαια του για την ακριβεια), το alnico blue ειναι αξιολογο αλλα οχι αυτο ακριβως που ψαχνα, εχω δοκιμασει επισης celestion classic lead 80, v30 τα οποια δεν ηταν κατι ιδιαιτερο στον ενισχυτη, ενα weber 12a125a απο εναν tweed deluxe που δεν του ταιριαζε ιδιαιτερα και scumback m75/h75 που ηταν κατα γενικη ομολογια αρκετα καλα. Απο ολα αυτα προτιμουσα το jensen c12k που ηταν το στοκ μεχρι που δοκιμασα ενα μεταχειρισμενο unknown ηχειο το οποιο με ικανοποιει κατα 95%.

 

http://www.tdpri.com/forum/amp-central-station/383464-help-vintage-jbl-speaker-identification.html

 

Μια διαφορα βεβαια ειναι οτι μιλαω για AB763 Deluxe Reverb - διαφερει απο τον reissue σε γενικες γραμμες. Αυτο που καταλαβα απο ολη αυτη την ερευνα και τις δοκιμες ειναι οτι τα ηχεια για τον deluxe reverb εν τελει ειναι μια προσωπικη υποθεση, οποτε μονο με δοκιμες θα βγαλεις ακρη - δεν ειναι τοσο απλο οσο jtm + greenbacks. Καλη αναζητηση λοιπον! :)

 

Το c12k ειναι 100w by the way

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου