Προς το περιεχόμενο

Ανταλλακτικό βιδάκι Floyd Rose


Προτεινόμενες αναρτήσεις

BIG PROBLEM!

 

Πριν λίγο καιρό, ρυθμίζοντας το intonation στο tremolo παράσφιξα την βίδα που κρατάει έναν από τους 6 καβαλάρηδες (Ε μπάσα για τους περίεργους) με αποτέλεσμα να σπάσει η βάση που αυτή βιδώνει. Τώρα και αστοχία υλικού να είναι, το σημαντικό είναι ότι το Ibanezάκι είναι off και τα έχω βάψει μαύρα!

 

Το αποτέλεσμα στην επίσκεψή μου στον αντιπρόσωπο είναι τραγελαφικό (δεν γνώριζε όχι μόνο το μοντέλο του tremolo αλλά ακόμα και το αν προέρχεται από παλιό ή νέο μοντέλο της Ibanez…).

 

Ο μόνος που ασχολήθηκε με το πρόβλημά μου και έδωσε μερικές δοκιμασμένες λύσεις (και τον ευχαριστώ γιΆ αυτό) ήταν ένα παλικάρι στο Rockpile αλλά προτιμώ να βρω το ανταλλακτικό, να το φορέσω και να τελειώσει εκεί η ιστορία.

 

Ξέρετε κάποιον σε Ελλάδα ή εξωτερικό που να το διαθέτει; Το Ibanez.com δυστυχώς δεν το αναφέρει πουθενά.

 

Σεβόμενος την όποια πρόθεσή σας για βοήθεια, θα ήθελα να απαντήσει όποιος ξέρει κάτι συγκεκριμένο και όχι να γράψει κάποιος «βρες κάποιον με τόρνο» ή «κόλλησέ το με κόλλα / ηλεκτρόδιο» κλπ. Συγκεκριμένα πράγματα αν έχετε την καλοσύνη…

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα πράγματα αν έχετε την καλοσύνη…

 

Ζητας "συγκεκριμενα πραγματα" αλλα δυστυχως εσυ δεν εισαι ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ... :roll:

 

 

Αν ειχες την καλοσυνη να μας πεις τι μοντελο IBANEZ εχεις :lol: :lol:

(εψαξα στο site της IBANEZ & μοντελο "ιμπανεζακι" δεν βρηκα.. :lol: )

θα σου απαντουσαμε ... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Ντόκτορα, επειδή ήμουν μπροστά όταν τα λέγατε με το 'παληκάρι' στο Ροκπάιλ (θα του το πω του Πήτερ ότι τον είπες παληκάρι, θα σε συμπαθήσει! :lol: ) θα σε συμβούλευα να ακολουθήσεις τις υποδείξεις του.

 

Διαφορετικά μόνο μέσω κάποιων εξειδικευμένων με Ibanez φόρουμ θα βρεις κάποια άκρη... και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχουμε πάθει το ίδιο αλλά πριν από λίγο καιρό έπαθα το εξής:

Έκανα τη βλακεία και αντί να βιδώσω τη βίδα με άλλεν τη βίδωσα με κατσαβίδι(με το ίδιο κεφάλι).Αποτέλεσμα:έβαλα πολύ περισσότερη δύναμη κατάλάθος και έσπασε το κεφάλι της βίδας που δεχόταν το άλλεν.Για κανα 2 μήνες δεν είχα πρόβλημα αλλά όταν μου έσπασε η χορή είχα γιατί δεν μπορούσα να την αλλλάξω!!

Ρώτησα στο νάκκα,δεν είχε ίδιο βαγονάκι(τη βίδα δεν μπορούσα να τη βγάλω γιατί είχε σπάσει και όσο είχε μείνει ήταν μέσα στο σίδερο!)

O νάκκας μου έδωστελικά έναν washburn καβαλάρη και για αρκετό καιρό την έκανα τη δουλειά μου.Πριν από κανα δίμηνο όμως έδωσα στην αδερφή μου τον παλιό καβαλάρη να κοιτάξει στην αθήνα μήπως μπορούν να τον φτιάξουν και τελικά κάποιος μάγκας,με λέιζερ έβγαλε τη παλιά βίδα και έβαλε καινούρια χωρίς να καταστρέψει το βαγονάκι!!!!!

Επειδή είμαι σίγουρος ότι δεν καταλάβατε τίποτα(εξαιτίας της αξήγησής μου)θα προσπαθήσω να ανεβάσω καμιά pic μπας και βοηθήσει το φίλο μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα κι εγώ είχα προβλήματα με βίδες και λοιπά με το floyd της ibanez (μοντέλο rg-470), αλλά δυστυχώς ανταλλακτικά δεν βρήκα και επειδή και το tremolo ήταν και της πλάκας (lo trs-ii για όσους ξέρουν), θα βάλω το orginal floyd rose να ησυχάσω... :wink:

 

Βρήκα στην σελίδα του stewmac.com τα spare parts του FR και νομίζω ότι αυτό που θες εσύ είναι ένα "saddle mounting screw"...Για δες και αν ταιριάζει και με το floyd που έχεις πάρτο από εκεί...

http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailpieces/Floyd_Rose_tremolos_and_parts.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα στην σελίδα του stewmac.com τα spare parts του FR και νομίζω ότι αυτό που θες εσύ είναι ένα "saddle mounting screw"...Για δες και αν ταιριάζει και με το floyd που έχεις πάρτο από εκεί...

http://www.stewmac.com/shop/Bridges' date='_tailpieces/Floyd_Rose_tremolos_and_parts.html[/quote']

 

Ώπα!! 99.9% ΔΕΝ ταιριάζουν!! Μην κάνετε τη βλακεία να παραγγείλετε mail order ανταλλακτικά για Floyd, γιατί κατά πάσα βεβαιότητα πετάτε τα λεφτά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DSC01400.JPG

Στα αριστερά βλέπετε ποια βίδα είχε χαλάσει.

Καλύτερα να πάαρεις έναν Floyd Rose αν δε λύνεται το πρόβλημα.Οι double locking καβαλάρηδες από πολλές κιθάρες δεν είναι αυθεντικοί(Licenced Under Floyd Rose)και όχι και τόσο καλοί πάντα.¶ρα αν θες πάρε έναν καλό Floyd Rose για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Ψάξτο πολύ όμως γιατί δεν έχω καταλάβει τελείως το πρόβλημά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα πράγματα αν έχετε την καλοσύνη…

 

Ζητας "συγκεκριμενα πραγματα" αλλα δυστυχως εσυ δεν εισαι ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ... :roll:

 

 

Αν ειχες την καλοσυνη να μας πεις τι μοντελο IBANEZ εχεις :lol: :lol:

(εψαξα στο site της IBANEZ & μοντελο "ιμπανεζακι" δεν βρηκα.. :lol: )

θα σου απαντουσαμε ... :wink:

 

Ώπα... εξαφανιζόλ το κείμενο!

 

Μην εξάπτεσαι όμως RG 370DXL.

 

Χεχεχε...την είδα μετά την γκάφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για να καταλάβω...Ποιά βάση έσπασε;Το "βαγονάκι";Ή η βάση του τρέμολο;;

 

Η βάση που βιδώνει το saddle lock down screw στην οποία ακουμπάνε και οι βίδες ρύθμισης του ύψους του tremolo...

 

Φιου... έγινα όσο πιο συγκεκριμένος μπορούσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου