Προς το περιεχόμενο

Fender Deluxe Reverb '65 RI...speaker change!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

To cannabis rex δεν το έχω ακούσει στον συγκεκριμένο ενισχυτή. Σε marshallοκύκλωμα 18watt που το είχα ακούσει δεν μου άρεσε. Ας πούμε ότι είχε μια "χωνίλα". Πάντως γι αυτόν τον ενισχυτή αποτελεί στάνταρ πρόταση σε διάφορα φόρα.

 

Προσωπικά από την περιγραφή σου θα πήγαινα σε Celestion G12M (Greenback). Ιδανικά μάλιστα σε Scumback M75 65 watt (κλώνος του G12M). Είναι καταπληκτικό μεγάφωνο και για 1x12 καμπίνα. Tα 65 watt θα βοηθήσουν αν παίζεις πολύ δυνατά. Αν αντίθετα παίζεις πολύ χαμηλά το περισσότερο διάστημα καλύτερα να πας σε 25watt.

 

H Fender σε κάποια μοντέλα της βάζει τo Celestion G12H. Έχει περισσότερα πρίμα από τα G12M αλλά και πάλι είναι πιο γλυκό από το stock Jensen.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι φαν της Celestion ίσως να πας σε Celestion, το ψυχολογικό καμιά φορά λειτουργεί περισσότερο. Θα συμφωνήσω με kpeyos, Celestion G12M και Scumback M75 είναι δύο πολύ καλές επιλογές ειδικά για smooth overdriven ήχους.

 

Το Cannabis Rex ούτε εγώ το έχω συμπαθήσει, πολύ μεσαίο χωρίς άκρα, πολύ καλή επιλογή αν θες Eminence Patriot είναι το Red,White & Blues το οποίο ταιριάζει με Deluxe Reverb απίστευτα. Αν θες να είναι και πούπουλο ο ενισχυτής θα πρότεινα και το Lil' Texas, αγαπημένο μου τώρα τελευταία, έχει αντικαταστήσει το Swamp Thang στον ενισχυτή μου.

 

Καμία σχέση όμως οι προτάσεις Celestion/Scumback με Eminence Patriot ή το Jensen C12K το οποίο και αυτό είναι απίστευτο, όχι όμως φιλικό για πολλές βρώμες κατά την άποψη μου.

 

Και όπως αναφέρθηκε από τον Αchieveit και συμφωνώ απόλυτα, η επιλογή του μεγαφώνου είναι καθαρά προσωπική άποψη... όπως και η επιλογή λυχνιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε marshallοκύκλωμα 18watt που το είχα ακούσει δεν μου άρεσε. Ας πούμε ότι είχε μια "χωνίλα".

 

Δεν ταιριαζει ,το εβαλα στον δικο μου ,σε μια ματαιη ,σε σχεση με το στοκ μεγαφωνο του οπως αποδειχτηκε ,αναζητηση "καλυτερου¨μεγαφωνου....

 

Στον DRRI ομως ταιριαζει γιατι του μαζευει τα πολλα πριμα και του δινει και ψωμι στα μεσαια ,παντως και το στοκ ΤΕΡΑΣ που φοραει μια χαρα παιζει με εφε αν ρυθμισουμε το EQ του ενισχυτη αναλογα.  

 

Πολυ ωραιο ειναι και το TONKER ,ειδικα αν παιζεις με Fender στυλ μονους μαγνητες. 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF το έχω ακούσει το Cannabis Rex σε DRRI (και σε BF), τον αδικεί τον ενισχυτή, ειδικά αν καπάκι κουμπώσεις ένα Swamp Thang ή R,W&B είναι η νύχτα με τη μέρα.

 

To Tonker σίγουρα ταιριάζει και σκέφτηκα να το προτείνω και εγώ αλλά ο ΟΡ είπε το χαρακτηριστικό "smooth", νομίζω ότι κάτι σε Celestion ή καλό κλώνο είναι μονόδρομος, βέβαια έτσι αρχίζεις να χάνεις τα γλυκά καθαρά.  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου